Výše škody způsobené trestným činem
Opět můžeme zaznamenat další významnou novelizaci trestního zákona způsobenou zákonem č. 265/2001 Sb. Od 1. ledna 2002 dojde k významné změně v posuzování výše škody způsobené trestným činem. Ustanovení § 89 odst. 11 obsahuje výkladové pravidlo, které stanoví, co je třeba rozumět pod pojmy škoda nikoli nepatrná, škoda nikoli malá, větší škoda, značná škoda a škoda velkého rozsahu, jak jsou používány v jednotlivých ustanoveních trestního zákona (zejména v ustanoveních týkajících se vymezení skutkových podstat trestných činů a trestů za ně).
Opět můžeme zaznamenat další významnou novelizaci trestního zákona způsobenou zákonem č. 265/2001 Sb. Od 1. ledna 2002 dojde k významné změně v posuzování výše škody způsobené trestným činem. Ustanovení § 89 odst. 11 obsahuje výkladové pravidlo, které stanoví, co je třeba rozumět pod pojmy škoda nikoli nepatrná, škoda nikoli malá, větší škoda, značná škoda a škoda velkého rozsahu, jak jsou používány v jednotlivých ustanoveních trestního zákona (zejména v ustanoveních týkajících se vymezení skutkových podstat trestných činů a trestů za ně). Toto ustanovení je nejvýznamnější pro majetkové trestné činy, neboť právě výše způsobené škody, odlišuje majetkové trestné činy od jim korespondujících přestupků a výše škody je také okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby.
Stávající právní úprava je taková, že stanoví výši způsobené škody ve vztahu k nejnižší měsíční mzdě stanovené nařízením vlády. Tímto nařízením je předpis č. 464/1991 Sb. , podle kterého se pro účely trestního zákona za nejnižší měsíční mzdu považuje částka 2000 Kč. V současné době se tedy škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující nejméně nejnižší měsíční mzdy, tzn. 2000 Kč, škodou nikoli malou se rozumí částka dosahující nejméně šestinásobku takové mzdy (12 000 Kč), větší škodou se rozumí částka dosahující nejméně dvacetinásobku takové mzdy (40 000 Kč), značnou škodou částka dosahující nejméně stonásobku takové mzdy (200 000 Kč) a škodou velkého rozsahu částka dosahující nejméně pětisetnásobku takové mzdy (1 000 000 Kč).
Podle nové právní úpravy účinné od prvního dne roku 2002 se již nebude vyjadřovat výše škody způsobené trestným činem ve vztahu k výši nejnižší mzdy stanovené pro účely trestního zákona, ale výše škody bude stanovena přímo v trestním zákoně. Škodou nikoli nepatrnou se od 1. 1. 2002 bude rozumět škoda dosahující částky nejméně 5 000 Kč, škodou nikoli malou se bude rozumět škoda dosahující částky nejméně 25 000 Kč, za větší škodu bude považována škoda dosahující částky nejméně 50 000 Kč, značnou škodou bude škoda dosahující částky nejméně 500 000 Kč a škodou velkého rozsahu se bude rozumět škoda dosahující nejméně částky 5 000 000 Kč. Zmíněné vykládací pravidlo se použije obdobně také pro určení výše prospěchu a hodnoty věci.
Podle Listiny základních práv a svobod se trestnost činu se posuzuje a trest se ukládá podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán. Pozdějšího zákona se použije, jestliže je to pro pachatele příznivější. Podle tohoto ustanovení, které je doslovně přejato také přímo do trestního zákona, by tedy trestné činy spáchané do konce roku 2001, u kterých nebyla způsobená škoda vyšší než 5 000 (a zároveň by nebyly splněny jiné další požadavky jednotlivých skutkových podstat), neměly být po 1. lednu 2002 posuzovány jako trestné činy, neboť škoda způsobená trestným činem nedosahuje nejnižší výše 5 000 Kč.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz