Vytáčený přístup k Internetu za paušál či časový kredit
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal dne 23. září 2003 cenové rozhodnutí č. 04/PROP/2003, které nově definuje časový paušál a časový kredit. Toto rozhodnutí také naznačuje možné nové obchodní modely pro ISP (Internet Service Provider) tím, že definuje způsob výpočtu cen za originaci (započetí) internetového volání.
Nově definovaná cena za originaci se vypočítává na základě metody LRAIC (Long Run Average Incremental Cost), která je popsána v cenovém rozhodnutí č. 01/PROP/2002 a dále dle maximálních cen propojení popsaných v rozhodnutí č. 06/PROP/2002, které byly ČTÚ vypočítány rovněž na základě metody LRAIC. Je nutné připomenout, že cena za originaci internetového volání je snížena o koeficient, který by se měl logicky pohybovat v intervalu od 1 do 0. Cena za terminaci internetového volání má poněkud odlišný způsob výpočtu. Tato cena pokrývá ekonomicky oprávněné náklady a přiměřený zisk ISP (Internet Service Provider) nebo alternativního operátora, k jehož síti je ISP připojen. Mezi ekonomicky oprávněné náklady patří síťové náklady a náklady související s pronájmem propojovacích telekomunikačních okruhů. Dále má cena za terminaci pokrývat „pouze nezbytné náklady ISP na infrastrukturu včetně údržby“. Rozhodnutí také zohledňuje dva rozdílné způsoby signalizace – DSS1 a SS7. V obou případech výpočtu se do celkové ceny zahrnuje přiměřený zisk ve výši 12% z vloženého kapitálu.
Stejný způsob výpočtu cen za originaci a terminaci se využije pro stanovení ceny propojení při tzv. časovém kreditu. Časový kredit je v rozhodnutí definován jako daný objem minut, které může koncový uživatel vyčerpat bez toho, aby platil za objem přenesených dat. Čerpání časového kreditu může být omezeno na víkendy, silný či slabý provoz. Časový kredit je novým pojmem definovaným na českém telekomunikačním trhu. Alternativní operátoři a uživatelé Internetu již delší dobu žádají Český Telecom o umožnění využití tohoto obchodního modelu, a tak můžeme doufat, že toto cenové rozhodnutí přispěje k většímu rozvoji Internetu.
Rozhodnutí dále definuje „intervalový paušál“. Jedná se o fixní měsíční paušál, za který se může koncový uživatel připojit k Internetu, aniž by musel platit za objem přenesených dat nebo délku připojení. Intervalový paušál může platit pro různá časová období - v době silného či slabého provozu nebo o víkendech. Způsob stanovení ceny za originaci pro modely intervalového paušálu bude stanoven zvláštním rozhodnutím. Stanovení ceny za intervalový paušál je pro regulátora tvrdým oříškem. Nelze zde použít minutovou tarifikaci, tudíž se musí vycházet z průměrné doby připojení k Internetu uživatelů současných obchodních modelů, které jsou až na výjimky vypočítány na základě minut strávených na Internetu.
I když toto cenové rozhodnutí nestanovuje žádné minimální ceny, stále ještě zůstává v platnosti článek 1 odstavec 3 cenového rozhodnutí č. 07/PROP/2002, který stanovuje minimální cenu za terminaci pro první časové pásmo (od 6,00 do 18,00) 0,40 kč a pro druhé časové pásmo (od 18,00 do 6,00) 0,15 kč. Zajímavé je ustanovení doby platnosti minimálních cen, a to „než budou nahrazeny cenami dohodnutými resp. stanovenými podle tohoto cenového rozhodnutí“.
Ing. Klára Šebestová
Central European Advisory Group
Betlémská 1
110 00 Praha 1
Tel.,fax: 222 22 0500
ksebestova@ceag.cz
www.ceag.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz