Využití znaleckých posudků v oblasti převodních cen
Dnem 1. ledna 2021 vstoupil v účinnost zákon 254/2019 Sb. o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech, který přináší mnoho změn pro výkon znalecké činnosti. Jak bude nový znalecký zákon fungovat v praxi, ukáže čas. Důležité však je, že znalecká praxe funguje dál a znalecké posudky zůstávají důležitou součástí ekonomického a právního života v České republice.
Pro účely daňového řízení může znalecký posudek sehrát klíčovou roli, a to jak v situaci, kdy si jej vyžádá správce daně, tak i v situaci, kdy jej předloží daňový subjekt jako důkazní prostředek. Pokud je znalecký posudek předložen daňovým subjektem, měl by správce daně přijmout závěry znalce, případně ustanovit jiného znalce, který danou otázku posoudí, ale neměl by znalecký posudek hodnotit samostatně.
Jednou z oblastí, kde se znalecké posudky používají často, jsou transakce mezi spojenými osobami (převodní ceny). Zde z pohledu daňového subjektu existují v podstatě dvě možnosti, kdy oslovit znalce a nechat vypracovat znalecký posudek – buď při plánování nějaké transakce se spojenou osobou, anebo pro účely ověření, že již realizovaná transakce proběhla za tržně obvyklých podmínek. Použití znaleckého posudku má v obou případech jedno společné – přináší daňovým poplatníkům jistotu.
V oblasti převodních cen může být formou znaleckého posudku vydána celá dokumentace převodních cen (tzv. local file), což je případ, kdy znalec komplexně zhodnotí, zda má společnost realizující transakce se spojenými osobami nastavenou metodiku převodních cen v souladu s principem tržního odstupu a zda tak postupovala v souladu s ustanovením § 23 odst. 7 zákona 586/1992 Sb. , o daních z příjmů (ZDP) a tvrdí tak svou daňovou povinnost ve správné výši.
Paragraf 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů kromě povinnosti chovat se tržně obvykle připouští také to, že se společnosti nemusí za všech okolností chovat tak, jak by se chovaly nezávislé společnosti. Jinými slovy dává ZDP možnost odchýlit se od principu tržního odstupu. V takovém případě však musí být dostatečným způsobem prokázáno, že k takové odchylce existuje racionální důvod a že společnosti nezpůsobuje újmu. Právě v takových případech je znalecký posudek velmi silným nástrojem pro prokázání toho, že společnost tvrdí svou daňovou povinnost ve správné výši, a to navzdory tomu, že se odchýlila od principu tržního odstupu.
V oblasti převodních cen je dále možné využít znalecký posudek i pro ověření dílčích transakcí se spojenými osobami. Velký význam může mít znalecký posudek při poskytování vnitroskupinového financování, tedy například při čerpání úvěru od mateřské společnosti. V takovém případě by znalec posoudil, zda je úroková sazba, kterou účtuje mateřská společnost, stanovena v souladu s principem tržního odstupu a zda odpovídá tržně obvyklým poměrům. Další oblastí, ve které hraje znalecký posudek důležitou roli, je poskytování nehmotného majetku mezi spojenými osobami a následné úhrady licenčních poplatků. Stejně tak může znalecký posudek pomoci při obhajování toho, že náklady vynaložené na manažerské či jiné vnitroskupinové služby byly vynaloženy v souladu s § 24 odst. 1 ZDP.
Vzhledem k tomu, že jsou a i nadále budou převodní ceny jednou z prioritních oblastí, na kterou se finanční úřad zaměřuje, je dobré myslet na to, že znalecký posudek může pomoci daňovému subjektu prokázat, že má převodní ceny v pořádku, a sehrát tak klíčovou roli v daňovém řízení a pomoci odvrátit doměření daně a související sankce.
Ing. Martin Koldinský
soudní znalec
Associate Partner
Platnéřská 2
110 00 Praha 1
Tel.: +420 236 163 111
e-mail: martin.koldinsky@roedl.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz