Vzdání se odvolání v civilním řízení
Mezi základní práva účastníka řízení před soudem I. stupně v civilní věci patří právo na odvolání, pokud to zákon výslovně nezakazuje.
Vzdát se odvolání může účastník řízení proti kterémukoli usnesení i rozhodnutí soudu, které připouští odvolání. Vzdání se odvolání je podáním, které účastník adresuje soudu II. stupně prostřednictvím soudu I. stupně, adresuje jej tedy tomu soudu, který napadané rozhodnutí vydal. Vzdát se odvolání je možné až po vyhlášení rozsudku, u usnesení, která se nevyhlašují po jejich vydání, a to kteroukoli formou, která je dovolená pro učinění podání vůči soudu (např. písemně, ústně do protokolu aj.).
Právním účinkem vzdání se odvolání je skutečnost, že účastník řízení již nemůže své právo na odvolání uplatnit. Ovšem účastník může již učiněné vzdání se odvolat. To však není možné udělat libovolně, neboť zákon (zákon č. 99/1963 Sb. občanský soudní řád) stanoví, že úkon může být odvolán, jen jestliže jeho odvolání dojde soudu nejpozději současně s tímto úkonem. Z toho vyplývá, že nelze odvolat vzdání se odvolání učiněné přímo při jednání po vynešení rozsudku!
Pokud účastník i přes učiněné vzdání se odvolání podá proti rozhodnutí soudu odvolání, bude soud postupovat podle ustanovení § 218 písm. b) občanského soudního řádu a odvolání odmítne jako odvolání podané osobou k tomu neoprávněnou.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz