Zajímavosti ze zahraničí
Každý pátek přineseme pětici zajímavých informací, bez kterých se určitě neobejdete. Při projíždění zahraničních serverů se někdy až zvedá obočí nad nesmyslnými spory či nápady. No, posuďte sami.
2. Někdy se zahraniční servery zaměří i na Česko. Joanne Harris píše na Thelawyer.com o tom, že český právní trh je silně konkurenční a silně závislý na zahraničním obchodu. Podle Joanne je u nás jeden z vůbec nejvíce konkurenčních právních trhů v Evropě. Píše, že mezinárodní firmy, které se objevily po pádu opony, přišly do Česka s cílem ovládnout právnickou scénu. Jenže v poslední době si právníci u nás prý pokládají čím dál častěji otázku, zda v tomto přeplněném trhu stále existuje prostor pro každého. Autorka pak cituje českého advokáta, který říká: „Pro některé advokátní kanceláře bude tento rok rokem pravdy…“ Máme se tedy bát?
3. Pozitivní zprávy nepřinesl ani web Lawgazette. Podle jejich titulku se čím dál víc právnických firem potýká s finanční tísní. Tvrdí to prý zpráva obchodních konzultantů firmy Begbies Traynor. Za posledních 12 měsíců v Evropě narostl o 61% počet firem, které čelí finanční tísni. Jedná se o všechny firmy nabízejících profesionální služby (včetně advokátních). Přesto je podle konzultantů číslo velmi vysoké. A co za to může? Prý tlak na poplatcích, stejně jako stále zmenšující se zisk.
4. Věc typická pro Spojené státy: plamenné a dokonale připravené řeči obhájců, brilantní jazykové dovednosti a porota lapající po dechu. Jenže to se moc nepovedlo jednomu New Yorskému obhájci, který udělal ve svém debutujícím případě velkou chybu. Přiznal porotě, že je to jeho vůbec první případ a že nemá žádné zkušenosti. Možná by to nevadilo, pokud by zrovna neobhajoval podezřelého z vraždy. Soudce řekl, že tento právník nepochopil základní právní postupy, a tak povolil žalovanému na místě ho vyhodit. A nařídil povolat novou porotu. Otázka navrch: Troufli byste si dva roky po skončení školy a rok po udělení licence obhajovat obžalovaného z vraždy?
5. A nakonec velmi dobrý reklamní tah Londýnského právníka. Peter Martin spustil „rozvodovou aplikaci“ na iTunes. Ta má párům pomoci ušetřit na konzultacích s právníky. Aplikace nabízí snadno pochopitelné a praktické informace o procesních záležitostech. Zabývá se soudními náklady, praktickými důsledky separace, individuálními právy a nároky nebo dlouhodobým finančním dopadem. Rozvodový program obsahuje také finanční kalkulátor nákladů na rozvod a následných výdajů. Podle právníka má aplikace pomoci lidem ušetřit stovky poplatků a navíc funguje jako forma mediace.
Zdroje: Findlaw.com; thelawyer.com/regions/europe; chicagodefender.com; lawgazette.co.uk
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz