Zajištění dlužníkova majetku v cizině
Dlužník se sídlem v Německu nesplnil povinnost zaplatit částku dle rozsudku vydaného tuzemským soudem. Může se společnost domáhat u soudů v Německu, kde má dlužník majetek, vynuceného splnění této povinnosti?
V případě dobrovolného nesplnění povinnosti uložené dlužníkovi vykonatelným rozsudkem soudu lze na dlužníkovi vynutit splnění takové povinnosti v rámci vykonávacího řízení. Je-li vykonávací řízení vedeno před soudy České republiky, nelze v takovém řízení v zásadě zajistit a zpeněžit majetek dlužníka - zahraniční osoby, který se nachází mimo území České republiky.
Legislativa Evropské unie umožňuje, aby byly vykonatelné rozsudky soudů členských států Evropské unie vydané v obchodních a občanskoprávních věcech vykonány rovněž v jiném členském státě EU. Podmínky, za kterých lze rozsudky soudů členských států EU vydané ve shora uvedených věcech vykonat v jiném členském státě EU, jsou v legislativě EU upraveny zejména v nařízení ES č. 44/2001, o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech (dále jen „Nařízení ES č. 44/2001“) a v nařízení ES č. 805/2004, kterým se zavádí evropský exekuční titul (dále jen „Nařízení ES č. 805/2004“). Nařízení ES č. 805/2004 upravuje podmínky výkonu soudních rozhodnutí, smírů a vykonatelných veřejných listin pouze v případě tzv. nesporných nároků. Věřiteli, kterému je vykonatelným rozsudkem vydaným v některém státě ES přiznán tzv. nesporný nárok, je dána pro případ výkonu tohoto rozsudku v jiném členském státě ES možnost volby žádat o uznání a výkon rozhodnutí dle Nařízení ES č. 44/2001.
Nařízení ES č. 44/2001 umožňuje, aby rozsudky, které jsou ve státě jejich původu, tj. v členském státě ES v němž byly vydány, vykonatelné, byly rovněž vykonány v jiném členském státě ES. Výkon takového rozsudku je však podmíněn prohlášením soudního rozhodnutí za vykonatelné v členském státě ES, ve kterém se žádá o výkon rozhodnutí, tj. v členském státě výkonu. Prohlášení o vykonatelnosti je vydáváno ve zvláštním samostatném řízení, které je zahájeno k návrhu kteréhokoli účastníka nalézacího řízení, a je vedeno před soudy nebo příslušnými orgány členského státu výkonu, které jsou u každého členského státu uvedeny v příloze č. II Nařízení ES č. 44/2001. V případě, že členským státem výkonu rozhodnutí je Německo, podává se návrh u předsedy senátu zemského soudu, resp. „Landgericht“. Přílohou návrhu na prohlášení vykonatelnosti soudního rozhodnutí je jedno vyhotovení tohoto rozhodnutí, které nevyžaduje ověření ani jiné podobné formality, a osvědčení vydané soudem členského státu, ve kterém bylo rozhodnutí vydáno. Povinnost předložit osvědčení může soud nebo příslušný orgán prominout.
Proti rozhodnutí o návrhu na prohlášení vykonatelnosti může kterákoli strana podat opravný prostředek. Opravný prostředek se projedná v souladu s předpisy národního práva členského státu výkonu upravujícími sporná řízení.
Řízení o prohlášení vykonatelnosti rozhodnutí není v žádném členském státě ES zpoplatněno.
Nařízení ES č. 805/2004 upravuje v legislativě ES, byť nikoli uceleně (úprava je v dalším provedena národní úpravou členských států), postup při nuceném vymožení povinnosti zaplatit peněžitou částku dle vykonatelného rozsudku soudu členského státu v případě tzv. nesporného nároku. Vydal-li soud rozsudek, kterým rozhodl o nesporném nároku, lze žádat o vydání potvrzení, podle kterého je rozsudek evropským exekučním titulem. Potvrzení o evropském exekučním titulu umožňuje, aby rozsudkem, pro který bylo vydáno potvrzení o evropském exekučním titulu, byl nařízen výkon rozhodnutí bez podmínky předchozího řízení o prohlášení vykonatelnosti a přezkumu tradičních podmínek uznání ve státě výkonu.
V případě vykonatelného rozsudku je nesporným nárokem peněžitý nárok, který dlužník v soudním řízení co do existence nebo výše nepopřel. Dlužník jako žalovaný v soudním řízení peněžitý nárok nepopřel, jestliže (i) peněžitý nárok v soudním řízení výslovně uznal (zejména rozhodnutí soudu o schválení soudního smíru, rozsudek pro uznání),
Potvrzení o evropském exekučním titulu se v případě rozsudku vydává na základě žádosti, kterou je oprávněn podat každý z účastníků nalézacího řízení, v kterém byl rozsudek vydán. Žádost není zpoplatněna a lze ji podat u soudu, který rozsudek vydal. V současné době je připravována novela zák.č. 99/1963 Sb. , občanský soudní řád, která nově upraví tzv. řízení o potvrzení vykonatelnosti.
V případě podání návrhu na výkon rozhodnutí pro vykonatelný rozsudek vydaný v členském státě ES, který je opatřen potvrzením o evropském exekučním titulu, je nezbytné, aby navrhovatel předložil (i) vyhotovení rozsudku, které splňuje podmínky nezbytné pro jeho ověření, (ii) vyhotovení potvrzení o evropském exekučním titulu, které splňuje podmínky pro jeho ověření, (iii) v případě potřeby přepis potvrzení evropského exekučního titulu nebo jeho překlad do úředního jazyka členského státu výkonu.
Potvrzení o evropském exekučním titulu není časově omezené a nelze se proti němu odvolat. Nespornou výhodou opatření rozsudku potvrzením o evropském exekučním titulu je vymahatelnost tohoto rozsudku v každém členském státě ES bez předchozího řízení o prohlášení vykonatelnosti. Potvrzení o evropském exekučním titulu nelze vydat na rozsudky, které byly v členských státech ES vydány před vstupem Nařízení ES č. 805/2004 v platnost, tj. před 21.1.2004.
Návrh na výkon rozhodnutí se podává u soudu členského státu, ve kterém má dlužník své bydliště, resp. sídlo, anebo u soudu členského státu, ve kterém má být výkon rozhodnutí proveden. Řízení o výkon rozhodnutí se řídí národním právem státu, ve kterém je řízení o výkon rozhodnutí vedeno, a to včetně úpravy poplatkové povinnosti spojené se zahájením řízení o výkon rozhodnutí. Legislativa ES neumožňuje, aby byl výkon rozsudku jiného členského státu spojen ve státě výkonu rozhodnutí se zvláštním poplatkem.
Petr Zapletal
Advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz