Zákaz konkurence
Slyšeli jste, že jednatelé společnosti s ručením omezeným podléhají zákazu konkurence ? Co se tímto zákazem v praxi rozumí a jaké důsledky z něho jednatelům vyplývají?
Zjednodušeně řečeno se zákazem konkurence rozumí způsob, kterým se omezuje možnost v zákoně uvedených osob vykonávat takovou podnikatelskou činnost, kterou se mohou dostat do rozporu se zájmy „své“ společnosti. V případě společnosti s ručením omezeným je tak účelem zákazu konkurence zabránit zejména jednateli společnosti s ručením omezeným v tom, aby zneužil svého postavení ve společnosti v její neprospěch.
Sluší se uvést, že zákaz konkurence není aktuální jen u společnosti s ručením omezeným, ale i u akciové společnosti. Obdobně jako u společnosti s ručením omezeným, kde jsou zákazu konkurence podřízeni kromě jednatelů též členové případné dozorčí rady, i u akciové společnosti se zákaz konkurence vztahuje na členy představenstva a dozorčí rady. Podle vůle společníků, resp. zakladatelů s.r.o. vyjádřené ve společenské smlouvě se navíc u společnosti s ručením omezeným může zákaz konkurence vztahovat i na její společníky.
Jaká konkrétní jednání zákaz konkurence u společnosti s ručením omezeným nedovoluje uvádí ustanovení § 136 obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb. ). Nevyplývají-li ze společenské smlouvy nebo stanov další omezení, jednatel nesmí:
a) podnikat ve stejném nebo obdobném oboru podnikání společnosti ani vstupovat se společností do obchodních vztahů,
b) zprostředkovávat nebo obstarávat pro jiné osoby obchody společnosti,
c) účastnit se na podnikání jiné společnosti jako společník s neomezeným ručením nebo jako ovládající osoba jiné osoby se stejným nebo podobným předmětem podnikání, a
d) vykonávat činnost jako statutární orgán nebo člen statutárního nebo jiného orgánu jiné právnické osoby se stejným nebo s obdobným předmětem podnikání, ledaže jde o koncern.
Zjednodušeně řečeno lze tedy říci, že cílem zákazu konkurence je zabránit jednateli (resp. členu dozorčí rady, případně společníkovi) společnosti s ručením omezeným v takovém jednání na úkor společnosti, kterým by k prospěchu svému zneužíval informace a vědomosti nabyté ve funkci. Obchodní zákoník tak zakazuje těmto osobám, aby obchody společnosti uzavíraly samy, aby je zprostředkovávaly nebo aby se účastnily (jako společníci či členové příslušného orgánu) na podnikání konkurenční právnické osoby (typicky obchodní společnosti).
Je zřejmé, že porušení zákazu konkurence má pro danou osobu negativní důsledky. Ty jsou popsány v ustanovení § 65 obchodního zákoníku.
Společnost s ručením omezeným, jejíž jednatel, člen dozorčí rady nebo společník porušil zákaz konkurence, po něm může jako sankci požadovat, aby vydal prospěch z obchodu, při kterém k porušení zákazu konkurence došlo, případně aby na ni převedl tomu odpovídající práva.
Uvedené oprávnění však společnost pozbývá, pokud se ho vůči osobě, která zákaz konkurence porušila, nedovolá v zákonné lhůtě. Zmíněná zákonná lhůta je tříměsíční a počíná běžet ode dne, kdy se společnost o porušení zákazu konkurence dozvěděla. Nejpozději však právo společnosti zanikne uplynutím jednoho roku od jeho vzniku. Záleží přitom, která z těchto lhůt uplyne dříve.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz