Zákaz výkonu hlasovacích práv na zasedání valné hromady společnosti s ručením omezeným
Účastí na zasedání valné hromady společnosti s ručením omezeným vykonávají společníci svá práva týkající se řízení společnosti a kontroly její činnosti. Zatímco právo účastnit se zasedání valné hromady zůstává společníkovi zachováno po celou dobu jeho účasti ve společnosti, právo hlasovat o předložených návrzích (právo hlasovací) může být za určité situace ze zákona suspendováno.To znamená, že se společník sice může zasedání valné hromady zúčastnit, nemůže však na ní hlasovat. Všechna ostatní práva (např. právo vyjádřit se k projednávané záležitosti) mu ovšem zůstávají zachována.
Dle situace může být hlasovací právo dotyčného společníka suspendováno pouze ohledně hlasování o jednom z několika bodů programu zasedání valné hromady. Jak bude uvedeno dále, záleží totiž na tom, z jakého důvodu k suspenzi hlasovacího práva společníka došlo. V praxi proto může dojít např. k takové situaci, že společník není oprávněn hlasovat o bodu a) a c) programu zasedání valné hromady, ale o bodu b) hlasovat smí.
Pro účely stanovení počtu hlasů potřebných pro usnášeníschopnost valné hromady a pro přijetí konkrétního usnesení je důležité vědět to, že se k počtu hlasů náležejících společníkovi, který není oprávněn o daném usnesení valné hromady hlasovat, nepřihlíží. Co toto pravidlo v praxi znamená vysvětluje následující příklad.
Společnost má 3 společníky a každému z nich náleží 10 hlasů. Celkem mají tedy 30 hlasů. K tomu, aby byla valná hromada jejich společnosti usnášeníschopná (tedy aby mohla vůbec o něčem rozhodnout – přijmout usnesení), musí být na jejím zasedání přítomni společníci (ať již osobně, nebo v zastoupení) mající alespoň polovinu všech hlasů (nevyžaduje-li společenská smlouva vyšší počet hlasů – viz § 127 odst. 1 obchodního zákoníku). Valná hromada tak bude usnášeníschopná, budou-li na jejím zasedání přítomni společníci mající alespoň 15 hlasů (tj. v tomto případě musí být na zasedání valné hromady přítomni alespoň dva ze tří společníků).
Důležité je si uvědomit to, že se usnášeníschopnost valné hromady posuzuje u každého bodu programu zasedání zvlášť. Pokud bude prvním bodem zasedání rozhodnutí o záležitosti, o které mohou hlasovat všichni společníci (tzn. hlasovací právo není suspendováno u žádného z nich), bude valná hromada usnášeníschopná, budou-li přítomni společníci s alespoň 15 hlasy.
Pokud bude ale hlasovací právo jednoho ze společníků o tomto bodu programu suspendováno, musí být přítomni společníci s alespoň 10 hlasy (tedy minimálně jeden ze dvou zbylých společníků, kteří mohou hlasovací právo vykonat). Hlasy společníka, který o dané věci hlasovat nemůže, totiž jakoby v danou chvíli vůbec neexistovaly – nepřihlíží se k nim.
K počtu hlasů společníka, jehož hlasovací právo bylo suspendováno, se nepřihlíží ani při samotném hlasování o přijetí usnesení v záležitosti, o které je společníkovi zakázáno hlasovat. V souladu s ustanovením § 127 odst. 3 obchodního zákoníku se tento společník pro účely stanovení počtu rozhodných hlasů považuje jakoby za nepřítomného.
Ve kterých případech nemůže společník společnosti s ručením omezeným vykonávat hlasovací právo stanoví ustanovení § 127 odst. 5 obchodního zákoníku. Výčet situací, který je v něm obsažen, může rozšířit pouze zákon. Veškerá ujednání obsažená ve společenské smlouvě společnosti či v jejích stanovách, která se od tohoto výčtu odchylují (např. stanoví další situace, se kterými je spojen zákaz výkonu hlasovacího práva), jsou proto neplatná a nemají žádné účinky.
Dle předmětného zákonného ustanovení nemůže společník vykonávat hlasovací právo, jestliže
a) valná hromada rozhoduje o jeho nepeněžitém vkladu do základního kapitálu společnosti (např. o připuštění nepeněžitého vkladu či o jeho ocenění),
b) valná hromada rozhoduje o jeho vyloučení nebo o podání návrhu na jeho vyloučení (např. v situaci, kdy je společník vylučován z důvodu prodlení se splácením vkladu),
c) valná hromada rozhoduje o tom, zda danému společníkovi nebo osobě, s níž jedná ve shodě, má být poskytnuta výhoda nebo prominuto splnění povinnosti (např. rozhodování o uzavření smlouvy, jež je výhodná pro daného společníka a nevýhodná pro společnost, rozhodování o prominutí závazku splatit vklad při snižování základního kapitálu), anebo zda má být odvolán z funkce orgánu nebo člena orgánu společnosti pro porušení povinností při výkonu funkce (je-li společník odvoláván nikoliv pro porušení povinností při výkonu funkce, hlasovat smí)
d) je v prodlení se splacením vkladu (zákaz výkonu hlasovacích práv trvá do okamžiku úplného splacení vkladu, případně do vyloučení společníka ze společnosti),
e) tak v dalších případech stanoví zákon.
Při bližším zkoumání dikce citovaného ustanovení je zřejmé, že cílem zákonodárce bylo zamezit společníkovi vykonávat hlasovací právo v případech, kdy je buď v možném konfliktu zájmů [písmeno a) a c)] nebo jedná v rozporu se svými povinnostmi [písmeno b) a d)].
Závěrem je třeba upozornit na následující výjimku ze zákazu výkonu hlasovacích práv, která má pro praxi velmi důležitý dopad. Dle ustanovení § 127 odst. 9 obchodního zákoníku neplatí zákaz výkonu hlasovacích práv v případě, kdy všichni společníci jednají ve shodě. Dle zákona jsou však osobami jednajícími ve shodě mimo jiné právě i společníci s.r.o. (není-li prokázán opak). Z toho plyne, že zákaz výkonu hlasovacích práv se uplatní pouze za situace, prokáže-li některý ze společníků, že s ostatními společníky ve shodě nejedná.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz