Zákon auditoři
Dne 14. dubna 2009 nabyl účinnosti nový zákon o auditorech (zákon č. 93/2009 Sb. ). Mezi nejdůležitější změny, které tento zákon přináší je povinnost zřídit výbor pro audit, uložená některým společnostem (tzv. subjektům veřejného zájmu), a dále změna působnosti valné hromady společnosti v oblasti povinného auditu.
Výbor pro audit
Subjekty veřejného zájmu jsou v zákonem stanovených případech povinny zřídit výbor pro audit. Výbor pro audit je kontrolním orgánem společnosti a má nejméně 3 členy, kteří jsou jmenováni valnou hromadou (popř. obdobným nejvyšším orgánem), přičemž alespoň jeden člen výboru pro audit musí být nezávislý na auditované společnosti a musí mít odborné zkušenosti z oblasti účetnictví nebo povinného auditu (např. externí daňový poradce).
Mezi hlavní činnosti výboru pro audit patří zejména:
- kontrola postupu při sestavování účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky,
- hodnocení účinnosti vnitřní kontroly společnosti, vnitřního auditu a systému řízení rizik.
Subjekty veřejného zájmu jsou právnické osoby, které jsou založeny podle českého práva a jejichž převoditelné cenné papíry jsou přijaty k obchodování na regulovaném trhu kteréhokoli členského státu Evropské unie nebo smluvního státu dohody o Evropském hospodářském prostoru (dále jen “členský stát”), banky, pojišťovny a zajišťovny, Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, zdravotní pojišťovny, penzijní fondy, spořitelní a úvěrní družstva, obchodníci s cennými papíry, centrální depozitář, provozovatel vypořádacího systému, investiční společnosti, investiční fondy a instituce elektronických peněz. Subjektem veřejného zájmu je rovněž obchodní společnost nebo družstvo nebo konsolidující účetní jednotka, pokud průměrný přepočtený stav zaměstnanců obchodní společnosti nebo družstva nebo konsolidačního celku za bezprostředně předcházející účetní období převýšil 4 000 zaměstnanců.
Ustanovení § 44 odst. 6 zákona o auditorech pak stanoví výjimky z povinnosti zřídit výbor pro audit.
Povinný audit
Společnosti, jejichž stanovy (či společenské smlouvy) určují, který orgán rozhoduje o výběru auditora, jsou povinny změnit stanovy (či společenské smlouvy), neboť nový zákon o auditorech upravuje, který orgán společnosti může rozhodovat o výběru auditora a dále stanoví omezení pro jednostranné ukončení smluvního vztahu s auditorem ze strany účetní jednotky.
V této souvislosti si dovolujeme připomenout, že podle zákona o účetnictví jsou následující právnické osoby povinny mít auditovanou účetní závěrku:
- akciové společnosti, pokud ke konci rozvahového dne účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího, překročily nebo již dosáhly alespoň jedno ze tří uvedených kritérií:
- aktiva celkem více než 40 000 000 Kč;
- roční úhrn čistého obratu více než 80 000 000 Kč;
- průměrný přepočtený stav zaměstnanců v průběhu účetního období více než 50.
- ostatní obchodní společnosti a družstva, pokud ke konci rozvahového dne účetního období, za nějž se účetní závěrka ověřuje, a účetního období bezprostředně předcházejícího, překročily nebo již dosáhly alespoň dvou ze tří kritérií uvedených u akciové společnosti v bodech 1 až 3.
Podle nového zákona o auditorech určuje auditora nejvyšší orgán společnosti, v případě obchodní společnosti tedy valná hromada. Statutární orgán společnosti je oprávněn uzavřít smlouvu o auditu pouze s takto určeným auditorem. Jednostranné ukončení smluvního vztahu s auditorem bude možné pouze pokud povinný audit nebude auditorem prováděn v souladu s právními předpisy, vnitřními předpisy či etickým kodexem.
Lhůta pro splnění shora uvedených povinností subjektů veřejného zájmu je do 31.12.2009. Nová pravidla se budou tedy týkat přípravy účetní závěrky za rok 2009.
Společnosti dotčené novým zněním zákona o auditorech musí svolat valnou hromadu schvalující změny stanov či společenské smlouvy. Uvedené změny je možné provést i na řádných valných hromadách schvalující účetní závěrku za rok 2008, a to v případě, že tyto ještě nebyly svolány nebo je-li ještě možné doplnit jejich program jednání.
JUDr. Petra Sochorová,
advokát
HAVEL & HOLÁSEK s.r.o.,
advokátní kancelář
Týn 1049/3
110 00 Praha 1
Česká republika
Tel.: +420 224 895 950
Fax: +420 224 895 980
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz