Zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů s komentářem, včetně souvisejících zákonů a prováděcích předpisů (recenze)
Recenzovaná publikace autorů Aleny Mackové a Bohumíra Štědroně z roku 2009 šťastně a pohotově, především však fundovaně a do hloubky přispívá k aktuální diskuzi o podobě a praktických dopadech zákona č. 300/2008 Sb. , o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění zákona č. 190/2009 Sb. Tento právní předpis od vyhlášení ve Sbírce zákonů provází často drtivá, převážně ale neodborná a nezasloužená kritika. Jde přitom o mimořádně důležitý právní předpis v soustavě zákonů, které mají vytvářet základy dokonalého systému moderní elektronické státní správy. Není proto náhodné, že zákon hned od jeho počátku provází podobná nedůvěra a nepřízeň, s níž se kdysi setkával zákon č. 227/2000 Sb. , o elektronickém podpisu a o změně některých dalších zákonů (zákon o elektronickém podpisu), ve znění pozdějších předpisů.
Autoři recenzované publikace se zaměřili na to, aby zachytili současný stav elektronické komunikace v právním řádu České republiky. V úvodu publikace zařadili terminologický slovník, který bude určitě vítanou pomůckou pro právnickou obec, jež se jak v souvislosti s tímto zákonem, tak i navazujícími a doplňujícími právními předpisy v oboru elektronické správy, často setkává a musí se dobře orientovat v technických a komerčních termínech, často balancujících až na hraně nepříliš vynalézavého slangu. Hlavní část publikace tvoří podrobný a fundovaný komentář jednotlivých ustanovení zákona č. 300/2008 Sb. , o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění zákona č. 190/2009 Sb. V současnosti umožňuje elektronickou komunikaci v rámci veřejné správy již řada právních předpisů. Jde tu zejména o předávání datových zpráv (tedy o službu elektronických komunikací) mezi orgány veřejné moci navzájem a mezi orgány veřejné moci a jinými subjekty. Autoři komentáře k zákonu o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů jsou zkušenými právníky a odborníky v této oblasti. Doc. JUDr. Alena Macková, Ph.D. působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, zabývá se kromě jiných problémů soudní ochranou práv a její efektivitou, občanským procesním právem a justičním systémem. Je členkou komise Ministerstva spravedlnosti pro rekodifikaci občanského práva procesního a místopředsedkyní Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. JUDr. Bohumír Štědroň, LL.M., Ph.D. je advokátem, soudním znalcem pro výpočetní techniku, kriminalistiku a autorská práva, vysokoškolským pedagogem, členem pracovní komise Legislativní rady vlády pro soukromé právo a externím poradcem pro informační technologie Ministerstva vnitra a externím poradcem pro projekt e-Justice Ministerstva spravedlnosti. Toto odborné zaměření obou spoluautorů a jejich vynikající erudice, zaměření a příslovečná pracovitost vtiskly rozsáhlé práci punc základní právnické publikace v oboru elektronické komunikace ve vztahu k elektronizaci státní správy. Komentář zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů je přehledný, obsahuje plné znění jednotlivých ustanovení zákona a výčet souvisejících právních předpisů. Tím se tato publikace stává velmi hodnotným dílem a poskytuje přehled o systemizaci stále zřetelněji se utvářejícího právního odvětví informačních a komunikačních systémů a elektronické komunikace, jak v rámci evropského, tak i vnitrostátního práva. Tím, že naše státní správa toto odvětví nesystematicky dělí (lépe řečeno tříští), roste o to více potřeba dobré celkové orientace o všech právních předpisech, zákonných i podzákonných. Jistě i z tohoto důvodu autoři do své publikace přehledně zařadili texty dalších souvisejících právních předpisů, které upravují informační systémy státní správy, archivnictví a spisovou službu, elektronický podpis (v tomto případě oboru, který zcela právem u nás zažívá renesanci), ochranu osobních údajů a elektronické komunikace.
Publikace autorů Aleny Mackové a Bohumíra Štědroně je dle názoru recenzenta mimořádně zdařilá. Její nespornou předností je, že usnadní orientaci uživatelů v dané problematice, zejména ve vzájemných souvislostech a vztahu evropského práva a českého právního řádu, a v systému, kde jsou právní předpisy k danému problému povinně komplementární. Kniha je určena širokému okruhu čtenářů; mezi její čtenáře budou patřit zejména advokáti a jiní právníci, manažeři a podnikatelé v oblasti informačních a komunikačních systémů, uživatelé elektronických komunikací, ale i studenti informatických, technických, ekonomických, manažerských a právnických fakult vysokých škol všech směrů. Užitečnou pomůckou pro spolehlivou orientaci v právní úpravě elektronických úkonů a autorizované konverzi dokumentů, ale i elektronických komunikací a souvisejících oborů, se stane nepochybně i pro soudce, státní zástupce a především právníky, působící v oblasti veřejné správy.
JUDr. Zdeněk Vaníček
katedra telekomunikační techniky
Fakulta elektrotechnická, České vysoké učení technické v Praze
----------------------------
Recenze publikace
Zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů s komentářem, včetně souvisejících zákonů a prováděcích předpisů
Autoři: Alena Macková, Bohumír Štědroň
(Wolters Kluwer Česká republika, a.s., 2009; 528 stran)
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz