Zákon o přeměnách obchodních společností a družstev
Dnem 1. července 2008 vstupuje v účinnost nová právní úprava týkající se přeměn obchodních společností a družstev, zákon č. 125/2008 Sb. o přeměnách obchodních společností a družstev (dále jen zákon o přeměnách).
Až do současnosti byla tato problematika obsažena v obchodním zákoníku. Této úpravě však bylo vytýkáno, že je značně nepřehledná, neboť obsahovala mnoho normativních odkazů, příliš přísná, neboť zavedla některá omezení a restrikce, které se měly vztahovat jen na akciové společnosti, i na ostatní obchodní společnosti a družstva. K tomuto přistoupila nutnost transponovat do českého právního řádu tzv. „desátou směrnici“ o přeshraničních fúzích kapitálových společností, a proto byla zvolena forma samostatného zákona, který bude komplexně upravovat problematiku přeměn obchodních společností a družstev.
Zákon o přeměnách vychází z obdobné německé právní úpravy, v úvodu obsahuje obecná ustanovení společná pro všechny druhy přeměn, dále se věnuje jednotlivým typům přeměn (vnitrostátním i přeshraničním fúzím, rozdělení, převodu jmění na společníka a změně právní formy). Ustanovení týkající se jednotlivých typů přeměn (např. ustanovení týkající se úpravy rozdělení), jsou vždy rozdělena tak, že nejprve jsou uvedena společná ustanovení společná pro všechny obchodní společnosti a družstva, a pak zvláštní ustanovení pro jednotlivé obchodní společnosti a družstva (např. ustanovení týkající se rozdělení akciových společností).
Jaké jsou hlavní změny, které nám tento nový zákon přináší? Zásadní změnou je právně zakotvená možnost provádět přeshraniční fúze. Zásadně jsou povoleny jen přeshraniční fúze společností stejné právní formy, s výjimkou situace, kdy právní předpisy všech států, v nichž mají subjekty zúčastněné na fúzi své sídlo, povolují křížové vnitrostátní fúze (tedy fúze společností různých právních forem). Jsou zakázány přeshraniční fúze českých obchodních společností a družstev se subjekty, které nejsou založeny dle práva některého z členských států EU nebo EHP. Pro přeshraniční fúze se podpůrně použijí ustanovení týkající se vnitrostátních fúzí. Co se týče rozhodného práva, v přípravné fázi se bude každá ze zúčastněných společností řídit svým právním řádem s tím, že vlastní dokončení přeshraniční fúze včetně zápisu do obchodního rejstříku se bude řídit právním řádem státu, ve kterém má nebo má mít nástupnická společnost své sídlo.
Podle nové právní úpravy již není nutné sestavovat zprávy dozorčí rady o přezkoumání projektu přeměny. Dále se vypouští povinnost dvojího notářského zápisu, doposavad byl zapotřebí jeden notářský zápis osvědčující schválení návrhu smlouvy o fúzi (projektu rozdělení, smlouvy o převzetí jmění) valnou hromadou společnosti a druhý, kterým byla samotná smlouva o fúzi uzavíraná ve formě notářského zápisu.
Nově se zavádí institut projektu přeměny (namísto dosavadní roztříštěné terminologie pro jednotlivé druhy přeměn). Projekt přeměny (např. projekt vnitrostátní fúze) jsou povinny v písemné podobě vypracovat statutární orgány zúčastněných společností. Zákon výslovně stanoví, že projekt přeměny musí být schválen ve stejném znění všemi zúčastněnými společnostmi, že musí obsahovat určité údaje a musí být schválen ve znění, v jakém byl zveřejněn.
Další novinkou je prodloužení lhůty pro přípravu přeměny (fúze, rozdělení nebo převodu jmění na společníka) z 9 na 12 měsíců. Rozhodný den přeměny pak nesmí předcházet o více než 12 měsíců den, v němž bude podán návrh na zápis přeměny do obchodního rejstříku.
Přeměna obchodní společnosti musí být nakonec vždy schválena příslušným orgánem, v případě kapitálových společností valnou hromadou (při splnění stanovených podmínek je i nadále možné schválení představenstvem) a v případě osobních společností všemi společníky. O rozhodnutí valné hromady, resp. souhlasu společníků s přeměnou musí být pořízen notářský zápis, jehož přílohou je projekt přeměny.
Právní účinky přeměny zůstávají i nadále vázány na provedení zápisu v obchodním rejstříku. Právní účinky přeshraniční fúze pak nastávají ke dni zápisu do českého nebo do zahraničního rejstříku. Následný výmaz zaniklé české zúčastněné společnosti z českého obchodního rejstříku bude mít již jen deklaratorní účinky.
Jana Šustová
CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ a spol.
Advokátní kancelář / Cabinet d'avocats / The law office
Tel: +420 224 827 884
Fax: +420 224 827 879
Email: ak@akccs.cz