Žaloba a její náležitosti
Jednou ze zásad, která ovládá občanské soudní řízení, je zásada dispoziční, která se odráží i v institutu tzv. dispozičních úkonů, kterým je účastníkům řízení dána možnost disponovat řízením či jeho předmětem. Mezi dispoziční úkony patří mimo jiné i oprávnění podat návrh na zahájení řízení (žalobu) ve sporném řízení.
Jednou ze zásad, která ovládá občanské soudní řízení, je zásada dispoziční, která se odráží i v institutu tzv. dispozičních úkonů, kterým je účastníkům řízení dána možnost disponovat řízením či jeho předmětem. Mezi dispoziční úkony patří mimo jiné i oprávnění podat návrh na zahájení řízení (žalobu) ve sporném řízení. Hlavním účelem žaloby jako projevu vůle navrhovatele (žalobce) je dát podnět k tomu, aby soud projednal a rozhodl nárok uplatňovaný žalobcem v žalobě.
Zákonodárce samozřejmě stanoví obecné a zvláštní náležitosti, které musí žaloba mít, aby vyvolala zamýšlené účinky. V souladu s ustanovením § 42 odst. 4 a ustanovením § 79 odst. 1 občanského soudního řádu návrh na zahájení řízení musí obsahovat: Označení soudu, jemuž je žaloba určena čímž žalobce vyjadřuje, který soud považuje za příslušný; Označení účastníků řízení a jejich zástupců a to v případě fyzických osob jméno, příjmení, zaměstnání, bydliště a příp. rodné číslo či datum narození a u právnických osob zda jde o obchodní společnost, družstvo nebo jinou právnickou osobu, která se zapisuje do obchodního rejstříku, obchodní firma a sídlo a u právnických osob, které se do obchodního rejstříku nezapisují se pak název a sídlo; Označení věci, které se návrh týká. Pokud však dojde k nesprávnému označení úkonu je povinností soudu posoudit úkon podle jeho obsahu, i když je nesprávně označen; Vylíčení rozhodujících skutečností a to tak, aby bylo jasné o čem má soud rozhodovat; Označení důkazů, které žalobce navrhuje provést na podporu vylíčených skutečností přičemž žalobce je povinen k návrhu připojit listinné důkazy, jichž se dovolává; Žalobní petit - tedy to, čeho se žalobce domáhá (žalobce zde formuluje svůj nárok a konkrétní rozhodnutí, které od soudu požaduje. Je nutno upozornit, že soud je žalobním petitem vázán a nemůže účastníkům přiznat jiná práva a uložit jiné povinnosti než jsou navrhovány); Datum sepsání žaloby a podpis žalobce příp. jeho zástupce či zmocněnce. Ve věcech vyplývajících z obchodních vztahů musí návrh dále obsahovat identifikační číslo právnické osoby, identifikační číslo fyzické osoby, která je podnikatelem, popřípadě další údaje potřebné k identifikaci účastníků řízení. Žalobu je třeba předložit s potřebným počtem stejnopisů a s přílohami tak, aby jeden stejnopis zůstal u soudu a aby každý účastník dostal jeden stejnopis, jestliže je to třeba.
Aby mohlo být řízení zahájeno musí být žaloba bez vad. Pokud žaloba neobsahuje všechny stanovené náležitosti nebo je nesrozumitelná nebo neurčitá, předseda senátu usnesením vyzve účastníka, aby byla žaloba opravena nebo doplněna. K opravě nebo doplnění podání určí lhůtu a účastníka poučí, jak je třeba opravu nebo doplnění provést. Nebyla-li vada podání přes výzvu předsedy senátu odstraněna a nelze-li pro vadu v řízení pokračovat, soud podání, kterým se zahajuje řízení odmítne a tím je řízení skončeno.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz