Založení společnosti s ručením omezeným v Rakousku
V českém prostředí je běžné, že tuzemské úspěšné společnosti zakládají své pobočky nebo dceřiné společnosti v sousedních státech. Pokud jde o Rakousko a obchodní společnosti, stejně jako v České republice je společnost s ručením omezeným (Gesellschaft mit beschränkter Haftung, nejčastěji se zkratkou GmbH) nejčastější formou, kterou podnikatelé pro své podnikání zvolí. Z toho důvodu je vhodné přiblížit proces jejího založení a ty podmínky, se kterými by se podnikatelé z České republiky před započetím procesu založení této společnosti měli seznámit.
Fáze přípravy
Pro založení rakouské společnosti s ručením omezeným je v zásadě nutné vyhotovení příslušného notářského zápisu, a tedy spolupráce s rakouským notářem. Výjimku představuje založení společnosti online. Nicméně tato varianta založení je možná jen za určitých podmínek.[1] V případě, že zakladatel neovládá německý jazyk, nebo se nejedná o jednoduchý případ založení společnosti, lze doporučit dle konkrétních potřeb i zastoupení a spolupráci s českým a/nebo rakouským advokátem.
Již na počátku procesu je vhodné mít jasno o základních údajích budoucí společnosti:
- Název společnosti (Firma)
- Předmět podnikání (Geschäftszweig)
- Sídlo (Sitz)
- Společník / Společníci (Gesellschafter)
- Základní kapitál (Stammkapital) a vklady společníků (Stammeinlagen)
- Jednatel / Jednatelé (Geschäftsführer)
- Zástupčí oprávnění (Vertretungsbefugnis)
Předmět podnikání by měl odpovídat veškerým budoucím podnikatelským aktivitám společnosti. Do jeho formulace však není nutné zahrnout přesné názvy či vymezení příslušných živnostenských oprávnění. Živnostenská oprávnění, pokud jsou pro podnikání společnosti třeba, se získávají a následný zápis společnosti do živnostenského rejstříku se provádí až po dokončení procesu založení společnosti.
Minimální výše základního kapitálu činí 35 000,- Euro. Při založení společnosti je však možné uplatnit tzv. Gründungsprivilegierung.[2] To znamená, že společníci mohou ve společenské smlouvě stanovit počáteční omezení vkladů na 10 000,- Euro s tím, že 5 000,- Euro je třeba splatit v penězích ještě před podáním návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Do 10 let od zápisu společnosti do obchodního rejstříku je pak nutné základní kapitál dorovnat na uvedených 35 000,- Euro. To, zda společnost tuto možnost tzv. Gründungsprivilegierung využila, lze v praxi poznat z rakouského výpisu z obchodního rejstříku, kde je tato informace uvedena v části u vkladů společníků.
Co se týče způsobu zastupování společnosti, lze zvolit následující standardní model: Pokud je jmenován jeden jednatel, zastupuje společnost samostatně. Pokud jsou jmenováni dva a více jednatelů, je společnost zastupována dvěma jednateli nebo jedním jednatelem společně s jedním prokuristou, pokud nebude valnou hromadou nebo písemným rozhodnutím společníků uděleno jednotlivým jednatelům oprávnění zastupovat společnost samostatně (Ist nur ein Geschäftsführer bestellt, so vertritt dieser selbständig. Wenn zwei oder mehrere Geschäftsführer bestellt sind, so wird die Gesellschaft durch je zwei Geschäftsführer oder durch einen Geschäftsführer gemeinsam mit einem Prokuristen vertreten, sofern durch die Generalversammlung oder mittels schriftlichen Gesellschafterbeschluss nicht einzelnen Geschäftsführern Alleinvertretungsmacht eingeräumt wird).
Způsob určení ostatních výše uvedených údajů v zásadě nevyžaduje zvláštní komentář, neboť se podstatně neodlišuje od způsobu určení těchto údajů v českém právu.
Fáze vyhotovení společenské smlouvy
Jakmile jsou k dispozici všechny potřebné údaje, notář může vyhotovit ve formě notářského zápisu odpovídající společenskou smlouvu (Gesellschaftsvertrag), v případě jediného společníka zakladatelskou listinu (Errichtungserklärung). Pro ověření údajů společníka – právnické osoby bude notáři přitom třeba předložit i aktuální úředně ověřený výpis z českého obchodního rejstříku spolu s jeho úředním překladem.
Bezprostředně poté, co bude vyhotoven notářský zápis o založení nové společnosti, by měl být založen bankovní účet pro splacení vkladů u příslušné banky a na něj splaceny vklady v odpovídající výši.
Fáze zápisu do obchodního rejstříku
Pokud jsou vklady splaceny, je možné podat návrh na zápis nové společnosti do obchodního rejstříku u příslušného soudu.
Návrh na zápis podepisuje nový jednatel (případně jednatelé), který v něm rovněž potvrzuje splnění skutečností požadovaných příslušnými právní předpisy (např. splacení vkladů). K návrhu se přikládá originál potvrzení banky o splacení vkladů; výpis z obchodního rejstříku společníka v příslušné formě s úředním překladem, pokud jde o právnickou osobu; rozhodnutí o jmenování jednatele (případně jednatelů); a podpisový vzor jednatele (jednatelů). Podpis na návrhu na zápis a podpisovém vzoru musí být úředně ověřen a musí být připojen i úřední překlad ověřovacích doložek do německého jazyka.
Pokud jsou všechny dokumenty v pořádku, soud zpravidla rozhodne o zápisu společnosti do rakouského obchodního rejstříku v rámci 1-2 týdnů od doručení návrhu.
Závěr a doporučení
Proces založení společnosti s ručením omezeným v Rakousku je velmi podobný procesu založení v České republice. I přesto jsou zde však některé rozdíly, na které je třeba pamatovat. Tyto rozdíly se týkají způsobu určení některých údajů ve společenské smlouvě jako je např. vymezení předmětu podnikání, výše základního kapitálu či způsobu zastupování společnosti. Určité rozdíly jsou i v podkladech potřebných pro zápis společnosti do obchodního rejstříku.
Výše uvedené informace se týkají pouze procesu založení společnosti a jejího zápisu do rakouského obchodního rejstříku. Další záležitosti, které je třeba obstarat nebo správně nastavit, jsou rovněž získání příslušných živnostenských oprávnění a zápis společnosti do živnostenského rejstříku a v neposlední řadě i související daňové záležitosti. S ohledem na některé složitější otázky, které se mohou v souvislosti se založením společnosti vyskytnout, lze doporučit dle konkrétních potřeb spolupráci s advokátem a daňovým poradcem.
JUDr. Vojtěch Lovětínský, Ph.D., LL.M.,
advokát
Doležal & Partners s.r.o., advokátní kancelář
Koliště 1912/13
602 00 Brno
Růžová 1416/17
110 00 Praha 1
Tel.: +420 543 217 520
e-mail: office@dolezalpartners.com
__________________________________________
[1] Např. společníkem může být jen jedna fyzická osoba, která je zároveň jednatelem a která disponuje příslušným elektronickým podpisem. Blíže viz § 9a GmbH-Gesetz – rakouský zákon o společnosti s ručením omezeným.
[2] Blíže viz § 10a GmbH-Gesetz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz