Založení společnosti s ručením omezeným v Německu
V návaznosti na článek, který se týkal založení společnosti s ručením omezeným v Rakousku,[1] se následující text zabývá procesem založení společnosti s ručením omezeným (Gesellschaft mit beschränkter Haftung, nejčastěji se zkratkou GmbH) ve Spolkové republice Německo. A to rovněž z toho důvodu, že podnikatelé, kteří jsou úspěšní na domácím trhu, často zakládají své pobočky nebo dceřiné společnosti, zejména ve formě společností s ručením omezeným právě v Německu. Jaké jsou základní podmínky, se kterými by se podnikatelé z České republiky před započetím procesu založení společnosti měli seznámit?
Fáze přípravy
Pro založení německé společnosti s ručením omezeným je třeba spolupráce s německým notářem za účelem sepsání společenské smlouvy ve formě notářského zápisu. V případě, že zakladatel / zakladatelé považují zákonnou úpravu za dostatečnou a nechtějí se od ní odchýlit, mohou zvolit založení společnosti v tzv. zjednodušeném řízení (vereinfachtes Verfahren). Zjednodušené řízení je možné, pokud má společnost nejvíce tři společníky a jednoho jednatele a je namísto standardní společenské smlouvy použit vzorový protokol (Musterprotokoll), který obsahuje přímo příslušný zákon o společnosti s ručením omezením. I tato vzorová společenská smlouva musí mít formu notářského zápisu, je však výhodná v tom ohledu, že zakladatelům snižuje náklady na jeho pořízení a související administrativu. Bez ohledu na to, zda zakladatelé zvolí standardní způsob založení či zjednodušené řízení, je v současnosti možné za určitých podmínek jednání u notáře a založení společnosti provést i prostřednictvím videokonference.[2]
Již na počátku procesu je vhodné mít jasno o základních údajích budoucí společnosti:
- Název společnosti (Firma)
- Předmět podnikání (Gegenstand des Unternehmens)
- Sídlo (Sitz)
- Společník / Společníci (Gesellschafter)
- Základní kapitál (Stammkapital) a vklady společníků (Einlagen)
- Jednatel / Jednatelé (Geschäftsführer)
- Zástupčí oprávnění (Vertretungsregelung)
Do předmětu podnikání není třeba převzít přesné názvy či vymezení příslušných živnostenských oprávnění, ale zakladatelé by ho měli formulovat tak, aby co nejvíce odpovídal veškerým budoucím podnikatelským aktivitám společnosti. Odpovídající živnostenská oprávnění se získávají a následný zápis společnosti do živnostenského rejstříku se provádí až po dokončení procesu založení společnosti. V případě pochybností o správné formulaci předmětu podnikání nebo názvu společnosti lze doporučit se obrátit na Průmyslovou a obchodní komoru (Industrie- und Handelskammer) v příslušné spolkové zemi se žádostí o posouzení. V případě připomínek ze strany komory by měl být předmět podnikání nebo název společnosti odpovídajícím způsobem upraven.
V Německu činí minimální výše základního kapitálu 25 000,- Euro a při založení je třeba splatit alespoň polovinu. Lhůta pro splacení zbylé části by měla být uvedena ve společenské smlouvě. Dle výše uvedené vzorové společenské smlouvy je tato část splatná, jakmile o její úhradě rozhodne valná hromada (sobald die Gesellschafterversammlung ihre Einforderung beschließt).
Co se týče způsobu zastupování společnosti, lze zvolit následující standardní model: Pokud je jmenován jeden jednatel, zastupuje společnost samostatně. Pokud je jmenováno více jednatelů, je společnost zastupována dvěma jednateli společně nebo jedním jednatelem společně s jedním prokuristou (Ist nur ein Geschäftsführer bestellt, so vertritt dieser die Gesellschaft allein. Sind mehrere Geschäftsführer bestellt, so wird die Gesellschaft durch zwei Geschäftsführer gemeinsam oder durch einen Geschäftsführer gemeinschaftlich mit einem Prokuristen vertreten).
Způsob určení ostatních výše uvedených údajů v zásadě nevyžaduje zvláštní komentář, neboť se podstatně neodlišuje od způsobu určení těchto údajů v českém právu.
Fáze vyhotovení společenské smlouvy
Pokud je jasno o všech výše uvedených údajích, je možné připravit znění společenské smlouvy (Gesellschaftsvertrag), v případě jediného společníka zakladatelskou listinu (Gründungsurkunde), kterou notář vyhotoví ve formě notářského zápisu. Notáři je třeba k tomu předložit i aktuální úředně ověřený výpis z českého obchodního rejstříku spolu s jeho úředním překladem a apostilou, pokud je zakladatelem právnická osoba. V případě potřeby rychlého založení společnosti je vhodná osobní účast zakladatele a budoucího jednatele společnosti u notáře. Zastoupení zakladatele zmocněncem je možné na základě ověřené plné moci s apostilou (pokud nebyla ověřena v Německu), která musí být sepsána v německém jazyce nebo opatřena úředním překladem. Zmocněnec ovšem nemůže za jednatele podepsat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku (viz dále), a proto není založení na základě plné moci nejrychlejší variantou.
Po vyhotovení notářského zápisu o založení nové společnosti je nutné splatit vklad / vklady v odpovídající výši na bankovní účet pro splacení vkladů založený u příslušné banky.
Fáze zápisu do obchodního rejstříku
Pokud jsou vklady splaceny, notář podává návrh na zápis nové společnosti do obchodního rejstříku u příslušného soudu. Návrh na zápis podepisuje nový jednatel, který v něm rovněž potvrzuje splnění skutečností požadovaných příslušnými právními předpisy (např. splacení vkladů).
K návrhu se přikládá společenská smlouva a seznam společníků (Gesellschafterliste), který obvykle vyhotoví také notář. Výpis z obchodního rejstříku společníka v příslušné formě, pokud jde o právnickou osobu, a rozhodnutí o jmenování jednatele (případně jednatelů) jsou zpravidla součástí notářského zápisu o společenské smlouvě, a proto se zvlášť nepřikládají. Podpis jednatele na návrhu na zápis musí být úředně ověřen a musí být připojen i úřední překlad ověřovací doložky do německého jazyka a apostila (pokud nebyl ověřen v Německu). Narozdíl od jiných států není povinnost dokládat potvrzení banky o splacení vkladů.
Pokud jsou všechny dokumenty v pořádku, je společnost zapsána do obchodního rejstříku přibližně ve lhůtě 2 týdnů od podání návrhu na zápis.
Závěr a doporučení
I přes některé odlišnosti je proces založení společnosti s ručením omezeným v Německu podobný procesu založení v České republice. Tyto odlišnosti se týkají zejména způsobu určení předmětu podnikání, výše základního kapitálu a způsobu zastupování společnosti. Určité rozdíly jsou i v podkladech potřebných pro zápis společnosti do obchodního rejstříku.
Vedle výše uvedených záležitostí je pro novou společnost rovněž třeba získat příslušná živnostenská oprávnění a vyřídit zápis společnosti do živnostenského rejstříku a v neposlední řadě obstarat i související daňové záležitosti. S ohledem na některé složitější otázky, které se mohou v souvislosti se založením společnosti vyskytnout, nebo v případě, že zakladatel neovládá německý jazyk, lze doporučit dle konkrétních potřeb i zastoupení a spolupráci s advokátem a/nebo daňovým poradcem.
JUDr. Vojtěch Lovětínský, Ph.D., LL.M.,
advokát
Doležal & Partners s.r.o., advokátní kancelář
Koliště 1912/13
602 00 Brno
Růžová 1416/17
110 00 Praha 1
Tel.: +420 543 217 520
e-mail: office@dolezalpartners.com
[1] Lovětínský, V. Založení společnosti s ručením omezeným v Rakousku, 15. 8. 2022, dostupné >>> zde.
[2] Je třeba mít zejména zřízen kvalifikovaný elektronický podpis ve smyslu příslušné právní úpravy. Blíže viz § 2 odst. 3 GmbHG – německý zákon o společnosti s ručením omezeným a § 16a a násl. BeurkG – německý zákon o ověřování.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz