Zaměstnávání dětí dle platné právní úpravy
Práce fyzických osob ve věku do 15ti let nebo starších 15ti let do skončení povinné školní docházky je obecně zakázána. Tyto osoby mohou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem.
Zákon č. 435/2004 Sb. , o zaměstnanosti v § 121 k tomuto dodává, že se obecně dítětem pro výše uvedené účely rozumí fyzická osoba mladší 15 let nebo starší 15 let, pokud nemá ukončenou povinnou školní docházku, a to až do doby jejího ukončení. Dítě může, jak již bylo výše zmíněno, vykonávat pouze uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost pro právnickou nebo fyzickou osobu, jen jestliže je tato činnost přiměřená jeho věku, není pro něj nebezpečná, nebrání jeho vzdělávání nebo docházce do školy a účasti na výukových programech, nepoškozuje jeho zdravotní, tělesný, duševní, morální nebo společenský rozvoj. Dítě může tuto činnost vykonávat jen na základě jednotlivého povolení vydaného pro určité dítě a určitou činnost. O tomto povolení rozhoduje příslušný úřad práce dle trvalého pobytu dítěte nebo místa, kde se zdržuje, pokud dítě trvalý pobyt nemá, na základě žádosti podané zákonným zástupcem dítěte nebo jinou osobou odpovědnou za výchovu dítěte, do jejíž péče bylo dítě svěřeno rozhodnutím soudu.
Tato žádost o povolení musí mimo jiné obsahovat jméno, příjmení, bydliště dítěte a zákonného zástupce, v případě, že je dítě již natolik rozumově vyspělé, že je schopné samo o sobě rozhodnout, tak souhlas dítěte s tím, že bude takovouto činnost vykonávat a lékařský posudek praktického lékaře pro děti a dorost o tom, že činnost, kterou bude dítě vykonávat a doba jejího konání je přiměřená z hlediska zdravotního. Toto potvrzení nesmí být starší než 3 měsíce. Dále pak jde o uvedení druhu činnosti, kterou má dítě vykonávat a údaje o právnické nebo fyzické osobě, pro kterou bude dítě činnost vykonávat.
Příslušný úřad práce si pak může vyžádat stanovisko orgánu sociálně-právní ochrany dětí, zda mu nejsou známy skutečnosti, které by bránily dítěti ve výkonu činnosti nebo zda není činnost pro dítě nevhodná. Povolení je vydáváno nejdéle na dobu 12ti měsíců po sobě jdoucích, které následují po dni právní moci rozhodnutí úřadu práce o povolení, nejdéle však do doby, do které je fyzická osoba považována dle zákona o zaměstnanosti za dítě.
V povolení výkonu činnosti dítěte úřad práce stanoví maximální rozsah této činnosti.
Počet zákonem stanoveného limitu nesmí být v žádném případě překročen, a to ani tehdy, pokud dítě vykonává činnost pro více provozovatelů. V tomto případě se rozsah jednotlivých činností sčítá a musí se vejít do stanoveného limitu.
Dítě nesmí činnost vykonávat v době mezi 22. a 6. hodinou; pokud u dítěte, které plní povinnou školní docházku, není následující den po dnu, kdy končí tato doba, dnem školního vyučování, je výkon činnosti zakázán v době mezi 22.30 a 6. hodinou.
Dítě musí mít po skončení výkonu denní činnosti nepřetržitý odpočinek nejméně v délce 14 hodin. Pokud vykonává činnost po sobě 5 jdoucích kalendářních dnů, nesmí vykonávat činnost nejméně v následujících 2 po sobě jdoucích kalendářních dnech. V kalendářním týdnu tedy nesmí dítě činnost vykonávat alespoň 2 kalendářní dny. Pro děti jsou ale stanoveny i výjimky pro výkon prací, které jsou součástí výchovy a vzdělávání žáků středních škol, na něž se vztahuje ustanovení § 65 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb. , o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání. Na žáky se dle tohoto ustanovení při praktickém vyučování vztahují ustanovení zákoníku práce, která upravují pracovní dobu, bezpečnost a ochranu zdraví při práci, péči o zaměstnance a pracovní podmínky žen a mladistvých, a další předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Obdobně pak zní i ustanovení § 96 odst. 3 téhož zákona, jež se vztahuje na studenty vyšších odborných škol v rámci jejich praktické přípravy při vyučování. Výjimky jsou stanoveny i pro výkon přiměřených lehkých prací žáků po ukončení pomocné školy. Za přiměřené se podle výše uvedené právní úpravy považují i další práce, naplňující uvedené charakteristické znaky.
Mgr. Zdenka Nováková, Ph.D.
Katedra společenských věd
Pedagogická fakulta UP Olomouc
Žižkovo nám. 5
771 40 Olomouc
tel: 585 635 416
608 879 008
e-mail: zdenka.novakova@upol.cz,zdena.novakova@centrum.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz