Zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny
Současná nepříznivá situace na trhu práce vede mnoho českých společností ke snaze najímat pracovní sily ze zahraničí. V tomto příspěvku se zaměřujeme na praktické možnosti a právní úpravu najímání pracovních sil z této země.
Navyšující se kapacity vládního programu Režim Ukrajina nyní umožňují stále snazší získávání pracovníků z této země. Tento program modifikuje stávající systém zaměstnaneckých karet, upravených v § 42g ZPC.
Zaměstnanecká karta slouží k zaměstnávání středně a méně kvalifikovaných pracovníků a opravňuje držitele nejen k pobytu na území ČR, ale především i k vykonání práce u daného zaměstnavatele. Zaměstnaneckou kartu však nemůže obdržet zcela nekvalifikovaný či pouze pomocný pracovník. V případě zaměstnanecké karty se jedná o takzvaný duální režim, kdy dojde ke splnění podmínek legislativy jak pracovní, tak pobytové.
K získání pracovníků v režimu zaměstnanecké karty musí zaměstnavatel nejprve dle § 35 a § 86 ZOZ zveřejnit volné pracovní místo, přičemž ve specifikaci musí uvést, že souhlasí se zaměstnaneckými kartami. K tomuto slouží formulář „Hlášenka volného pracovního místa“ dostupný na webových stránkách krajské pobočky Úřadu práce. Jedná se o stejný institut, jehož využití bylo při obsazování volné pracovní pozice dříve obligatorní.
Příjemným bonusem při využití formuláře pro hlášení volného pracovního místa zajisté pro zaměstnavatele může být, že Úřad práce zajistí vhodným způsobem zveřejnění této pracovní pozice. Dochází k vyvěšení pozice na webových stránkách MPSV, kdy v praxi dochází k převzetí tohoto inzerátu mezi největší internetové servery poskytující inzerci v oblasti práce. Zaměstnavatel poptávající práci tedy skrze ÚP získá mimořádně velký dosah svého inzerátu i mezi běžné kandidáty o pozici. Prostřednictvím internetové inzerce tedy bez jakýchkoliv nákladů dojde k oslovení velkého počtu potenciálních uchazečů, ochotných změnit svou stávající pozici.
Úřad práce tímto plní svou povinnost zprostředkovávat zaměstnání mezi fyzickou osobou a zaměstnavatelem, uvedenou v § 18 ZOZ.
V případě, že dané pracovní místo není obsazeno do 30 pracovních dnů, dochází ke vzniku místa pro cizince v Centrální evidenci míst vhodných pro zaměstnanecké karty.
Zaměstnavatel v tuto chvíli začne s vyhledáváním vhodných kandidátů na pozici v cílové zemi. Pokud najde vhodného uchazeče, musí tento zahraniční uchazeč předložit na zastupitelském úřadě ČR „Žádost o zaměstnaneckou kartu“. Její vydání je podmíněno uhrazením ekvivalentu hodnoty 1000,- Kč v místní měně.
Podrobné podmínky k udělení zaměstnanecké karty upravuje ustanovení § 42g ZPC. Uchazeč o udělení zaměstnanecké karty žádá o vydání karty během pohovoru na konzulárním úřadě, kde je povinen předložit svůj cestovní pas, potvrzení o zajištění ubytování, 2x kopii aktuální fotografie pasových rozměrů. Dále je nezbytné doplnit dokument prokazující dosažení kvalifikace pro pozici, na niž má nastoupit. Obligatorně je třeba doložit výpis z rejstříku trestů vydaný Ukrajinským úřadem. Dokument o splnění kvalifikace a výpis z rejstříku trestu je povinen přeložit do českého jazyka.
Dalším nezbytným dokumentem je uzavřená pracovní smlouva, dokládající vznik pracovního poměru dle ustanovení § 33 ZP. Není-li tato smlouva uzavřena, postačuje smlouva o smlouvě budoucí dle § 1785 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, uzavřená mezi zaměstnavatelem a žadatelem o zaměstnaneckou kartu.
Dojde-li k vyzvání uchazeče, je navíc povinen doložit doklad potvrzující splnění požadavků opatření před zavlečením infekčního onemocnění v souladu se zákonem č. 258/2000 Sb. , o ochraně veřejného zdraví.
Po splnění všech požadavků dojde po 60 dnech k udělení zaměstnanecké karty. V odůvodněných případech může vydání karty trvat až 90 dní. Platnost karty je na 2 roky, a může dojít k jejímu prodloužení.
Velkou nevýhodou stávajícího systému (bez modifikace v režimu Ukrajina) je fungování systému VISAPOINT. Tento systém, z důvodu přetlaku žádostí o zaměstnanecké karty, upravuje pořadí uchazečů k dostavení se k pohovoru. Jak už bylo zmíněno, bez osobního pohovoru není možné zažádat o zaměstnaneckou kartu. V praxi dochází k velmi dlouhým čekacím lhůtám, a následném kupčení s termíny k uplatnění žádosti o uplatnění zaměstnanecké karty.
Výše uvedený režim modifikuje program Režim Ukrajina následovně. Dochází k vyloučení systému VISAPOINT, kdy Generální konzul sdělí předem smluveným uchazečům vhodný termín pohovoru, při kterém žadatel předloží žádost o udělení zaměstnanecké karty. Jedná se tedy o odstranění faktické překážky, která významně znesnadňovala potencionálním zahraničním pracovníkům požádat o zaměstnaneckou kartu.
JUDr. Lenka Příkazská,
advokátka
advokátní praktikant
HSP & Partners advokátní kancelář v.o.s.
Vodičkova 710/31
110 00 Praha 1
Tel.: +420 734 363 336
e-mail: ak@akhsp.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz