Zápis do obchodního rejstříku
Kdo je zavázán z jednání za společnost před jejím zápisem do obchodního rejstříku? V jakém případě takováto jednání zavazují společnost?
Jednání jménem společnosti před zápisem do obchodní rejstříku, tedy před vznikem obchodní společnosti, upravuje ustanovení § 64 zák. č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku. Dané ustanovení zohledňuje okolnost, že společnost, jenž dle obchodního zákoníku není do svého vzniku subjektem práva, nemůže činit v období od svého založení do vzniku žádné právní úkony, které jsou ovšem nezbytné zejména k tomu, aby mohla být zapsána do obchodního rejstříku a tedy vůbec vzniknout, a proto umožňuje osobám od společnosti odlišným činit jménem společnosti právní úkony.
Dle tohoto ustanovení kdo jedná jménem společnosti před jejím vznikem, je z tohoto jednání zavázán; jedná-li více osob, jsou zavázány společně a nerozdílně. Jestliže společníci, popřípadě příslušný orgán společnosti tato jednání schválí do tří měsíců od vzniku společnosti, platí, že z těchto jednání byla společnost zavázána od počátku.
Zakladatelé jsou povinni pořídit seznam takovýchto jednání a předložit jej ke schválení společníkům nebo orgánu oprávněnému je schválit tak, aby mohla být dodržena výše uvedená tříměsíční lhůta. Poruší-li zakladatelé tuto povinnost, odpovídají společně a nerozdílně věřitelům za škodu, která jim v důsledku toho vznikne.
Statutární orgán je povinen bez zbytečného odkladu po schválení jednání učiněných před vznikem společnosti oznámit to účastníkům závazkových vztahů vzniklých z těchto jednání.
Z uvedeného tudíž vyplývá, že narozdíl od dřívější právní úpravy nyní obchodní zákoník nerozlišuje tu skutečnost, zda jménem společnosti před jejím vznikem jedná, tj. činí právní úkony, zakladatel či osoba od zakladatelů odlišná. Takováto jednání jsou vždy platná a jsou jimi vázány jednající osoby do okamžiku, kdy je ve stanovené lhůtě schválí k tomu příslušný orgán společnosti (zpravidla valná hromada), popř. společníci. V nutnosti tohoto schválení spočívá další rozdíl od dřívější právní úpravy, neboť před 1.1.2001 postačovalo, jestliže společnost takto učiněné jednání ve stanovené lhůtě neodmítla. Taktéž se již ani nadále nerozlišuje, zda jde o jednání (resp. závazky z nich plynoucí), které souvisí se vznikem společnosti.
Schválí-li společníci, resp. příslušný orgán společnosti jejím jménem učiněná jednání po uplynutí zákonem stanovené tříměsíční lhůty, nemá již tato skutečnost žádné právní účinky a z takovýchto jednání jsou i nadále zavázány ty osoby, které je učinily.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz