Zápis z jednání valné hromady společnosti a jeho náležitosti
Jak vyplývá z ustanovení § 129 odst. 4 obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb. ), je povinností jednatele zajistit vyhotovení zápisu z jednání valné hromady. Jeho účelem je zachytit průběh jejího jednání, jakož i obsah přijatých usnesení, a to nejen s ohledem na vnitřní potřeby společnosti, ale i pro účely kupř. daňové či účetní.
Zápis z jednání valné hromady musí obsahovat učité zákonem požadované náležitosti. Těmito jsou:
- obchodní firma a název společnosti,
- místo a doba jednání valné hromady,
- jméno a příjmení předsedy a zapisovatele valné hromady,
- popis o projednání jednotivých bodů programu valné hromady,
- jednotlivá usnesení valné hromady spolu s uvedením výsledků hlasování a
-obsah protestu společníka, jednatele či jiného orgánu společnosti nebo jeho člena (např. člena do-zorčí rady, pokud byla v dané společnosti ustavena).
Navíc se k zápisu přiloží návrhy a prohlášení předložená na valné hromadě společnosti k projednání. Nezbytnou součástí každého zápisu je i seznam přítomných společníků.
Zápis musí podepsat předseda valné hromady a zapisovatel. S ohledem na skutečnost, že jednatele společnosti stíhá povinnost zápis z valné hromady zajistit, je zejména v menších společnostech praktické, aby byl zvolen též do funkce zapisovatele.
Povinnost zajistit vyhotovení zápisu z valné hromady má jednatel i tehdy, účastní-li se jejího jednání notář. Osvědčuje-li notářský zápis pouze přijatá unesení, je nezbytné, aby jednatel zajistil též zápis o samotném průběhu valné hromady.
Vyhotovení zápisu z valné hromady však není jedinou povinností, která v tomto ohledu jednatele stíhá. Obchodní zákoník mu ukládá povinnost zaslat jej bez zbytečného odkladu na náklady společnosti všem společníkům. Není přitom podstatné, zda se daný společník účastnil valné hromady a má tak znalost toho, co se na ní projednávalo, či nikoliv. Toto ustanovení se týká i notářských zápisů, a to i přesto, že zvláště při větším počtu společníků to může pro rozpočet společnosti znamenat nemalé náklady.
Jak v této souvislosti vyplývá z díla Společnost s ručením omezeným, Dvořák, T., 2., přepra-cované a rozšířené vydání, ASPI, a.s., 2005, str. 241, “pokud nebyl na zasedání valné hromady přítomen žádný z jednatelů, pak povinnost vyhotovení zápisu stíhá společníka, kterého tím valná hromada svým usnesením pověřila. Jestliže valná hromada nepověří nikoho, pak nezbývá než výkladem dovodit, že k pořízení zápisu je přesto povinen jednatel.”
Zápis z valné hromady se obvykle nezasílá do sbírky listin obchodního rejstříku. Výjimku tvoří situace, kdy jde o zápis o takovém rozhodnutí valné hromady, které do sbírky listin náleží přímo ze zákona. Takovým zápisem bude např. zápis o rozhodnutí valné hromady o jmenování či odvolání jednatele společnosti.
Zápisy z jednání valné hromady je třeba archivovat. Zanikne-li společnost bez právního nástupce, jsou buď v průběhu skartačního řízení zlikvidovány, nebo se předají k archivaci ve státním archivu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz