Zástavní rubopis
Zástavní rubopis je písemné prohlášení majitele (zástavce) učiněné na cenném papíře, které musí obsahovat označení zástavního věřitele, podpis zástavce a doložku vyjádřenou slovy "k zastavení". Zástavní věřitel musí být uveden jde-li o právnickou osobu, názvem anebo jménem, jde-li o fyzickou osobu.
Zástavní rubopis je bezpodmínečnou náležitostí vzniku zástavního práva k listinnému cennému papíru převoditelného rubopisem.
Směnečný zástavní rubopis (kauční, zastavovací rubopis). (§19.I ZSŠ) Směnečný zástavní rubopis představuje zvláštní druh směnečného rubopisu (indosamentu, viz heslo), který je výlučně upraven zvláštním zákonem, a to bez vztahu na úpravu v zákoně o cenných papírech. V jeho důsledku se indosatář stává zástavním věřitelem indosanta, avšak nikoli vlastníkem směnky. Zástavní indosatář není proto oprávněn se směnkou disponovat a jediné jeho právo ve vztahu ke směnce je právo zástavní. Zástavní rubopis je vyjádřen ve směnce doložkou "hodnota k zajištění", "k zástavení" apod. Tento druh indosamentu má pouze účinek garanční a legitimační (chybí účinek převodní) a proto může indosatář směnku dále indosovat jen s účinky prokuraindosamentu (viz heslo). Osoby směnečně zavázané nemohou činit majiteli směnky, který nabyl směnku zástavním indosamentem, námitky, založené na jejich vztazích k indosantovi, ledaže majitel při nabývání směnky jednal vědomě na škodu dlužníka. Tento druh rubopisu se vztahuje výhradně na směnky.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz