Zdanění autorských honorářů nově od 1. 1. 2014
Limit pro uplatnění srážkové daně z příjmu za autorské příspěvky se zvyšuje od 1. ledna 2014 ze 7.000 Kč na 10.000 Kč.
Už od 1. ledna 2009 došlo ke změně v sociálním pojištění osob, které vykonávají činnost na základě autorskoprávních vztahů a v pojištění osob vykonávajících činnost vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení příjmu: V případě, že je umělecká (kupř. spisovatelská, publicistická) nebo jiná tvůrčí činnost (kupř. činnost badatelská) vykonávána na základě autorského zákona, a dále pokud se jedná o činnost vykonávanou vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení příjmu, považuje se od 1. ledna 2009 za výkon samostatné výdělečné činnosti vždy, aniž by podmínkou bylo prohlášení o soustavnosti výkonu této činnosti (jako tomu bylo předtím). Příjmy z této výdělečné činnosti jsou podrobeny povinně odvodům na veřejné (všeobecné) zdravotní pojištění, jakož i odvodům pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (s výjimkou pojistného na nemocenské pojištění, které je u osob samostatně výdělečně činných dobrovolné). Předtím postačilo odvádět z honorářů jen daň z příjmu a pojistné na zdravotní pojištění.
Za samostatnou výdělečnou činnost se však (ve smyslu příslušných ustanovení zákona o důchodovém pojištění a zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti) nepovažuje taková činnost, ze které jsou příjmy podle zákona o daních z příjmů, samostatným základem daně z příjmů fyzických osob pro zdanění zvláštní sazbou daně (a to ve smyslu ust. § 7 odst. 6 ve spojení s odst. 2 písm. a) a § 36 odst. 2 písm. t) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů). Jedná se o příjmy (honoráře) autorů plynoucí ze zdrojů na území České republiky, které jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně, která činí 15 % z těchto příjmů, za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 10.000 Kč. (V případě této formy zdanění honoráře nelze uplatnit výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu.)
Na žádost poplatníka je plátce daně povinen do 10 dnů od podání žádosti vystavit doklad o vyplacených příjmech a sražené dani za období, za které byl poplatníkovi vyplacen příjem podle věty první.
Dosud byla omezena srážková daň na honoráře za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu a televize, neuplatňovala se, šlo-li např. o honorář za neperiodickou publikaci – knihu, i když honorář byl nižší než 7000 Kč, nově od 1. 1. 2014 bude srážková daň s limitem 10.000 Kč dopadat na všechny autorské honoráře.
Závěr
Z autorských honorářů převyšujících 10.000 Kč za kalendářní měsíc od téhož plátce je nutno odvést daň z příjmu, pojistné na zdravotní pojištění, pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Lze uplatňovat výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu. Naproti tomu honoráře do 10.000 jsou zdaňovány u zdroje srážkovou daní ve výši 15 %, náklady na dosažení příjmu uplatňovat nelze. Novinkou je však možnost zahrnout následně i autorské honoráře zdaněné srážkovou daní v daňovém přiznání do celkového základu daně, uplatnit výdaje ve skutečné výši nebo paušální částkou a započítat daň sraženou z těchto příjmů na celkovou daň. Zahrnutím příjmů do celkového základu daně, tj. uvedením do daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob, bude tento základ daně podkladem i pro vyměřovací základ sociálního a zdravotního pojištění.
Adolf Maulwurf
-----------------------------------------
[*] aktualizace textu 4.11.2014
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz