Získání přechodného pobytu pro rodinného příslušníka občana EU: Kompletní průvodce procesem s praktickými radami
"Jakou barvu má vaše ložní povlečení?" zní jedna z typických otázek při pohovoru na Ministerstvu vnitra. Možná vám to připadá jako banální detail, ale právě takové maličkosti často rozhodují o úspěchu při získávání přechodného pobytu pro rodinného příslušníka občana EU. Jako advokátka specializující se na cizinecké právo jsem za svou praxi úspěšně provedla procesem získání pobytu desítky klientů a také jsem se svým partnerem, nyní manželem, prošla celým tímto procesem. V tomto článku se vám pokusím nabídnout skutečně komplexní pohled na celou problematiku.
Zkušenosti z praxe: Desítky úspěšných příběhů
Za léta své praxe jsem pomohla získat pobyt desítkám rodinných příslušníků občanů EU. Každý případ je jedinečný, ale všechny mají společného jmenovatele – s dobrou přípravou a správným přístupem lze dosáhnout pozitivního výsledku. Moje zkušenosti ukazují, že klíčem k úspěchu je především důkladná příprava dokumentace a otevřená komunikace se správními orgány. Většina mých klientů získala povolení k pobytu bez větších komplikací, a to i v případech, které se zpočátku zdály být složité.
Když se osobní zkušenost prolne s profesní
Pamatuji si svůj první kontakt s cizineckou policií v roli partnerky žadatele a zároveň jeho advokátky. Bylo to v kovidové době, kdy cizinecká policie považovala partnerovo vízum za padělané a během chvíle se přátelský rozhovor změnil v argumentaci proti jeho okamžité deportaci. Vše se nakonec vysvětlilo. I nadále, a to i navzdory mým profesním zkušenostem, jsem při jednání se správními orgány a cizineckou policií cítila nervozitu.
Každého žadatele čeká návštěva cizinecké policie za účelem kontroly existence společné domácnosti. U nás překvapivě návštěva proběhla velmi příjemně – policisté provedli rutinní kontrolu našeho společného bydlení a krátce pohovořili se sousedy. Při druhé kontrole, již během řízení o trvalém pobytu, se více zaměřili na detaily našeho soužití. Tato osobní zkušenost mi pomohla ještě lépe připravovat mé klienty na celý proces.
Co jsem se naučila ze svých případů
Během let praxe jsem vypozorovala, že úspěch žádosti často závisí na drobných detailech. Při pohovorech na Ministerstvu vnitra, odboru azylové a migrační politiky, není důležité mít připravené dokonalé odpovědi, ale spíše spontánně reagovat na běžné otázky o společném životě.
- "Co máte obvykle v lednici?",
- "Na které straně postele spíte?",
- "Jakou barvu mají kachličky v koupelně?"
Tyto otázky se mohou zdát triviální, ale právě na nich často stavějí úředníci své rozhodnutí. Když s klienty tyto otázky probírám, velmi často na otázky odpoví rozdílně, např. žena považuje barvu kachliček v koupelně za lososovou a muži se zdá být béžová. Z tohoto pohledu se doporučuji na pohovor dobře připravit.
Mohu s jistotou říci, že drtivá většina mých klientů, kteří následovali mé rady ohledně důkladné přípravy dokumentace a otevřeného přístupu k úředníkům, získala povolení k pobytu bez zbytečných průtahů.
Kdo může žádat a proč je důležité znát rozdíly
U žádostí o přechodný pobyt pro rodinného příslušníka občana EU rozlišujeme dvě hlavní kategorie žadatelů, tzv. blízké a vzdálené rodinné příslušníky. Toto rozdělení není jen formální, ale má zásadní dopad na celý proces. Zatímco manželé nebo registrovaní partneři (blízcí rodinní příslušníci) mají na pobyt právní nárok a prokazují vztah relativně jednoduše, například oddacím listem. Partneři v trvalém partnerském vztahu (vzdálení rodinní příslušníci) musí projít důkladnějším procesem dokazování.
Toto rozlišení má také vliv na podání žádosti o vydání povolení k přechodnému pobytu pro rodinného příslušníka občana EU z krátkodobých schengenských víz. Pokud vzdálený rodinný příslušník přijede do České republiky na základě turistických krátkodobých víz, není oprávněn v České republice žádat o přechodný pobyt pro rodinného příslušníka občana EU. Žádat by mohl pouze v případě vydání tzv. partnerských schengenských víz příslušným Velvyslanectvím ČR. Ze zkušeností vím, že tento typ víz je velmi obtížné získat. Tyto skutečnosti je taktéž třeba zvažovat při plánování usazení se v České republice.
Praktická stránka procesu
Díky svým zkušenostem vám mohu poskytnout cenné postřehy z praxe. Samotné podání žádosti vyžaduje osobní návštěvu pracoviště Ministerstva vnitra, odboru azylové a migrační politiky, a to do tří měsíců od vstupu na území ČR nebo vzniku rodinného/manželského vztahu. Od ledna 2025 přišla vítaná změna – správní poplatek 200,- Kč již nelze hradit kolkovými známkami, ale hradí se bankovním převodem nebo prostřednictvím platebního terminálu přímo na pracovišti.
K žádosti budete potřebovat standardní dokumenty jako:
- cestovní doklad,
- fotografie,
- doklad o zdravotním pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče,
- doklad o zajištění ubytování na území České republiky.
Pro vzdálené rodinné příslušníky je však klíčové důkladné doložení vztahu a doložení požadované výše měsíčního úhrnného příjmu. V případě prokazování partnerského vztahu se vyplatí být kreativní a doložit například:
- společné fotografie z různých období,
- doklady o společných dovolených,
- čestná prohlášení od rodiny a přátel,
- společné nájemní smlouvy i
- důkazy o společném hospodaření mohou významně podpořit vaši žádost.
V případě, že úředník, přebírající žádost na pracovišti odboru azylové a migrační politiky, z doložených dokumentů nebude mít dostatečně prokázanou existenci partnerského vztahu, neudělí žadateli fikci pobytu do doby vydání rozhodnutí o žádosti.
Moje doporučení pro úspěšný proces
Na základě své zkušenosti a řady úspěšně vyřízených žádostí klientů mohu říct, že klíčem k úspěchu je především důkladná příprava a trpělivost. Nepodceňujte dokumentaci vašeho vztahu, pravidelně archivujte společné vzpomínky, účtenky, fotografie, doklady o ubytování, letenky, veškeré dokumenty, které by do budoucna mohly potvrdit existenci partnerského vztahu. Opakovaně se mi praxí potvrzuje, že čím lépe je žádost připravena, tím hladší je celý proces.
Přestože může být získání přechodného pobytu náročné, se správným přístupem a přípravou je tento proces zvládnutelný. Jako někdo, kdo pomohl desítkám klientů a prošel si procesem i osobně, vám mohu říct, že klíčem k úspěchu je autentičnost vašeho vztahu. Tu žádná příprava nenahradí, avšak dobře připravená dokumentace ji může výborně podpořit. Moje úspěšnost při vyřizování těchto žádostí jasně ukazuje, že s profesionálním přístupem a důkladnou přípravou je pozitivní výsledek velmi pravděpodobný.
Praktická doporučení na závěr
- Nepodceňujte přípravu dokumentace prokazující trvalost vašeho partnerského vztahu.
- Zvažte využití služeb advokáta specializujícího se na cizinecké právo.
- Počítejte s nutností úředních překladů dokumentů.
- Mějte připravené finance na zdravotní pojištění do doby získání zaměstnání.
- Dokumentujte společný život průběžně pro případné další řízení.
Mgr. Bc. Petra Zakaria,
advokát
PURE Legal s.r.o., advokátní kancelář
Kanceláře:
Budova Skelet:
28. října 3390/111a
702 00 Ostrava
Opava:
Sadová 171/40
746 01 Opava
Tel.: +420 702 847 971
E-mail: zakaria@purelegal.cz