Změna posuzování včasnosti zaplacení soudního poplatku a zastavení řízení
Zákon č. 296/2017 Sb. přinesl s účinností od 30. září 2017 zpřísnění posuzování včasnosti zaplacení soudního poplatku a podmínek pro zastavení řízení pro nezaplacení soudního poplatku. Kdy je zaplacen poplatek včas?
Nově je zásadně minimální lhůta, kterou soud ve výzvě k zaplacení soudního poplatku musí účastníkovi řízení stanovit, prodloužena zákonem na 15 dnů, na druhou stranu již není možné uhradit poplatek dodatečně po uplynutí této lhůty. Zákon o soudních poplatcích určuje s účinností od 30. 9. 2017 (po novelizaci zákonem č. 296/2017 Sb. ) v ust. § 9 odst. 1, že nebyl-li poplatek za řízení splatný podáním návrhu na zahájení řízení, odvolání, dovolání nebo kasační stížnosti zaplacen, soud vyzve poplatníka k jeho zaplacení ve lhůtě, kterou mu určí v délce alespoň 15 dnů; výjimečně může soud určit lhůtu kratší. Po marném uplynutí této lhůty soud řízení zastaví. K zaplacení poplatku po marném uplynutí lhůty se nepřihlíží. Podobně se nově v ust. § 9 odst. 2 zákona o soudních poplatcích stanoví: Zjistí-li odvolací soud poté, co mu byla věc předložena k rozhodnutí o odvolání, že nebyl zaplacen poplatek splatný podáním odvolání, vyzve poplatníka k jeho zaplacení ve lhůtě, kterou mu určí v délce alespoň 15 dnů; výjimečně může odvolací soud určit lhůtu kratší. Po marném uplynutí této lhůty odvolací soud řízení zastaví. K zaplacení poplatku po marném uplynutí lhůty se nepřihlíží. Obdobně se postupuje při řízení před dovolacím soudem. Nebude-li ani ve lhůtě stanovené ve výzvě příslušného soudu nebo příslušné správy soudu zaplacen poplatek, který je splatný podáním návrhu na provedení úkonu, úkon se neprovede a návrh se stane podle ust. § 9 odst. 8 zákona o soudních poplatcích neúčinným, i když poplatník později poplatek zaplatí. O tom musí být poplatník poučen ve výzvě příslušného soudu nebo příslušné správy soudu.
Kdy musí být peníze na účtu soudu
Pokud soud ve výzvě nesprávně stanoví výši soudního poplatku, nevzniká tímto rozhodnutím poplatníkovi povinnost zaplatit soudní poplatek ve výši nesprávně stanovené soudem, ale zůstává mu zachována poplatková povinnost zákonná. Soud rozhodne o zastavení řízení pro nezaplacení soudního poplatku i v případě, je-li výše ve výzvě soudem k jeho zaplacení nesprávně určena a účastník jej nezaplatí ani zčásti, určil Nejvyšší soud ČR v usnesení sp. zn. 23 Cdo 4438/2015, ze dne 4. 4. 2016. Při placení soudního poplatku formou bezhotovostního převodu je z hlediska včasnosti splnění poplatkové povinnosti rozhodný ten den, kdy je částka soudního poplatku skutečně připsána na účet soudu, judikoval Nejvyšší soud ČR v usnesení sp. zn. 32 Cdo 3616/2016, ze dne 8. 11. 2016. Pro případ, že se poplatník nachází ve finanční tísni a platí za něj třetí osoba, potvrdil Nejvyšší soud ČR v usnesení spis. zn. 23 Cdo 1917/2015, ze dne 29. 9. 2015, že možnost zaplacení soudního poplatku prostřednictvím třetí osoby je z povahy věci připuštěna, zaplacení soudního poplatku je úkonem zastupitelným.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz