Změna právní formy ze společnosti s ručením omezeným na komanditní společnost
Právní úprava je obsažena v zákoně číslo 125/2008 Sb. , o přeměnách obchodních společností a družstev (dále jen „zákon o přeměnách“). Důležitá ustanovení ohledně změny právní formy nalezneme v části první zákona o přeměnách (obecná ustanovení). Stěžejní ustanovení se však nacházejí v části páté (změna právní formy), tj. počínaje § 360 a konče § 379 zákona o přeměnách.
Osobou zúčastněnou na přeměně se pro účely zákona o přeměnách rozumí společnost měnící svou právní formu. V našem případě se bude jednat o společnost s ručením omezeným, jejíž právní forma se změní na komanditní společnost. Ambicí tohoto článku není podat detailní výklad ke změně právní formy společnosti s ručením omezeným na komanditní společnost, nýbrž pouze stručně upozornit na praktický postup takové přeměny.
Změnou právní formy společnost s ručením omezeným nezanikne ani její jmění nepřejde na právního nástupce, pouze se změní její vnitřní právní poměry a postavení jejich společníků.
Den, ke kterému bude vyhotoven projekt změny právní formy
Před započetím transakce bychom si měli především určit den, ke kterému bude vyhotoven projekt změny právní formy. Změna právní formy jako jedna z forem přeměny, která je definována v § 1 odst. 2 zákona o přeměnách, nezná tzv. „rozhodný den“, který je typický pro ostatní přeměny. U změny právní formy je důležitým okamžikem „den, ke kterému se vyhotovuje projekt změny právní formy“. V ustanovení § 365 odst. 1 je stanoveno, že společnost je povinna sestavit ke dni, k němuž byl vyhotoven projekt změny právní formy, mezitímní účetní závěrku, není-li den zpracování změny právní formy rozsahovým dnem. Logicky se tedy nabízí nejjednodušší varianta načasování dne, ke kterému bude vypracován projekt změny právní formy, to ke dni 31.12., a to zejména u společností, jejímž hospodářským rokem je rok kalendářní. V takovém případě nebude nutné nechat pro tyto účely vypracovávat mimořádnou účetní závěrku. Velice důležité je však hlídat lhůtu stanovenou ve třetím odstavci § 365, která stanoví, že údaje, z nichž je sestavena účetní závěrka, nesmí být starší než 6 měsíců počítáno ke dni, v němž bude změna právní formy schválena valnou hromadou. Jinak řečeno v tomto případě se valná hromada musí konat do konce června příslušného roku. Čtvrtý odstavec § 365 pak dále stanoví podmínky ohledně výše vlastního kapitálu společnosti ke dni, ke kterému byl vyhotoven projekt změny právní formy. Posudek znalce na ocenění jmění se v případě změny právní formy společnosti s ručením omezeným na komanditní společnost se nevyžaduje. Zpráva o přeměně ve smyslu § 24 zákona o přeměnách se taktéž nevyžaduje, pokud k tomu všichni společníci udělili souhlas.
Projekt přeměny
Projekt přeměny (dále již jen „projekt změny právní formy“) vyhotovuje statutární orgán, tj. v tomto případě jednatel nebo jednatelé společnosti. Podpisy jednatelů nemusí být ověřeny. Projekt změny právní formy musí obsahovat údaje stanovené § 361 zákona o přeměnách. K projektu změny právní formy se připojuje návrh společenské smlouvy budoucí komanditní společnosti.
Informace o přeměně
Protože je společnost s ručením omezeným vždy zapsána v obchodním rejstříku musí být splněny podmínky stanovené § 33 zákona o přeměnách. Za prvé se jedná o uložení projektu přeměny do sbírky listin obchodního rejstříku alespoň jeden měsíc přede dnem, kdy má být přeměna schválena způsobem stanoveným zákonem, tj. valnou hromadou společnosti s ručením omezeným. Za druhé musí být oznámeno uložení projektu přeměny do sbírky listin a upozornění pro věřitele na jejich práva ve smyslu § 35 až 39, také alespoň jeden měsíc přede dnem konaní valné hromady, která přeměnu schválí. Zákon o přeměnách zná i jiné způsoby zveřejnění projektu přeměny a upozornění pro věřitele, Jedná se o způsob uveřejnění na internetových stránkách zúčastněné osoby. Podrobnosti stanoví § 33a.
Dále je nutno upozornit na práva společníků seznámit se s dokumenty souvisejícími se změnou právní formy ve smyslu § 363b ve spojení s § 93 a 93a.
Schválení změny právní formy
Přeměna společnosti s ručením omezeným (tedy také změna její právní formy) musí být dle § 17 odst. 1 valnou hromadou společnosti s ručením omezeným. Změna právní formy musí být schválena alespoň třemi čtvrtinami hlasů společníků přítomných na valné hromadě. Společenská smlouva však může vyžadovat vyšší počet hlasů nebo splnění dalších požadavků. O rozhodnutí valné hromady o přeměně musí být pořízen notářský zápis, jehož přílohou je projekt přeměny.
Návrh na změnu zápisu do obchodního rejstříku a právní účinky přeměny
Podle § 372 odst. 1 lze návrh na podání změny právní formy společnosti s ručením omezeným podat nejdříve po uplynutí lhůty 30 dnů ode dne, kdy byla změna právní formy společnosti s ručením omezeným schválena valnou hromadou; to neplatí, není-li zde nikdo, kdo by mohl ze společnosti s ručením omezeným vystoupit podle zákona o přeměnách. Nahlédneme-li do § 376, zjistíme, že ze společnosti s ručením omezeným by to mohl být pouze společník, který se změnou právní formy nesouhlasil a hlasoval proti schválení změny právní formy.
Právní účinky přeměny nastávají dnem zápisu přeměny do obchodního rejstříku. Ke dni předcházejícímu dnu zápisu změny právní formy do obchodního rejstříku sestavuje společnost konečnou účetní závěrku ve smyslu § 366 zákona o přeměnách. Společnost s ručením omezeným totiž podává ke dni předcházejícímu den zápisu změny právní formy daňové přiznání.
Mgr. Regina Huntley,
advokátka/Senior Associate
Platnéřská 2
110 00 Praha 1
Tel.: +420 236 163 111
Fax: +420 236 163 799
e-mail: prag@roedl.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz