Změna příjmení po rozvodu manželství a jak je to se příjmením dítěte po rozvodu rodičů
Jméno a příjmení je nezbytným rozlišovacím znakem každé osoby a každý má nejen právo, ale i povinnost užívat především v úředním styku takové jméno a příjmení, které je uvedeno v matričním dokladu vydaném z matriční knihy vedené příslušným matričním úřadem.
Vážným důvodem může být bezesporu i rozvod manželství, kdy si manžel, jenž sňatkem nabyl příjmení druhého manžela z nejrůznějších důvodů nepřeje ponechat po rozvodu toto příjmení. Zákon o rodině (zákon č. 94/1963 Sb. ) výslovně umožňuje, aby manžel, který přijal příjmení druhého manžela, mohl po rozvodu upustit od užívání takovéhoto příjmení. Chce-li tento manžel opět přijmout své dřívější příjmení, popřípadě chce-li upustit od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího, musí tuto svou vůli oznámit matričnímu úřadu, a to pouze do jednoho měsíce po právní moci rozhodnutí o rozvodu. Rozvedený manžel však nemá právo žádat, aby bylo rozvedené manželce uloženo neužívat jeho příjmení, které při sňatku přijali jako společné.
Nebude-li příjmení rozvedeného manžela změněno podle ustanovení zákona o rodině, je možné ještě vyzkoušet postup změny příjmení, který připouští zákon č. 301/2000 Sb. , o matrikách, jménu a příjmení. Již bylo zmíněno, že změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod. Bude-li shledán jeden z těchto důvodů, může občan požádat o změnu příjmení. O žádosti o povolení změny jména nebo příjmení rozhoduje matriční úřad, v jehož správním obvodu je žadatel přihlášen k trvalému pobytu. Pokud žadatel, popřípadě nezletilé dítě, není na území České republiky přihlášen k trvalému pobytu, je příslušný k projednání žádosti matriční úřad podle místa posledního trvalého pobytu na území České republiky. Pokud není ani takový pobyt, je příslušný k projednání žádosti Úřad městské části Praha 1.
Žadatel o změnu jména nebo příjmení musí ve své žádosti uvést své jméno, popřípadě jména, příjmení, popřípadě rodné příjmení, datum a místo narození, případně datum a místo uzavření svého manželství, rodné číslo, místo trvalého pobytu žadatele, popřípadě nezletilého dítěte, dále je nezbytné uvést jméno, popřípadě jména, nebo příjmení, které si žadatel zvolil, jméno, popřípadě jména, příjmení, popřípadě rodné příjmení, datum a místo narození manžela, popřípadě nezletilých dětí, vztahuje-li se změna jména, nebo příjmení i na tyto fyzické osoby a údaj o státním občanství žadatele, nebo nezletilého dítěte. Žádost o změnu jména či příjmení musí mimo výše uvedených náležitostí obsahovat alespoň krátké odůvodnění okolností, které vedou žadatele k podání této žádosti.
K žádosti o povolení změny příjmení po rozvodu manželství musí přiložit žadatel rodný list, pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, a dále doklad o místu trvalého pobytu na území České republiky a doklad o státním občanství.
Cesta ke změně příjmení po rozvodu manželství se nezdá býti nijak složitá, jinak to mu však je v případě změny příjmení dítěte po rozvodu manželství jeho rodičů. Výše již bylo zmíněno, že za nezletilé dítě podává žádost o změnu jména nebo příjmení jeho zákonný zástupce, nejčastěji tedy rodič. Takovouto žádost však není možné podat bez dalšího, zejména bez souhlasu druhého rodiče. Souhlas druhého rodiče se změnou příjmení dítěte musí být písemný a je nutné ho přiložit k žádosti. Není-li souhlas činěn před matričním úřadem, který rozhoduje o změně jména, nebo příjmení nezletilého dítěte, musí být podpis na souhlasu s uvedenou změnou úředně ověřen. Tento doklad není třeba předkládat, pokud druhý rodič zemřel; v tom případě se k žádosti přiloží jeho úmrtní list, anebo pokud byl druhý rodič zbaven rodičovské zodpovědnosti, nebo byl-li výkon jeho rodičovské zodpovědnosti pozastaven, popřípadě pokud byl zbaven způsobilosti k právním úkonům, nebo jehož způsobilost k právním úkonům byla omezena; v tom případě se k žádosti přiloží pravomocný rozsudek. Doklad o poskytnutí souhlasu druhého rodiče se změnou příjmení dítěte není vyžadován, není-li známo místo trvalého pobytu druhého rodiče.
Odmítne-li druhý rodič souhlas se změnou příjmení dítěte udělit, je možné jej nahradit pravomocným rozhodnutím soudu, jímž se souhlas nahrazuje. Jedná-li se o změnu příjmení dítěte staršího 15 let, vyžaduje se jako nezbytná podmínka také souhlas této osoby.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz