Změna slovenského insolvenčního práva, významná pro české věřitele: zlepšení pozice věřitele při podávání insolvenčních návrhů
Novela[1] slovenského zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurzu a restrukturalizaci (dále jen „zákon“) od 01.01.2012, kromě jiného, liberalizuje podmínky pro podávání věřitelských návrhů na prohlášení konkurzu.
Úprava platná do 31.12.2011
Do 31.12.2011 mohl věřitel podat na Slovensku návrh na prohlášení konkurzu na majetek dlužníka pouze v případě, že dlužník byl více než 30 dnů v prodlení se splněním alespoň dvou vykonatelných nebo písemně uznaných peněžních pohledávek alespoň dvou věřitelů, přesto, že věřitelé těchto pohledávek ho písemně vyzvali k jejich zaplacení.
Aby mohl věřitel podat návrh na konkurz, musel tudíž disponovat vlastní vykonatelnou pohledávkou a navíc musel doložit, že zde existuje i další věřitel, který má vůči dlužníkovi rovněž vykonatelnou pohledávku. Tato skutečnost vedla v praxi k tomu, že konkurzní řízení iniciované věřiteli, se stala na Slovensku zcela výjimečnými, neboť velká část věřitelů rezignovala na vedení soudního řízení, které by z jejich pohledávek učinilo pohledávky vykonatelné a umožnilo následně podat návrh na prohlášení konkurzu na majetek dlužníka.
Nová úprava
Od 01.01.2012 může dle zákona věřitel podat návrh na prohlášení konkurzu dlužníka, pokud je dlužník více než 30 dnů v prodlení s plněním alespoň dvou peněžitých závazků vůči více než jednomu věřiteli a alespoň jeden z těchto věřitelů dlužníka k úhradě své pohledávky písemně vyzval.[2] Ve vztahu k dlužníkům-právnickým osobám zákon již nadále nevyžaduje, aby věřitel, který návrh na prohlášení konkurzu podává, musel disponovat vykonatelnou pohledávkou za dlužníkem. Rovněž tak již není podmínkou pro podání věřitelského návrhu na prohlášení konkurzu, aby další z věřitelů dlužníka disponoval vykonatelnou pohledávkou za dlužníkem. Od 01.01.2012 postačí, pokud věřitel, který návrh na prohlášení konkurzu na majetek dlužníka-právnické osoby podává, předloží potvrzení auditora nebo soudního znalce o tom, že pohledávku za dlužníkem účtuje ve svém účetnictví v souladu s účetními předpisy[3]. Pokud navrhující věřitel pohledávku za dlužníkem nabyl převodem nebo přechodem, je nutno doložit rovněž potvrzení auditora nebo soudního znalce o tom, že pohledávka má doložený důvod vzniku.
Postup při podání věřitelského návrhu na prohlášení konkurzu
Postup při podání věřitelských návrhů na prohlášení konkurzu na majetek dlužníka-právnické osoby je poměrně jednoduchý. Věřitel musí podat ve dvou stejnopisech u příslušného soudu[4] návrh na prohlášení konkurzu, v němž uvede své pohledávky (nebo alespoň některé z nich) za dlužníkem a doloží je výše zmiňovaným potvrzením auditora nebo znalce. V návrhu věřitel uvede také dalšího věřitele dlužníka, který má za dlužníkem pohledávky, splatné déle než 30 dnů a případně vylíčí další skutečnosti, osvědčující platební neschopnost dlužníka. Podpis věřitele musí být úředně ověřen.
K návrhu musí být doložen doklad o zaplacení zálohy na náklady předběžného správce[5] a také kopie výzvy k zaplacení pohledávky, doručené dlužníkovi.
Podává-li návrh český subjekt, který nemá na území Slovenské republiky organizační složku a ani není zastoupen slovenským advokátem, musí uvést i zástupce na doručování písemností s bydlištěm resp. sídlem na území Slovenské republiky a doložit jeho souhlas s přijímáním písemností.
Praktické dopady novely zákona
Na základě výše uvedené změny úpravy podmínek pro podávání věřitelských návrhů na prohlášení konkurzu se lze domnívat, že od 01.01.2012 na Slovensku výrazně přibude věřitelů, kteří své pohledávky za dlužníky–právnickými osobami budou vymáhat cestou podávání návrhů na prohlášení konkurzu, neboť došlo k výraznému zmírnění podmínek, za kterých je možné věřitelské návrhy na prohlášení konkurzu podávat. Této skutečnosti by si měly být vědomy i české subjekty disponující pohledávkami za slovenskými dlužníky-právnickými osobami.
JUDr. Zoltán Pálinkás, LL.M., Ph.D.
Mgr. Radim Ranič, LL.M. mult.
nám. Republiky 1079/1a
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mail: office.czechrepublic@schoenherr.eu
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Zákon č. 348/2011 Z.z.
[2] § 11 odst. 3 zákona
[3] § 12 odst. 2 písm. c) zákona
[4] Příslušné jsou okresní soudy v sídle jednotlivých krajských soudů.
[5] Výše této zálohy (tzv.preddavok na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu) činí v případě dlužníka-právnické osoby EUR 1.659,70.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz