Změna smlouvy uzavřené v písemné formě
Uzavřel jsem písemnou smlouvu. Musí být každá její změna provedena písemně nebo stačí, když si změny odsouhlasíme pouze ústně?
K zodpovězení tohoto dotazu je důležité si nejprve ujasnit, zda jde o smlouvu uzavřenou v režimu obchodního nebo občanského zákoníku. Každý z těchto kodexů totiž stanoví jiná pravidla pro změnu smlouvy uzavřené v písemné formě.
V případě, že půjde o smlouvu uzavřenou dle obchodního zákoníku (zákona č. 513/1991 Sb. ), tedy nejčastěji o smlouvu uzavřenou mezi podnikateli týkající se jejich podnikatelské činnosti, je třeba hledat odpověď v ustanovení § 272 odst. 2 tohoto zákona.
Dle § 272 odst. 2 obchodního zákoníku obsahuje-li písemně uzavřená smlouva ustanovení, že může být měněna nebo zrušena pouze dohodou stran v písemné formě, může být měněna nebo zrušena pouze písemně.
Z citovaného ustanovení proto vyplývá následující závěr – je-li součástí uzavřené písemné smlouvy ustanovení o tom, že ji lze měnit pouze písemně (např. „smlouvu lze měnit pouze písemně vzestupně číslovanými dodatky apod.“), lze ji platně změnit pouze písemně. Pokud takové ujednání ve smlouvě chybí, je možné ji změnit i ústně. To však s ohledem na právní jistotu smluvních stran a důkazní obtíže v případě sporu o tom, co bylo vlastně dohodnuto, nelze doporučit.
Výše uvedené pravidlo neplatí v případě, že se bude jednat o písemnou smlouvu uzavřenou dle občanského zákoníku (zákona č. 40/1964 Sb. ). Dle ustanovení § 40 odst. 2 občanského zákoníku může být písemně uzavřená dohoda změněna nebo zrušena pouze písemně. Písemnou smlouvu uzavřenou v režimu občanského zákoníku lze proto platně změnit pouze písemně. Na rozdíl od právní úpravy obchodního zákoníku proto nezáleží na tom, zda si smluvní strany nutnost změny smlouvy písemnou formou dohodly.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz