Změna systému zdaňování služeb poskytovaných konečným spotřebitelům
Evropská komise připravila návrh směrnice, která se týká změny systému uplatňování daně z přidané hodnoty (dále jen „DPH“). Jedná se o DPH uplatňovanou na služby, které jsou poskytovány konečným spotřebitelům v jiném členském státě Evropské unie. Na základě této směrnice by se DPH měla ukládat ve státě, kde je služba poskytována.
Současné základní pravidlo ukládání DPH v Evropské unii je obecně nastaveno tak, že se služby zdaňují sazbou DPH platnou ve státě, ve kterém má poskytovatel služby své sídlo. Se vzrůstajícím počtem přeshraničního poskytování služeb se tento systém ukazuje stále více nevyhovujícím. Dosavadní systém ne vždy zaručuje, aby byla DPH odváděna ve státě skutečné spotřeby. Tato skutečnost se tak podílí na pokřivení hospodářské soutěže mezi členskými státy. Podnikatelé mají tendenci umísťovat své aktivity do států s nízkou DPH, a to proto, aby její platba co nejméně zatížila konečného spotřebitele.
Návrh směrnice připravený Komisí upravuje povinnost uplatňovat sazbu DPH platnou v členském státě Evropské unie, ve kterém má bydliště konečný spotřebitel, a to v případě následujících služeb:
- služby způsobilé k poskytování na vzdálenost;
- restaurační a stravovací služby; kromě těch, které se poskytují na palubě dopravních prostředků, které se běžně zdaňují v místě odjezdu této dopravní služby;
- krátkodobý pronájem dopravních prostředků; tyto služby by měly být zdaněny v místě, kde je dopravní prostředek dán skutečně zákazníkovi k užívání;
- dlouhodobý leasing;
- veškeré služby poskytované zprostředkovatelem; každá taková služba by měla být zdaněna v místě, kde dojde k uskutečnění jejího hlavního plnění.
Princip platby DPH v místě spotřeby byl zaveden směrnicí (2002/38/EC) upravující DPH za služby poskytované elektronicky. Tato směrnice vstoupila v platnost 1. července
Tyto navrhované změny znamenají zobecnění pravidla, že obchodníci poskytující služby konečným spotřebitelům v jiném členském státě by měli plnit povinnosti platby DPH v tomto státě spotřeby. Tento navrhovaný systém platby DPH by byl mnohem přehlednější pokud by byl přijat návrh z 29. října 2004 upravující tzv. one-stop-shop mechanismus a další opatření zjednodušující systém platby DPH. Na základě tohoto one-stop-shop mechanismu by měl vést členský stát, ve kterém je obchodník přihlášen k DPH, celkový přehled o jeho jednotlivých aktivitách v rámci Evropské unie. Komise je přesvědčena, že jedině tak bude udržena celková kvalita kontrol DPH a bude zaručeno, že DPH bude vždy placena v Evropské unii. Tato úprava by dále znamenala, že v tomto systému prováděné kontroly prověří, zda bylo DPH správně zaplaceno v odpovídajícím členském státě, a pokud to bude nutné, umožní sjednat nápravu.
V současné době tedy nezbývá, než vyčkat, zda-li návrh Komise bude schválen v legislativním procesu a z pozice spotřebitelů doufat, že jeho efekt přinese menší zatížení pro jejich peněženky.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz