Změna v osobě věřitele v rámci probíhajícího insolvenčního řízení
V podnikatelských kruzích existuje mylný názor, že nelze změnit vlastníka pohledávky poté, co bylo zahájeno insolvenční řízení. Je však potřeba upozornit na to, že platná právní úprava změnu v osobě věřitele umožňuje, avšak je nutno dbát určitých pravidel stanovených v zákoně č. 182/2006 Sb. , o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon). Níže tedy rozebereme, jak postupovat v souladu s platnou právní úpravou v případě, že dojde ke změně vlastníka pohledávky v již probíhajícím insolvenčním řízení.
Při řešení problematiky změny v osobě věřitele (tj. osoby, která je vlastníkem uplatněné pohledávky) je nyní nutné vyjít z toho, že po zahájení insolvenčního řízení, a to v kterékoli jeho fázi, může k takovéto změně dojít a to zpravidla na základě smluvního převodu (typicky smlouva o postoupení pohledávky) nebo přechodem na základě zákona (např. prodej podniku).
Aby insolvenční soud rozhodl o vstupu nabyvatele pohledávky do insolvenčního řízení, musí původní věřitel (tj. stávající účastník insolvenčního řízení) nejprve podat návrh na změnu v osobě věřitele a nabyvatel (který zatím není účastníkem insolvenčního řízení) s tímto postupem musí vyslovit svůj souhlas. Původní věřitel je v této souvislosti povinen prokázat, že došlo k převodu nebo přechodu pohledávky na nabyvatele, přičemž tuto změnu dokládá veřejnou listinou (např. notářským zápisem, vykonatelným rozhodnutím) nebo listinou s úředně ověřenými podpisy, popřípadě souhlasným prohlášením původního věřitele a nabyvatele pohledávky učiněným do protokolu u insolvenčního soudu. V případě, že ke změně v osobě věřitele došlo na základě zákona, povinnost věřitele prokazovat tuto změnu odpadá.
Poté, co původní věřitel podá návrh na změnu věřitele, je insolvenční soud povinen rozhodnout o tomto návrhu do konce následujícího pracovního dne. Pokud tak soud v této lhůtě neučiní, má se za to, že návrhu kladně vyhověl (fikce pozitivního rozhodnutí).
Věřitel je povinen připojit ke svému návrhu požadované dokumenty, a pokud tak neučiní nebo z nich nevyplývá změna v osobě věřitele, insolvenční soud návrh zamítne. Proti tomuto rozhodnutí insolvenčního soudu sice není přípustný opravný prostředek ve formě odvolání, avšak původní věřitel může návrh podat znovu.
Nabyvatel pohledávky se stává účastníkem insolvenčního řízení v okamžiku, kdy je rozhodnuto o jeho vstupu do insolvenčního řízení (tj. okamžikem vydání rozhodnutí), popřípadě uplynutím této lhůty (poté, co nastane fikce vydání pozitivního rozhodnutí).
Pro nabyvatele pohledávky platí v době jeho vstupu do řízení nejen stav insolvenčního řízení, ale též stav jednotlivých incidenčních sporů. Nabyvatel pohledávky je tak vázán všemi úkony původního věřitele. Důležitou skutečností rovněž je, že s pohledávkou na nabyvatele přechází rovněž členství původního věřitele ve věřitelském výboru. To však neplatí v případě, nabylo-li pohledávku dosavadního věřitele více osob. K přechodu funkce rovněž nedochází v případě, byl-li původní věřitel zástupcem věřitelů nebo jeho náhradníkem.
Závěrem nutno zdůraznit, že v případě převodu pohledávky, která již byla řádně přihlášena do probíhajícího insolvenčního řízení, je nutné, aby věřitelé dodržovali výše uvedená pravidla, která jim stanoví insolvenční zákon. Zásadní rozdíl oproti běžným smlouvám o převodu totiž spočívá v tom, že na smlouvě, kterou věřitel prokazuje insolvenčnímu soudu změnu vlastníka pohledávky, musí být úředně ověřené podpisy, aby posléze mohl nabyvatel přihlášené pohledávky uplatňovat práva v insolvenčním řízení.
Mgr. Natálie Petrovská,
advokátní koncipientka
nám. Republiky 1079/1a
110 00 Praha 1
Tel.: +420 225 996 500
Fax: +420 225 996 555
e-mal: office.czechrepublic@schoenherr.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz