Změny v obchodním rejstříku
Podáváte návrh na změnu zápisu sídla Vaší společnosti do obchodního rejstříku. Kolik musíte zaplatit na soudním poplatku a do kdy musí soud o návrhu rozhodnout?
Zkrácení lhůt pro povolení zápisu do obchodního rejstříku bylo jedním z opatření, které přinesla rozsáhlá rejstříková novela účinná od 1. července 2005. Ta zásadním způsobem změnila dosavadní úpravu obchodního rejstříku.
Úpravu rejstříkového řízení obsahuje ustanovení § 200a až 200de občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb. ). Dle ustanovení § 200 db občanského soudního řádu je soud povinen provést zápis do rejstříku anebo rozhodnout o návrhu usnesením ve většině případů do pěti pracovních dnů.
Uvedená pětidenní lhůta počíná běžet ode dne podání návrhu na předepsaném formuláři a je vázána na zaplacení soudního poplatku za podaný návrh. To znamená, že není-li soudní poplatek zaplacen již v den podání návrhu na soud (např. vylepením kolkových známek v odpovídající hodnotě), běží pětidenní lhůta až ode dne zaplacení soudního poplatku.
K zaplacení soudního poplatku v případě, kdy jej osoba podávající návrh na povolení zápisu do obchodního rejstříku nezaplatí současně s podáním svého návrhu, soud danou osobu vyzve a k zaplacení ji určí lhůtu (obvykle třídenní). Nebude-li soudní poplatek v této lhůtě zaplacen, soud řízení o povolení zápisu do obchodního rejstříku zastaví.
Výše soudního poplatku je uvedena v položce 8 zákona o soudních poplatcích (zákon č. 549/1991 Sb. ). Za první zápis podnikatele do obchodního rejstříku musí osoba podávající příslušný návrh zaplatit 5.000,- Kč, za výmaz podnikatele z obchodního rejstříku 3.000,- Kč. Změny nebo doplnění zápisu jsou zpoplatněny částkou 1.000,- Kč, přičemž není důležité, kolik změn či doplnění osoba je v návrhu vlastně obsaženo. To znamená, že mění-li podnikatel své sídlo, rozšiřuje-li svůj předmět podnikání a zároveň požaduje zapsat změnu v osobě jednatele společnosti, zaplatí za návrh na obchodní rejstřík na soudním poplatku pouze 1.000,- Kč.
V úvodu zmíněná novela obchodního rejstříku přinesla dále nový institut mající za účel dále zrychlit rejstříkové řízení. Tímto institutem je tzv. fikce zápisu. Zjednodušeně řečeno to znamená, že neprovede-li soud zápis do rejstříku a ani o návrhu jinak nerozhodne ve výše uvedené pětidenní lhůtě, má se za to, že návrhu vyhověl. Navrhovaný zápis se v takovém případě považuje za provedený dnem následujícím po uplynutí této lhůty.
S ohledem na výše uvedené je tedy odpověď na položený dotaz následující. Soudní poplatek bude činit 1.000,- Kč. Návrh je třeba doručit soudu, u něhož je Vaše společnost zapsána v obchodního rejstříku. Rejstříkový soud je o návrhu povinen rozhodnout do 5 pracovních dnů ode dne jeho podání, jinak do 5 pracovních dnů ode dne zaplacení soudního poplatku. Pokud v této lhůtě soud o návrhu nerozhodne, považuje se navrhovaný zápis za provedený dnem následujícím po uplynutí této lhůty.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz