Změny v oblasti sociálních dávek od 1. ledna 2007
Poslanecká sněmovna schválila dne 14. 3. 2006 návrhy zákona o životním a existenčním minimu, zákona o pomoci v hmotné nouzi a zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím těchto nových právních předpisů. V souvislosti s přijetím zákona o pomoci v hmotné nouzi dojde ke zjednodušení dosavadního systému dávek sociální péče, které stát vyplácí sociálně potřebným občanům. Budou zavedeny nové dávky, které nahradí řadu těch dosavadních.
Od 1. ledna 2007 budou existovat tři nové dávky – příspěvek na živobytí, mimořádná okamžitá pomoc a doplatek na bydlení, které nahradí dávky závisející na sociální potřebnosti, například dávky poskytované podle zákona o sociální potřebnosti, příspěvek na společné stravování, peněžité a věcné dávky občanům, kteří se přechodně ocitli v mimořádně obtížných poměrech apod.
V žádném případě tento krok nepovede ke zrušení všech sociálních dávek. Zaniknou pouze dávky, které stát poskytuje sociálně potřebným a které v průběhu minulých let vznikaly ad hoc za účelem řešení sociálních dopadů jednotlivých specifických událostí. V současné době ale už nemají opodstatnění. Jedná se například o příspěvek na topnou naftu. Ten byl zaveden v souvislosti s podstatným zvýšením ceny nafty, kterou někteří občané topili, a který se už dnes prakticky neposkytuje, apod. Dále budou zrušeny dávky vyplácené v situacích, které jsou v současné době řešeny jiným způsobem (slevami atd.). Jde např. o příspěvek na zřízení nebo na provoz telefonní účastnické stanice.
Nové právní normy nezruší dávky státní sociální podpory (např. porodné, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě nebo sociální příplatek či pohřebné). Jejich výše bude v návaznosti na změnu konstrukce životního minima přepočtena tak, aby se nezměnila. Nebudou zrušeny ani speciální dávky pro lidi se zdravotním postižením, jako například příspěvek na zakoupení nebo provoz motorového vozidla apod.
Nově budou řešeny dávky na bydlení. V budoucnu by měl každý občan vynakládat na bydlení maximálně 30 % (v Praze 35 %) svých příjmů a po zaplacení bydlení by mu měly zbýt prostředky alespoň na živobytí.
Zdroj: MPSV ČR
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz