Změny v právní úpravě týkající se společnosti s ručením omezeným od 1. 1. 2014
Od 1. 1. 2014 vstupuje v platnost nejen nový občanský zákoník, ale i zákon č. 90/2012 Sb. , o obchodních korporacích, přičemž současně přestane platit stávající obchodní zákoník, který doposud upravoval „život“ obchodních společností. Zákon o obchodních korporacích se tak stane novým základním předpisem, který bude upravovat existenci a chod obchodních společností a družstev. Daná problematika je však velmi rozsáhlá, a proto jí bude věnováno více příspěvků. Tento příspěvek si klade za cíl čtenáře seznámit se zásadními - koncepčními -změnami právní úpravy společnosti s ručením omezeným. Nová právní úprava společnosti s ručením omezeným dozná podstatných změn co do úpravy minimální výše základního kapitálu a úpravy institutu obchodního podílu.
Případní věřitelé společností s ručením omezeným však nebudou novou právní úpravou nikterak biti, neboť ani dosavadní právní úprava jim negarantovala uspokojení jejich pohledávek ze základního kapitálu společnosti, a to v situacích kdy základní kapitál společnosti je často pouze fiktivní částkou vedenou v účetnictví společnosti. Troufám si tvrdit, že nová minimální výše základního kapitálu povede případné obchodní partnery společností s ručením omezeným k větší obezřetnosti při obchodování se společnostmi, jejichž základní kapitál bude činit pouhou 1,- Kč.
Další změnou oproti stávajícímu stavu bude změna v právní úpravě obchodního podílu. Zatímco podle současné právní úpravy má společnost s ručením omezeným jen jeden druh obchodního podílu, tak nově bude moci společnost s ručením omezeným vydat více druhů podílů na společnosti, pokud to připustí společenská smlouva. Jednotlivé podíly budou moci být spojeny s různými právy a povinnostmi. Další změnou oproti současnému stavu bude změna v koncepci vlastnictví podílu, kdy společník bude moci vlastnit více podílů dané společnosti s ručením omezeným, a to i podílů různého druhu. V současné právní úpravě může společník vlastnit pouze jeden podíl na společnosti s ručením omezeným.
Nová právní úprava také umožní společnosti vydání takzvaného kmenového listu k podílu společníka, a to pokud převoditelnost obchodního podílu na společnosti s ručením omezeným nebude ničím omezena (např. souhlasem valné hromady) a současně, pokud připustí tuto možnost společenská smlouva. Kmenový list bude cenným papírem na řad. Přičemž kmenový list na rozdíl od akcií akciových společností nebude moci být vydán v zaknihované podobě a rovněž nebude moci být přijat k obchodování na evropském regulovaném trhu a ani k obchodování na jiném veřejném trhu s cennými papíry. Kmenový list bude do jisté míry znamenat usnadnění procedury spojené s převodem obchodního podílu, neboť kmenový list bude moci být převeden jeho pouhým rubopisovaním a předáním kmenového listu nabyvateli. Vlastník kmenového listu nebude jmenovitě veden v seznamu společníků společnosti s ručením omezeným.
Závěrem lze uvést, že nová právní úprava zpřístupní možnost podnikání pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným větší skupině osob, a to v důsledku snížení minimální výše základního kapitálu společnosti s ručením omezeným na symbolickou 1,- Kč. Další změna týkající se právní úpravy obchodního podílu přinese rovněž zjednodušení formálních postupů spojených s nabýváním obchodního podílu a jeho scelení do jednoho celku, a to v situacích, kdy například společník již jeden podíl na společnosti má a druhý nabude od jiného společníka. V dosavadní právní úpravě by takovéto podíly byly sceleny do jednoho podílu (celku), a to i pokud by nabyvatel obchodního podílu ho chtěl obratem prodat dále (muselo by dojít k zcelení a následnému rozdělení obchodního podílu a v určitých případech ještě ke schválení rozdělení obchodního podílu valnou hromadou společnosti). Nová právní úprava bude pro popsané případy přátelštější a méně formalistickou právní úpravou, neboť společník společnosti, který nabude obchodní podíl, si jej bude moci nechat v podobě, v jaké jej nabyl (bude moci mít například dva různě velké podíly na společnosti). Jako značné zjednodušení lze označit zavedení kmenového listu, který de facto upustí od formalistického přístupu v případě převodu obchodního podílu, jehož převod není ničím podmíněn. V uvedeném případě bude k převodu takového obchodního podílu stačit rubopisování kmenového listu a jeho předání novému nabyvateli, oproti dnes vyžadovanému převodu obchodního podílu na základě smlouvy.
Mgr. Stanislav Kutnar,
advokátní koncipient
Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, s.r.o.
Sokolovská 49
186 00 Praha 8 - Karlín
Tel.: +420 225 000 400
Fax: +420 225 000 444
e-mail: recepcepha@hjf.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz