Změny v souvislosti s dávkami státní sociální podpory
Skutečnost, že od října se zvyšuje částka životního minima, se společně s jinými změnami výrazně projeví u dávek státní sociální podpory, které se neposkytují v závislosti na příjmech rodiny. Mezi ně patří i rodičovský příspěvek a porodné.
Rodičovský příspěvek je dávkou, která finančně zajišťuje matku či otce na rodičovské dovolené a nárok na něj vzniká rodiči ve dvou případech, a to pokud tento rodič osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do věku čtyř let nebo o dítě do sedmi let věku a jde o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené.
Skutečnost, že od října se zvyšuje částka životního minima, se společně s jinými změnami výrazně projeví u dávek státní sociální podpory, které se neposkytují v závislosti na příjmech rodiny. Mezi ně patří i rodičovský příspěvek a porodné.
Rodičovský příspěvek je dávkou, která finančně zajišťuje matku či otce na rodičovské dovolené a nárok na něj vzniká rodiči ve dvou případech, a to pokud tento rodič osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do věku čtyř let nebo o dítě do sedmi let věku a jde o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené. Za celodenní řádnou péči zákon považuje i situace, kdy dítě navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku pokud návštěva nepřesáhne stanovený rozsah dnů v kalendářním měsíci. Zde také dochází ke změně. Rozsah dnů, který byl dosud stanoven na tři dny v kalendářním měsíci, se zvyšuje na pět dní v kalendářním měsíci.
Rodičovský příspěvek je konstruován jako částečná náhrada za ztrátu výdělku v situaci, kdy rodič celodenně řádně pečuje o dítě. Jednou z podmínek vzniku nároku je proto samozřejmě předpoklad, že rodič nemá žádný výdělek. K zániku nároku na výplatu rodičovského příspěvku v kalendářním měsíci tedy dochází, pokud rodič při výdělečné činnosti dosahuje příjmu vyššího než je částka stanovená na osobní potřeby u tohoto rodiče. Změny životního minima tak přinášejí i lepší podmínky pro přivýdělek rodičů, kteří si nyní místo 2.190,- Kč mohou přivydělat až 3.480,- Kč bez toho aniž by ztratili nárok na dávku rodičovského příspěvku.
Vzhledem k tomu, že výše rodičovského příspěvku se určí jako součin částky na osobní potřeby rodiče, který má na rodičovský příspěvek nárok, a koeficientu 1.10, dochází od října k jeho zvýšení ze současných 2.409,- Kč na 2.552,- Kč.
Porodné je jednorázovou dávkou, jejímž hlavním účelem je částečně uhradit náklady spojené s porodem dítěte. Nárok na dávku porodného přiznává zákon v prvé řadě ženě, která dítě porodila tj. matce dítěte. Subjektem dávky může být otec dítěte a to za podmínky, že matka zemřela a porodné dosud nebylo vyplaceno. Nárok na porodné má také osoba, která převzala dítě do jednoho roku jeho věku do trvalé péče nahrazující péči rodičů.
Výše porodného se zvyšuje s počtem zároveň narozených dětí. Pokud se narodí jedno dítě, výše porodného se určí jako součin částky na osobní potřeby tohoto dítěte (v současnosti je to 1.600 Kč) a koeficientu 4.00. Celkem tedy 6.400,- Kč. Po 1.10.2001 se tato částka zvýší na 8.450,- Kč. Jestliže se narodí zároveň dvě děti, vypočítává se výše porodného jako součin úhrnu částek na osobní potřeby těchto dětí a koeficientu 5.00. Celkem tedy 16.000,- Kč Po 1.10.2001 se částka zvyšuje na 20.280,- Kč. V případě že se zároveň narodí tři nebo více dětí, tvoří výši porodného součin úhrnu částek na osobní potřeby těchto dětí a koeficientu 9.00. Po 1.10.2001 tak porodné při třech dětech dosáhne výše 50.700,- Kč, při čtyřech dětech 67.600,- Kč a při pěti dětech 84.500,- Kč.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz