Změny v souvislosti s novelizací institutu svěřenského fondu
Od nového roku nabyla účinnosti komplexní novela zákona č. 89/2012 Sb. (dále jako “NOZ”) a zákona č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (dále jako “rejstříkový zákon”), zákon č. 460/2016 Sb. (dále jako “novela”), která zásadně mění problematiku institutu svěřenského fondu poprvé od ukotvení do právního řádu v roce 2012.
V případě zřízení svěřenského fondu pro případ smrti vzniká fond smrtí zůstavitele a do evidence svěřenských fondů se zapíše ex post. Soud je poté povinen po zjištění této skutečnosti vyrozumět usnesením svěřenského správce, je-li znám, a bezodkladně orgán, který vede evidenci svěřenských fondů. Takové usnesení obsahuje údaje potřebné k zápisu svěřenského fondu do evidence svěřenských fondů podle rejstříkového zákona.
Marginální, byť na první pohled zřejmou změnou rejstříkového zákona, je nový název, zákon o veřejných rejstřících fyzických osob a právnických osob a o evidenci svěřenských fondů, který odstraňuje případné pochybnosti v zařazení entity bez právní osobnosti do rejstříkového zákona. Co se týče publicity, Ministerstvo financí bude od účinnosti zákona povinné uveřejnit vzdáleně přístupné informace o svěřenských fondech zapsaných v České republice. Mezi tyto informace patří označení svěřenského fondu, den vzniku svěřenského fondu, den jeho zrušení nebo zániku správy s uvedením právního důvodu a den jeho zániku, identifikační číslo svěřenského fondu a účel svěřenského fondu. V rámci informací o svěřenském správci bude uveřejněno jméno a doručovací adresa každého svěřenského správce, jde-li o fyzickou osobu, anebo jméno a adresu sídla, jde-li o právnickou osobu, a dále informace o způsobu, jakým způsobem svěřenský správce jedná, jakožto i den vzniku a zániku funkce.
Do evidence podle rejstříkového zákona spadají jak svěřenské fondy zřízené v České republice, tak svěřenské či obdobné fondy zřízené na základě práva jiného státu, které působí na území České republiky. Návrh na zápis zřízeného svěřenského fondu, na změnu či na výmaz podává svěřenský správce. Do evidence se podle § 65d rejstříkového zákona nezapíší pouze informace o svěřenském fondu jako označení, účel, den vzniku svěřenského fondu a jeho zánik, ale i identifikační číslo udělené rejstříkovým soudem a informace o svěřenských správcích, zakladateli, obmyšlených a osobách vykonávající dozor. Dosavadní částečná anonymita zakladatele či obmyšlených byla narušena transpozicí směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/849 ze dne 20. 5. 2015 o předcházení využívání finančního systému k praní peněz nebo financování terorismu (dále jako “AML směrnice”), kde je definován tzv. skutečný majitel, tedy fyzická osoba nebo osoby, které v konečném důsledku vlastní nebo kontrolují klienta, nebo fyzická osoba nebo osoby, jejichž jménem se transakce nebo činnost provádí. Za skutečného majitele je v případě svěřenských fondů považován tímto zakladatel, svěřenský správce, obmyšlený a jakákoliv osoba vykonávající kontrolu nad svěřenským fondem pomocí přímého či nepřímého vlastnictví či jiných prostředků. Nicméně je důležité poznamenat, že údaje a informace o obmyšlených či zakladateli, byť uvedené v rejstříku, nepodléhají zveřejnění v opisu z evidence svěřenských fondů či jinému uveřejnění, ledaže tímto dotčená osoba udělí souhlas k uveřejnění. Zákon následně upravuje poskytování kompletních údajů některým státním orgánům v mezích jejich působnosti.
Poměrně významné jsou i sankce za případné nesplnění zákonných povinností evidence svěřenských fondů. Svěřenské fondy vzniklé před účinností novely musejí být zapsány do rejstříků svěřenských fondů nejpozději do 1. 7. 2018. Sankcí za nesplnění je zánik správy konkrétního svěřenského fondu. Výše uvedená lhůta platí i pro zápis obmyšlených jmenovaných před účinností novely, kdy v případě nesplnění této povinnosti zanikají účinky jmenování či jiného určení, tudíž obmyšlený nebude mít nárok na jakékoliv plnění od svěřenského správce ze svěřenského fondu.
Pro úplnost připomínáme, že došlo nejen k výše uvedeným změnám, ale také ke změně poslední novelou zákona o dani z příjmu s účinností od července roku 2017, která osvobozuje od daně z příjmu podíl na zisku vyplácený svěřenskému fondu. Pro svěřenské fondy byl tedy v tomto směru zaveden obdobný režim jako při vyplácení dividend mezi mateřskou a dceřinou společností.
Mgr. David Urbanec
Ondřej Nymburský
DUNOVSKÁ & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
Palác Archa
Na Poříčí 1046/24
110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 774 000
e-mail: office@dunovska.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz