Zrušit, či nezrušit oddlužení dlužníka?
Nezřídka se stává, že v průběhu oddlužení vznikne dlužníkovi nový dluh. Vznik nového dluhu po splatnosti je ale zákonným důvodem pro zrušení schváleného oddlužení. Co může v takové situaci udělat věřitel, aby měl šanci na uspokojení své pohledávky vůči dlužníkovi?
Nový dluh jako porušení podmínek oddlužení
V tomto případě mluvíme o novém dluhu, který není součástí oddlužení a nebyl zařazen do splátkového kalendáře, protože před schválením oddlužení neexistoval. Ať už jde o dluh jakékoliv povahy (závazek vzniklý uzavřením půjčky, nehrazením služeb za užívání bytu či závazek veřejnoprávního činitele u samostatně výdělečně činných osob – finanční úřad, ČSSZ), jeho vznik, bez ohledu na jeho vymáhání věřitelem, znamená porušení podmínek oddlužení. Jako takový je dle ust. § 418 insolvenčního zákona důvodem pro zrušení schváleného oddlužení. [1]
Jakou šanci má věřitel nového dluhu na jeho splacení? Zkusme hledat ideální řešení z pohledu uspokojení pohledávky. Je v zájmu věřitele navrhovat zrušení oddlužení dlužníka? Nebo je výhodnější vyčkat s uspokojováním nově vzniklého dluhu až po úspěšném skončení insolvenčního řízení a jeho osvobození od starých závazků?
Když se oddlužení dlužníka zruší
V případě, že se věřitel rozhodne pro nový dluh dlužníka navrhovat zrušení oddlužení, dlužníkovi nebude dána možnost zbavit se svých dluhů. A protože dlužníci obvykle do insolvenčního řízení vstupují již za situace, kdy jim běží několik exekučních řízení, nový dluh věřitele pravděpodobně nebude uspokojen vůbec. Z příjmu dlužníka budou prováděny srážky ve prospěch dřívějších věřitelů.
Dluh vzniklý po schválení oddlužení již uplatnit v insolvenčním řízení dodatečnou přihláškou nelze. [2] Věřitel ale má právo bez ohledu na probíhající insolvenční řízení tuto pohledávku vymáhat žalobou v klasickém nalézacím řízení u obecného soudu. V případě, že věřitel využije této možnosti a bude svůj nový dluh vymáhat žalobou, může získat exekuční titul k vymožení své pohledávky. S takto získaným exekučním titulem činí promlčecí lhůta pohledávky 10 let. Věřitel se tedy nemusí obávat promlčení své pohledávky.
Ze strany věřitele se poté nabízí vyčkat úspěšnému ukončení oddlužení dlužníka a jeho osvobození i od zbytku „starých“ dluhů, které nebyly v insolvenčním řízení uspokojeny. Dlužník tak bude „zbaven“ svých starých závazků. A po ukončení insolvenčního řízení dlužníka může věřitel začít s uspokojováním nově vzniklého dluhu z plné výše dlužníkova příjmu, ze kterého již nebudou odváděny srážky ve prospěch původních věřitelů dlužníka.
Sankce dlužníka „nenahrává“ zájmům věřitele
Je tedy otázkou k zamyšlení pro věřitele, zda chtějí svou nově vzniklou pohledávku uspokojit v plné výši, avšak s určitým časovým odstupem, či zda přikročí k sankčnímu řešení. Tím zbaví dlužníka možnosti oddlužení, a navíc nemusí dojít k uspokojení jejich pohledávky v dohledné době.
Mgr. Martin Ludvík,
advokát
Masarykovo náměstí 168
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Telefon: 777 292 598
E-mail: insolvence@advokat-roznov.cz
[1] Viz § 418 odst. 1 zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „insolvenční zákon“).
§ 418 Zrušení schváleného oddlužení
(1) Insolvenční soud schválené oddlužení zruší a současně rozhodne o způsobu řešení dlužníkova úpadku konkursem, jestliže
a) dlužník neplní podstatné povinnosti podle schváleného způsobu oddlužení, nebo
b) v důsledku zaviněného jednání vznikl dlužníku po schválení oddlužení peněžitý závazek po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti, nebo
c) dlužník není v důsledku okolností, které zavinil, po dobu delší než 3 měsíce schopen splácet v plné výši ani pohledávky podle § 395 odst. 1 písm. b), jestliže vznikly po rozhodnutí o úpadku, anebo
d) to navrhne dlužník.
[2] Viz § 109 odst. 1 písm. a) insolvenčního zákona.
§ 109 Účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení
(1) Se zahájením insolvenčního řízení se spojují tyto účinky:
a) pohledávky a jiná práva týkající se majetkové podstaty nemohou být uplatněny žalobou, lze-li je uplatnit přihláškou.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz