Zvýšení základního kapitálu
Jsem jedním ze společníků společnosti s ručením omezeným. Spolu s ostatními společníky máme zájem na zvýšení základního kapitálu společnosti; je třeba si za účelem splacení vkladů na zvýšení základního kapitálu zřizovat zvláštní účet u banky nebo je možné využít již stávající?
Před tím, než přejdu k samotnému zodpovězení této otázky, dovolte mi několik slov k právními institutu základního kapitálu společnosti s ručením omezeným.
Společnost s ručením omezeným vytváří základní kapitál povinně, přičemž jeho výše se zapisuje do obchodního rejstříku. Základní kapitál společnosti je peněžní vyjádření souhrnu peněžitých i nepeněžitých vkladů všech společníků do základního kapitálu společnosti. Základní kapitál musí být vyjádřen v jednotkách české měny. Společník se účastní na základním kapitálu vkladem. Vklady na základní kapitál společnosti mohou být jak peněžité, tak nepeněžité.
Dle § 109 odst. 1 zák. č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku, musí minimální výše základního kapitálu společnosti činit alespoň 200 000 Kč. Tato minimální výše základního kapitálu však neplatí pro společnosti s ručením omezeným, jež vznikly před 1.1.2001, když před tímto datem činila minimální výše základního kapitálu částku poloviční, tj. 100 000 Kč. Takovéto společnosti nejsou tudíž povinny zvýšit základní kapitál do nyní minimální výše 200 000 Kč, nemohou však ani rozhodnout o snížení základního kapitálu pod tuto částku, přesahuje-li ji jejich základní kapitál. Budou-li však tyto společnosti nyní zvyšovat základní kapitál, jsou povinny jej zvýšit alespoň tak, aby dosáhl výše 200 000 Kč.
Ve společnosti s ručením omezeným má každý její společník pouze jeden vklad, jímž se účastní na jejím základním kapitálu. Výše vkladu společníka ovšem musí činit alespoň 20 000 Kč.
Obchodní zákoník při této příležitosti umožňuje zakotvit nerovnost mezi společníky, když stanoví, že výše vkladu může být pro jednotlivé společníky stanovena rozdílně. Peněžité vyjádření vkladu musí však být dělitelná na celé tisíce. Celková výše vkladů musí souhlasit s výší základního kapitálu společnosti.
Odpověď na otázku tazatele obsahuje ustanovení § 109 odst. 3 obchodního zákoníku ve spojení s ustanovením § 163a odst. 4 obchodního zákoníku.
Dle obecného ustanovení § 109 odst. 3 věty poslední se na splácení peněžitých vkladů na základní kapitál společnosti s ručením omezeným přiměřeně použije ustanovení § 163a odst. 3 a 4 obsažené v právní úpravě akciové společnosti Dle § 163a odst. 4 obchodního zákoníku musí být peněžité vklady, jimiž se splácí emisní kurs (v tomto případě se jedná o vklady, které jsou určeny ke splacení stanovené výše základního kapitálu společnosti), splaceny na zvláštní účet u banky, který za tím účelem zřídí správce vkladu na firmu zakládané společnosti. Banka neumožní disponovat se splacenými vklady na tomto účtu dříve, než bude společnost zapsána do obchodního rejstříku, ledaže je prokázáno, že jde o úhradu zřizovacích výdajů anebo o vrácení vkladů upisovatelům (tj. v tomto případě společníkům).
Uvedené ustanovení se vztahuje jak na splácení vkladů do základního kapitálu společnosti s ručením omezeným při jejím založení, tak i na vklady při zvýšení jejího základního kapitálu.
Je proto zřejmé, že při zvýšení základního kapitálu společnosti s ručením omezeným je vždy třeba zřídit na firmu společnosti nový speciální bankovní účet, na který jsou peněžité vklady poukazovány. Namísto správce vkladu jej však dle mého názoru zřizuje statutární orgán společnosti, tedy jeden či více jednatelů v závislosti na způsobu jednání jménem společnosti.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz