Nová úprava finančního zajištění
Dne 01.01.2011 nabyl účinnosti zákon č. 408/2010 Sb. , o finančním zajištění (dále jen „zákon o finančním zajištění“), kterým byla nahrazena dosavadní právní úprava obsažená v zákoně č. 513/1991 Sb. , obchodním zákoníku.
Co to je finanční zajištění?
Finanční zajištění je specifický zajišťovací instrument, který slouží k zajištění pohledávky finančního charakteru (včetně jejího příslušenství). Pohledávkou finančního charakteru se přitom rozumí pohledávka z obchodů, jejichž předmětem jsou peněžní prostředky, investiční nástroje, povolenky na emise skleníkových plynů nebo komodity, jakož i práva a pohledávky s těmito obchody související. Pohledávkou finančního charakteru tak je např. pohledávka na splacení úvěru.
Oprávněné subjekty
Zákon o finančním zajištění vypočítává subjekty, které mohou finanční zajištění poskytnout (poskytovatel), resp. přijmout (příjemce); oproti původní úpravě je okruh oprávněných subjektů širší. Těmito subjekty mohou být kromě např. států, územích samosprávných celků či regulovaných finančních institucí (bank, pojišťoven apod.) např. také společnosti poskytující faktoring, leasing či spotřebitelské a hypoteční úvěry. Jiné právnické osoby a podnikající fyzické osoby mohou finanční zajištění poskytnout či přijmout za podmínky, že protistranou je některá z výše uvedených osob. Konenčně může finanční zajištění poskytnout i nepodnikající fyzická osoba v rámci uzavírání pákových obchodů s poskytovateli investičních služeb.
Vznik finančního zajištění
Finanční zajištění může být zřízeno jako zástavní právo k finančnímu kolaterálu, popř. se může jednat o převod finančního kolaterálu ve prospěch jeho příjemce (tj. zajišťovací převod práva). Definice finančního kolaterálu je obsažena v zákoně o finančním zajištění a rozumí se jím např. investiční cenný papír či peněžní prostředky připsané na účet v české či cizí měně.
Smlouva o finančním zajištění přitom nevyžaduje s určitými výjimkami písemnou formu. Ke vzniku finančního zajištění je však zapotřebí, aby byl finanční kolaterál odevzdán příjemci, připsán na určený účet příjemce, popř. poskytnut jiným způsobem umožňujícím ovládání, nebo aby bylo zástavní právo k němu zapsáno do evidence investičních nástrojů ve prospěch příjemce. Skutečnost, že došlo ke vzniku finančního zajištění, přitom musí být možné prokázat písemně.
Realizace finančního zajištění
Příjemce má právo uspokojit se z finančního koleterálu, pokud dojde k prodlení s plněním pohledávky finančního charakteru. Krom toho ovšem mohou strany ve smlouvě sjednat, že příjemce má právo uspokojit se z finančního kolaterálu taktéž v případě, že nastane jiná skutečnost určená ve smlouvě; vymezení takových skutečností je přitom na vůli stran. Právo příjemce uspokojit se z finančního kolaterálu přitom nepodléhá omezením jinak plynoucím z obecné úpravy zástavního práva a převodu věcí, práv a jiných majetkových hodnot ve prospěch věřitele. Možná je tak např. i „propadná“ zástava.
Závěrem
Finanční zajištění je flexibilním zajišťovacím instrumentem, který umožňuje uspokojení z předmětu zajištění bez součinnosti orgánů veřejné moci. Příjemce se může uspokojit ponecháním či propadnutím zastaveného finančního kolaterálu, pokud byl tento způsob ujednán a pokud byla ujednána cena anebo dohodnut způsob jejího určení.
Mgr. Ing. Jana Horská, advokát
autorka působí jako advokátka advokátní kanceláře bnt - pravda & partner, s.r.o. a přednáší obchodní právo na VŠE v Praze
bnt - pravda & partner, s.r.o.
Palác Langhans
Vodičkova 707/37
110 00 Praha 1
Tel.: + 420 222 929 301
Fax: + 420 222 929 341
e-mail: info.cz@bnt.eu
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz