K placení televizních poplatků
V minulých dnech proběhla tiskem zpráva o tom, že Česká televize hodlá razantněji postupovat vůči neplatičům tzv. koncesionářských poplatků. Jaký je vlastně právní rámec těchto poplatků a jejich vymáhání?
V minulých dnech proběhla tiskem zpráva o tom, že Česká televize hodlá razantněji postupovat vůči neplatičům tzv. koncesionářských poplatků. Jaký je vlastně právní rámec těchto poplatků a jejich vymáhání?
Dvě významné novely zákona o DPH, platné od 1. ledna 2005, jsou součástí jiných zákonů, a řada lidí o nich proto stále neví nebo je neumí ve Sbírce zákonů najít.
Dne 12. ledna 2005 vydala Komise pro cenné papíry („Komise“) stanovisko č. STAN/1/2005 k § 46 odst. 2 přechodných ustanovení zákona č. 190/2004, o dluhopisech, v platném znění („zákon o dluhopisech“). Důvodem pro vyhotovení tohoto stanoviska Komisí byly zejména opakované dotazy emitentů dluhopisů týkající se výkladu pojmu „právních vztahů k…
Účetní knihy českých společností se již čile plní zápisy v rámci nového účetního období roku 2005 a myšlenky finančních ředitelů a daňových specialistů se upínají k dopadům poslední novelizace zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů s platností od 1.ledna 2005. Současně se však blíží doba, kdy bude zapotřebí vyrovnat závazky stanovené zákonem o…
Na účtování podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS), které je od 1. ledna 2005 povinné pro všechny společnosti kótované na burzách v Evropské unii, jsou podle průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers nejlépe připraveny velké evropské společnosti a společnosti registrované u americké Komise pro cenné papíry (SEC). Hůře jsou na…
Dne 13. prosince 2004 Evropská komise („Komise“) uveřejnila zprávu pracovní skupiny pro hypoteční úvěry (tzv. Forum Group on Mortgage Credit), která se zabývala možnostmi zvýšení konkurence na trhu hypotečních úvěrů k financování bydlení prostřednictvím jejich poskytování přes hranice jednotlivých členských států Evropské…
„§ 23, odst.7 zákona o daních z příjmu v platném znění komentuje rozdíl mezi cenou sjednanou mezi "spojenými" a "nezávislými" osobami. Zajímalo by mě stanovisko daňového poradce k ceně sjednané mezi "spojenými" osobami týkající se nájmu, případně podnájmu (u leasingu) osobního vozidla. V našem případě je cena kalkulována na úrovni nákladů leasingu…
V roce 1995 jsem půjčil peněžní částku fyzické osobě, když jako den splatnosti byl určen 15.3.1995. K úhradě dluhu však nedošlo a dlužník v listopadu roku 1995 zemřel. V prosinci roku 1995 jsem oznámil tuto pohledávku za zesnulým dlužníkem soudu v dědickém řízení. V roce 2004 mi bylo příslušným soudem vedoucím dědické řízení sděleno, že moje…
Česká pošta, s. p., po provedení analýzy situace na trhu a ekonomického rozboru požádala cenového regulátora poštovních služeb, kterým je Ministerstvo financí, o souhlas se zvýšením některých cen poštovních služeb.
Stávající ceny platí od 1. 9. 2002. Vzhledem ke změnám ekonomických podmínek, především nárůstu cen základních vstupů – pohonných…
Novelou zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon") se od 1.1.2005 nezdanitelná část základu daně na vyživované dítě nahradila novým institutem "daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti". Daňové zvýhodnění na dítě, na rozdíl od nezdanitelné části základu daně, se odčítá…
Dne 14.12.2004 byl ke třetímu čtení připraven k projednání vládní návrh zákona o registračních pokladnách. Vládní ČSSD si od tohoto zákona slibuje, že se stane jedním z nástrojů státu pro provádění důsledné kontroly plnění daňových povinností, přičemž ve svém důsledku by měl do státního rozpočtu ročně přinést asi jednu miliardu korun navíc. Cílem…
Dne 8. prosince 2004 Rada ministrů financí členských zemí EU („Rada“) podpořila návrh nové směrnice Evropské komise („Komise“) vedoucí ke zkvalitnění statutárních auditů obchodních společností v rámci EU. Tento návrh byl do velké míry vyvolán snahou zamezit opakování účetních skandálů obdobného rozsahu, jako Enron ve Spojených státech či Parmalat…
Poslanecká sněmovna ČR opakovaně přijala na 38. schůzi Senátem vrácenou vládní novelu zákona o správních poplatcích. Tolik pouze krátká zpráva, kolem věci samé bylo chvílemi živo, byly zmiňovány jednotlivé dílčí položky přílohy zákona, teď je opět klid - prostě běžný postup, napřed křik, vše ale stejně dopadne bez ohledu na jakékoliv připomínky…
V souvislosti s prodejem významných podílů v akciových společnostech některým z jejích akcionářů a s tím souvisejícím zpřístupňováním důvěrných informací takovému akcionáři či akcionářům vzniká otázka, zda je takový postup v souladu s principy rovného zacházení s akcionáři. K této otázce nyní zaujala stanovisko Komise pro cenné papíry („Komise“)…
Dne 16. listopadu 2004 Komise pro cenné papíry (dále jen „Komise“) uveřejnila na svých webových stránkách výzvu k veřejné diskusi nad problematikou investičních klubů v České republice a zároveň předložila návrh právního stanoviska k této otázce jako konzultační materiál s označením KM 26/2004 (dále jen…
Již za necelý měsíc, a to 1. ledna 2005 vstoupí v účinnost novela obchodního zákoníku, která přináší, kromě jiného, některé novinky na poli plateb v obchodních transakcích. Touto novelou byla do českého právního řádu především implementována směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/35/ES o postupu proti opožděným platbám v obchodních…
Dne 27. října 2004 schválila vláda návrh zákona o doplňkovém dozoru nad bankami, pojišťovnami a obchodníky s cennými papíry ve finančních konglomerátech a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o finančních konglomerátech). Tímto zákonem má být do našeho právního řádu zapracována Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2002/87/ES ze dne 16.
Současná právní praxe doposud jednoznačně nestanovila užití úroku z prodlení, či poplatku prodlení, pro případ neplacení úhrad za služby spojené s užíváním bytu v případě, jedná-li se o společenství vlastníků bytových jednotek.
Český stát nemá peníze, tak musí šetřit. První část věty je bezesporu pravdivá – bylo by snad možné dodat bonmot, že žádný stát nemá peníze – druhá část je logický závěr. Logické závěry ovšem v české realitě vždy nemusí být logické – koneckonců je snad něco nelogického šetřit bez ohledu na náklady s tím spojené, jak se nezřídka děje…
I. Postup podle zákona č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem a o změně zákona České národní...
Moderace výše nákladů na zmocněnce poškozeného je možná pouze na základě specifických okolností případu a tento postup musí být řádně odůvodněn. Závěry soudů nemohou být...
Pro jednání obviněného spočívající v okolnostech, které lze důvodně považovat za maření hlavního líčení, lze obviněného vzít do vazby podle § 67 písm. a) trestního řádu...
Prokáže-li žalobce ve sporu o přiměřené zadostiučinění za nemajetkovou újmu základ svého nároku (existenci nemajetkové újmy způsobené při výkonu veřejné moci nezákonným...
V řízení o žalobě na ochranu rušené držby musí soud před uložením povinnosti uvést věci v původní stav vyvážit dotčené zájmy, a to zejména tehdy, bude-li se jevit, že by...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu Základy práce s AI. Tento kurz vás vybaví znalostmi a nástroji potřebnými k tomu, aby AI nebyla jen dalším trendem, ale spolehlivým partnerem ve vaší praxi. Připravte se objevit potenciál AI a zjistit, jak může obohatit vaši kariéru.
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.