Kolik nově zaplatíme u notáře?
Ministerstvo spravedlnosti vydalo s účinností od 1. července 2001 vyhlášku 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů a správců dědictví. Uvedená vyhláška zrušila předcházející vyhlášku 612/1992 Sb. V tomto příspěvku se zaměříme zejména na praktické otázky související s odměnou notáře.
Ministerstvo spravedlnosti vydalo s účinností od 1. července 2001 vyhlášku 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů a správců dědictví. Uvedená vyhláška zrušila předcházející vyhlášku 612/1992 Sb. V tomto příspěvku se zaměříme zejména na praktické otázky související s odměnou notáře.
Stávající vyhláška zná (a) odměnu notáře za notářskou činnost, (b) odměnu notáře za poskytování právní pomoci a za výkon správy majetku, (c) odměnu notáře za úkony v řízení o dědictví, (d) náhradu hotových výdajů a náhradu za promeškaný čas, a (e) odměnu správce dědictví. Dále se dá odměna notáře členit na odměnu určenou podle tarifní hodnoty a odměnu notáře stanovenou podle tarifní sazby.
Odměna notáře za notářskou činnost se stanoví podle sazby za úkon určené pevnou částkou nebo procentuálně z tarifní hodnoty. Tarifní hodnota je hodnota předmětu úkonu. Je-li předmětem úkonu věc, je tarifní hodnotou obvyklá cena této věci. V případě kupní smlouvy je tarifní hodnotou výše dohodnuté kupní ceny popř. obvyklá výše kupní ceny (např. při sepsání kupní smlouvy, kde kupní cena je sjednána ve výši 100 000,- Kč, činí tarifní hodnota úkonu 100 000,- Kč a odměn notáře je ve výši 2,0% z tarifní hodnoty tedy 2000,- Kč). Dále se tarifní hodnota určuje např. je-li předmětem zástavní smlouva, z výše pohledávky, která má být zástavním právem zajištěna. Velmi častou činností notáře je osvědčení průběhu valných hromad. V těchto případech se za tarifní hodnotu považuje hodnota předmětu přijatého rozhodnutí. Jestliže bylo na jedné hromadě přijato více rozhodnutí považuje se za tarifní hodnotu pouze rozhodnutí, které má hodnotu nejvyšší. Při založení společnosti je tarifní hodnotou základní kapitál.
Notáři nenáleží odměna za úkon, který jeho zaviněním trpí neodstranitelnými vadami, jež mají za důsledek neplatnost právního úkonu a dále notáři nenáleží odměna za úkon, kterým odstranil jím zaviněné vady úkonu.
Svoji odměnu může notář přiměřeně zvýšit až o 100% například jde-li o složitou věc nebo jde-li o činnost, kterou notář vykonává z nezbytných důvodů v době od 18,00 hodin do 6,00 hodin nebo ve dnech pracovního klidu. Na zvýšení odměny musí notář žadatele o úkon včas upozornit. Neučiní-li tak, nemůže po provedení úkonu zvýšenou odměnu požadovat.
K výši tarifní hodnoty ještě patří dodat, že částka nad 100 000 000,- Kč se do tarifní hodnoty nezapočítává.
Odměna notáře za poskytování právní pomoci a za výkon správy majetku se řídí vyhláškou 177/1996 Sb. o odměnách advokátů (advokátní tarif).
Základem odměny notáře za úkony v řízení o dědictví je obvyklá cena zůstavitelova majetku, který se stal předmětem řízení o dědictví, a to vyjma případů, kdy bylo řízení o dědictví zastaveno a v takovém případě činí odměna notáře 400,- Kč.
Za sepsání závěti nebo listiny o vydědění formou notářského zápisu zaplatíte u notáře 900,- Kč a za sepsání závěti, obsahující současně vydědění formou notářského zápisu zaplatíte 1500,- Kč. Za přijetí závěti nebo jiné listiny do úschovy zaplatíte u notáře 800,- Kč.
30 ,-Kč zaplatíte za ověření shody opisu nebo kopie s listinou (za každou započatou stranu listiny) a dále i za ověření pravosti podpisu jedné osoby na téže listině.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz