Opravné prostředky v řízení o přestupku
Od 1. 7. 2017 je účinná nová právní úprava týkající se přestupků a řízení o nich. Jedná se o zákon č. 250/2016 Sb. (dále jen „přestupkový zákon“). V tomto článku si přiblížíme problematiku opravných prostředků proti odsuzujícím rozhodnutím v rámci přestupkového řízení.
Dle § 90 odst. 1 zákona o přestupcích může správní orgán o přestupku rozhodnout příkazem. Obecnou právní úpravu příkazu a podmínky pro jeho vydání musíme hledat ve správním řádu. Příkaz lze vydat za situace, kdy je skutkový stav pro rozhodující orgán dostatečný. Zpravidla pokud o vině pachatele svědčí důkazy založené ve spisu.
Výhodou podání odporu je možnost obrany podezřelého a menší riziko zpřísnění případného trestu. Uplatní se totiž zákaz tzv. reformatio in peius, tedy zákaz změny k horšímu. Za podmínek podle § 90 odst. 3 přestupkového zákona nemůže být případně následně uložený trest přísnější, než trest uložený v příkazu.
Zvláštní formou příkazu je příkaz na místě, kterým je ukládána pokuta nebo napomenutí přímo na místě, kde ke spáchání přestupku došlo. Podpisem příkazového bloku se příkaz na místě stává pravomocným a vykonatelným rozhodnutím, což znamená, že se proti němu nejde prakticky nijak bránit. Jedinou obranou je žádost o přezkumné řízení ve smyslu § 101 přestupkového zákona, na což ale není právní nárok.
Pokud není příkaz vydán, nebo je zrušen, probíhá klasické přestupkové řízení. Jeho výsledkem bude zpravidla rozhodnutí o přestupku. Opět jako u příkazu, ani zde přestupkový zákon nestanoví žádnou lhůtu k podání odvolání a je tak nutno vyjít ze správního řádu. Odvolací lhůta činí 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí. Odvolání se podává k tomu správnímu orgánu, který rozhodnutí vydal. Pokud je odvolání zasíláno poštou, postačí odvolání podat v 15. den na poště k přepravě.
Po právní moci rozhodnutí je možno využít mimořádného opravného prostředku, kterým je obnova řízení dle § 100 a násl. s. ř., nebo se obrátit na správní soud se správní žalobou.
Pravomocné rozhodnutí lze změnit či zrušit i v rámci dozorčích oprávnění v přezkumném řízení, nebo v rámci přezkumu příkazu na místě, jak bylo uvedeno výše. Na žádost pachatele, jeho zákonného zástupce, opatrovníka nebo orgánu sociálně-právní ochrany dětí lze žádat o nové rozhodnutí, kterým lze rozhodnout o upuštění od výkonu zbytku správního trestu zákazu činnosti. Poslední možností je požádat prezidenta o využití jeho oprávnění udělit amnestii dle § 104 přestupkového zákona. Na tyto speciální možnosti ovšem není právní nárok.
Tak jako u každého jiného řízení je pro možnost účinné obrany nezbytná včasná a aktivní účast obviněného z přestupku. Čím je fáze přestupkového řízení pokročilejší, tím je možnost obrany před uložením trestu obtížnější.
Mgr. Miroslav Galvas,
advokátní koncipient
DOHNAL PERTOT SLANINA, advokátní kancelář
OLOMOUC | PRAHA | HRADEC KRÁLOVÉ | LETOHRAD
Palackého 75/21
779 00 Olomouc
Prvního pluku 347/12a
186 00 Praha 8
Komenského 266/3
500 03 Hradec Králové
Václavské náměstí 76
561 51 Letohrad
Tel.: +420 587 407 086
e-mail: info@akdps.cz
_____________________________________
[1] Zákon č. 500/2004 Sb. , správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „s. ř.“).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz