Státní symboly a jejich užívání
Od října loňského roku vstoupil v účinnost nový zákon č. 352/2001 Sb. , o užívání státních symbolů České republiky (dále jen zákon), který zrušil dosavadní zákon o užívání státního znaku, státní vlajky a ostatních státních symbolů. V souladu se zákonem mezi státní symboly patří velký státní znak a malý státní znak, státní vlajka, vlajka prezidenta republiky, státní pečeť a státní hymna.
Od října loňského roku vstoupil v účinnost nový zákon č. 352/2001 Sb. , o užívání státních symbolů České republiky (dále jen zákon), který zrušil dosavadní zákon o užívání státního znaku, státní vlajky a ostatních státních symbolů. V souladu se zákonem mezi státní symboly patří velký státní znak a malý státní znak, státní vlajka, vlajka prezidenta republiky, státní pečeť a státní hymna. Všechny tyto symboly je možno užívat pouze v souladu se zákonem, a to vhodným a důstojným způsobem.
Velký státní znak a malý státní znak jsou oprávněny užívat pouze zákonem vymezené subjekty. Je to zejména Poslanecká sněmovna a senát, poslanec a senátor, Kancelář Poslanecké sněmovny a Kancelář Senátu, prezident republiky a Kancelář prezidenta republiky, vláda a Úřad vlády ČR, Veřejný ochránce práv a Kancelář Veřejného ochránce práv, ministerstva a jiné správní úřady, Ústavní soud, soudy a státní zastupitelství a další oprávněné subjekty.
Velkého státního znaku se užívá k různým účelům. Je například součástí závěsného odznaku starostů, užívá se k vyznačení státních hranic ČR, vyobrazuje se na průkazech vydávaných správními úřady ČR, na bankovkách, cenných papírech a jiných ceninách ČR, na dresech sportovců reprezentujících ČR. Velký státní znak je možno též vyobrazit na akademických insigniích, insigniích primátorů a vyznamenání, lze jej užít na významných listinách oprávněných osob, lze jím označit budovy, ve kterých sídlí oprávněné osoby atd.
Malý státní znak užívají oprávněné osoby na rozhodnutích a jiných úředních aktech nebo na listinách osvědčujících důležité skutečnosti, vydávaných při výkonu své zákonem stanovené působnosti. Malý státní znak může být také vyobrazen na mincích ČR.
Státní vlajku vyvěšují oprávněné osoby na budovách, v nichž sídlí, při příležitosti státních svátků, při příležitostech republikového významu vyhlášených Ministerstvem vnitra nebo příležitostech místního významu vyhlášených krajem nebo obcí. Státní vlajku mohou vyvěšovat vedoucí diplomatických misí a konzulárních úřadů ČR na služebních dopravních prostředcích, a to při slavnostních příležitostech a pokud je to v zemi jejich působení obvyklé. Ostatní fyzické a právnické osoby a organizační složky státu mohou užít státní vlajku vhodným a důstojným způsobem kdykoliv. Zákon stanoví pro vyvěšování a užívání státní vlajky poměrně podrobná pravidla, jež musí být dodržena.
Vlajku prezidenta republiky lze užít ke dvěma účelům, jednak k označení sídla prezidenta republiky v době jeho přítomnosti a dále k označení dopravního prostředku používaného prezidentem republiky. Státní hymnu lze hrát i zpívat při státních svátcích a při jiných příležitostech, je-li to obvyklé.
Státní pečeť se používá k pečetění mezinárodních smluv, na pověřovací listiny diplomatických zástupců a v dalších případech, kdy tak stanoví zvláštní právní předpis, mezinárodní smlouva, kterou je ČR vázána a která byla vyhlášena, nebo pokud je to obvyklé. V souvislosti s tímto státním symbolem je nutno upozornit, že trestní zákon postihuje nedovolenou výrobu a držení státní pečeti. (Podle § 176a trestního zákona je trestný ten, kdo neoprávněně vyrobí, sobě nebo jinému opatří anebo přechovává státní pečeť nebo razítko orgánu veřejné správy s vyobrazením státního znaku nebo razítko, jehož otisk je povinnou součástí listin, které jsou zvláštními předpisy prohlášeny za veřejné, anebo předmět způsobilý plnit jejich funkci.)
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz