Loupež
Pokud napadená osoba drží věc, jíž se pachatel má v úmyslu zmocnit, musí tento pachatel překonat její odpor věc dobrovolně nevydat, a tak za tímto účelem musí použít nutný stupeň násilí, které sice navenek působí pouze vůči věci, ale současně zasahuje i proti konkrétní osobě, jež věc drží a nemá vůli ji vydat. Ani výjimečně malá intenzita násilí není důvodem pro posouzení skutku pachatele jako jiného trestného činu než trestného činu loupeže podle § 234 tr. zák.
(Usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 5 Tdo 927/2003, ze dne 6.
Nejvyšší soud České republiky projednal v neveřejném zasedání dovolání nejvyšší státní zástupkyně podané v neprospěch obviněného P. Š., proti rozsudku Vrchního soudu v Olomouci ze dne
Z odůvodnění :
Rozsudkem Krajského soudu v Brně ze dne
Rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci ze dne 4. 9. 2002, sp. zn. 5 To
O dovolání nejvyšší státní zástupkyně proti citovanému rozsudku Vrchního soudu v Olomouci podaného dne 6.
Rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci ze dne
Citovaný rozsudek Vrchního soudu v Olomouci ze dne
Dovolatelka v odůvodnění svého mimořádného opravného prostředku zpochybnila závěr odvolacího soudu, který v žalovaném skutku spatřoval trestné činy krádeže podle § 247 odst.
Závěrem dovolání a z důvodů v něm podrobně popsaných nejvyšší státní zástupkyně navrhla, aby Nejvyšší soud podle § 265k odst.
Obviněný využil svého práva podle § 265h odst. 2 tr. ř. písemně se vyjádřit k dovolání. Uvedl, že nesouhlasí s názorem dovolatelky ohledně možnosti opakování výslechu poškozené, neboť zdravotní stav poškozené byl zhoršen natolik, že ošetřující lékařka ve své zprávě nedoporučila její účast na soudním procesu. Obviněný dále poukázal na vázanost odvolacího soudu právním názorem vysloveným v předchozím rozhodnutí dovolacího soudu a na skutečnost, že jednal v nepřímém úmyslu. Dále vyjádřil přesvědčení, že dovolatelka nesprávně zaměnila pojem „síla“ s pojmem „násilí“, když loupeží by bylo jednání obviněného pouze za situace, kdyby poškozená věc svírala a snažila se klást odpor, který by obviněný násilím překonal. Protože loupeží není nenadálé vytržení věci z ruky, navrhl, aby dovolací soud podané dovolání zamítl.
Nejvyšší soud jako soud dovolací (§ 265c tr. ř.) shledal, že dovolání nejvyšší státní zástupkyně je přípustné [§ 265a odst.
Vzhledem k tomu, že dovolání lze podat jen z důvodů uvedených v ustanovení § 265b tr. ř., musel Nejvyšší soud dále posoudit otázku, zda nejvyšší státní zástupkyní vznesené námitky naplňují jí uplatněný zákonem stanovený dovolací důvod, jehož existence je zároveň podmínkou provedení přezkumu napadeného rozhodnutí dovolacím soudem podle § 265i odst. 3 tr. ř.
Podle § 265b odst.
Námitka nejvyšší státní zástupkyně uplatněná v dovolání, že skutek popsaný v rozsudku odvolacího soudu byl tímto soudem nesprávně právně posouzen, obsahem odpovídá zákonnému vymezení důvodu dovolání podle § 265b odst.
Především je nutné připomenout, že v této trestní věci již proběhlo dovolací řízení a to na podkladě dovolání nejvyšší státní zástupkyně podaného rovněž v neprospěch obviněného prakticky ze stejných důvodů a námitek, jak vyplývá ze shora uvedeného. V usnesení Nejvyššího soudu ze
V rámci nového projednání odvolání obviněného vrchní soud předvolal poškozenou k veřejnému zasedání na
Podle ustanovení § 2
Vrchní soud v Olomouci se však dostatečným způsobem nevypořádal s poměrně jednoznačným výkladem Nejvyššího soudu ve vztahu k právní kvalifikaci žalovaného resp. zjištěného skutku. V této části nelze než poukázat na vyjádřené názory Nejvyššího soudu ohledně povahy a právního hodnocení jednotlivých znaků žalovaného trestného činu, které mají obecnou povahu a lze je aplikovat i v posuzované trestní věci.
Rovněž je možné odkázat na výklad zdejšího soudu v té části citovaného usnesení, která se týkala konkrétně zjištěného jednání obviněného vůči poškozené, kdy Nejvyšší soud vyslovil právní závěr ohledně intenzity překonání odporu poškozené obviněnému nevydat tašku, kterou držela resp. svírala v ruce. Za situace, kdy poškozená JUDr. B. R. pevně držela svou nákupní tašku a byla vedena vůlí ji nevydat, musel obviněný vynaložit vyšší sílu, aby se tašky zmocnil, nešlo tudíž o jednoduché odejmutí věci z ruky poškozené, a takové jednání obviněného má již znaky násilí ve smyslu předpokládaném u trestného činu loupeže. Charakter zmocnění se věci silou vyšší intenzity podporuje v daném případě především následný pád poškozené na zem, kdy zapřená o hůl výlučně vlivem jednání obviněného ztratila rovnováhu, upadla a způsobila výše popsaná zranění. V tomto směru odporuje zásadám obecné logiky úvaha odvolacího soudu vyjádřená v prvním odstavci odůvodnění napadeného rozsudku na str. 8, podle něhož nešlo ze strany obviněného „o použití násilí vůči jinému ve smyslu § 234 tr. zák., ale o násilí použité vůči kabelce poškozené, jež představovala pouze způsob zmocnění se této věci ve smyslu § 247 tr. zák“. Jestliže totiž napadená osoba drží věc, jíž se pachatel má v úmyslu zmocnit, musí tento pachatel překonat její odpor věc dobrovolně nevydat (o což se ani v daném případě obviněný nepokusil), a za tímto účelem použije nutný stupeň násilí, které sice navenek působí pouze vůči věci, ale současně zasahuje i proti konkrétní osobě, jež věc drží a nemá vůli ji vydat. Ani výjimečně malá intenzita násilí není důvodem pro posouzení skutku pachatele jako jiného trestného činu než trestného činu loupeže podle § 234 tr. zák. (viz č. 60/
V tomto směru nutno souhlasit s námitkou dovolatelky ohledně určitých rozporů v odůvodnění napadeného rozsudku a to v části, týkající se působení násilí ze strany obviněného vůči poškozené, resp. vysloveného názoru ohledně neexistence násilí při zmocnění se nákupní tašky poškozené a na druhé straně prokázaného násilí vůči zdraví poškozené.
Za správnou nelze považovat ani úvahu vrchního soudu v tom smyslu, že v souladu se zásadou platnou v trestním řízení „in dubio pro reo“ vycházel ze skutkového stavu pro obviněného nejpříznivějšího tak, že se tašky zmocnil nenadálým a neočekávaným vytrhnutím z ruky poškozené, kdy soud vycházel zjevně z rozhodnutí č.
Již v předchozím rozhodnutí o dovolání Nejvyšší soud vysvětlil, že v případě, kdy objektem fyzického útoku obviněného P. Š., který jednal v úmyslu zmocnit se věci, jíž držela starší pohybově handicapovaná žena, a obviněný musel překonat její vůli věc nevydat použitím fyzické síly, přicházela v úvahu právní kvalifikace skutku jako trestného činu loupeže podle § 234 odst.
Podle názoru Nejvyššího soudu se odvolací soud v opakovaném řízení a především v napadeném rozhodnutí nevypořádal se všemi okolnostmi, za nichž došlo k protiprávnímu jednání obviněného, přičemž provedené důkazy hodnotil výrazně ve prospěch obviněného, a zcela opominul zjištěné skutečnosti, které podporují poměrně jednoznačně právní kvalifikaci skutku ve shodě s rozhodnutím soudu I. stupně, jíž se domáhala i dovolatelka ve svém mimořádném opravném prostředku.
Pro úplnost považuje Nejvyšší soud za nutné konstatovat, že naznačenou změnu právní kvalifikace žalovaného jednání nevylučuje ani skutkové zjištění učiněné dosud odvolacím soudem vyjádřené ve skutkové větě výroku napadeného rozsudku, neboť zahrnuje i znak násilí předpokládaný ustanovením § 234 tr. zák.
Kromě výše naznačeného pochybení v postupu odvolacího soudu při právním posouzení žalovaného skutku, je třeba souhlasit s dovoláním v tom smyslu, že po zrušení původního rozhodnutí Nejvyšším soudem Vrchní soud v Olomouci nerespektoval ustanovení § 265s odst.
Ze shora uvedených důvodů Nejvyšší soud shledal, že rozsudek odvolacího soudu spočívá na nesprávném právním posouzení skutku ve smyslu dovolacího důvodu podle § 265b odst.
Nejvyšší soud proto z podnětu dovolání nejvyšší státní zástupkyně zrušil napadený rozsudek odvolacího soudu, zrušil také všechna další obsahově navazující rozhodnutí, která tím pozbyla podkladu, a přikázal odvolacímu soudu nové projednání a rozhodnutí věci.
Vrchní soud v Olomouci tedy projedná znovu odvolání obviněného, doplní dokazování o výslech svědkyně JUDr. B. R., a to buď v rámci veřejného zasedání za její osobní účasti, anebo, pokud to vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu bude vyloučeno, provede výslech poškozené mimo veřejné zasedání ve smyslu §
Nejvyšší soud rozhodl o podaném dovolání v neveřejném zasedání v souladu s § 265r odst.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz