Právo hospodaření a bezdůvodné obohacení
Jestliže právo hospodaření státní organizace - státní příspěvkové organizace ke spoluvlastnickému podílu státu k věci obsahovalo i právo této organizace užívat věc v rozsahu spoluvlastnického podílu státu, tj. jako právnická osoba namísto státu vykonávat práva spoluvlastníka k věci, pak užíváním společné věci touto státní příspěvkovou organizací nad rámec spoluvlastnického podílu státu vzniklo bezdůvodné obohacení na úkor ostatních spoluvlastníků přímo této státní příspěvkové organizaci, nikoli státu.
(Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 22 Cdo 2492/2005, ze dne 11.10.2007)
Nejvyšší soud České republiky rozhodl ve věci žalobců: a) S. Š., zastoupené advokátkou, b) A. Š., c) V. Š., a d) J. Š., zastoupených advokátem, proti žalovanému S. o. u. n. a t., P. , N. Z., zastoupenému advokátem, o 8 738 419,35 Kč s příslušenstvím, vedené u Obvodního soudu pro Prahu 10 pod sp. zn.
Z odůvodnění :
Obvodní soud pro Prahu 10 (dále „soud prvního stupně“) rozsudkem ze dne 9. ledna 2002, č. j.
Soud prvního stupně zjistil, že žalovaný byl podílovým spoluvlastníkem domu č. p.
Městský soud v Praze jako soud odvolací k odvolání žalobkyně a) a žalovaného rozsudkem ze dne 26. listopadu 2003, č. j. 39 Co 70/2003-319, nepřipustil změnu žaloby, změnil rozsudek soudu prvního stupně z 9. 1. 2002, č. j.
Proti rozhodnutí odvolacího soudu podali žalobci a) a d) dovolání, podle jejich obsahu z důvodu nesprávného právního posouzení věci. Nesouhlasí se závěrem odvolacího soudu, že věc je třeba posuzovat jako „širší“ vypořádání mezi spoluvlastníky. Namítli, že poté, co se žalobci stali podílovými spoluvlastníky, užíval žalovaný jako samostatný právní subjekt, samostatná účetní jednotka a realizátor výkonu práva hospodaření jejich spoluvlastnické podíly na základě konkludentní dohody uzavřené se žalobci. Tuto dohodu žalovaný nikdy neuzavřel jako spoluvlastník nemovitostí, ale jako jejich oprávněný držitel. Žalobci žádnou dohodu se státem neuzavřeli, nejednali s ním a také žádnou náhradu za užívání od něj nedostávali. Náhradu za užívání jejich spoluvlastnických podílů v nedostatečné výši dostávali jen od faktického uživatele, tj. žalovaného, výhradně z jeho zdrojů. Tento vztah mezi žalobci a žalovaným vznikl se souhlasem ostatních všech spoluvlastníků. „Širší“ vypořádání mezi spoluvlastníky lze navíc provést po skončení spoluvlastnického vztahu, nikoliv za doby jeho trvání. Žalobci se domáhali úhrady za užívání jejich spoluvlastnických podílů za dobu, kdy spoluvlastnický vztah trval. Poukázali na to, že žalovaný ve smyslu zřizovací listin vždy jednal vlastním jménem jako samostatná právnická osoba i v jiných obdobných případech. Jsou toho názoru, že žalovaný byl v žalobě správně označen a že žalovanému svědčí pasivní legitimace. Navrhli, aby dovolací soud rozsudek soudu prvního stupně zrušil a věc vrátil tomuto soudu k dalšímu řízení.
Žalovaný navrhl zastavení dovolacího řízení nebo zamítnutí dovolání s tím, že žalobci v dovolání nesprávně označili žalovaného (správný název žalovaného je uveden v rozsudku odvolacího soudu) a dovolání tedy podali proti neexistujícímu subjektu. Podle žalovaného jde o nedostatek podmínky řízení, který nelze odstranit. Pokud jde o posouzení věci samé, žalovaný se zcela ztotožnil s rozhodnutím odvolacího soudu.
Žalobce d) podáním z 22. 4. 2004 upřesnil označení žalovaného v souladu s jeho označením v záhlaví dovoláním napadeného rozsudku.
Nejvyšší soud po zjištění, že přípustná dovolání byla podána řádně zastoupenými oprávněnými osobami (účastníky řízení) včas, přezkoumal rozsudek odvolacího soudu v napadené části a dospěl k závěru, že dovolání jsou důvodná.
Námitka, že dovolání směřují proti neexistujícímu subjektu, neboť jako žalovaný bylo označeno S. o. u. n. a t., a že řízení o dovoláních měla být pro uvedený nedostatek zastavena, neobstojí. Dovolání žalobců a) a d) obsahují jak obecné náležitosti stanovené § 42 odst. 4 OSŘ (je patrno, kterému soudu jsou určena, kdo je činí, které věci se týkají, co sledují, jsou podepsána a datována), tak další náležitosti stanovené pro dovolání v § 241a odst. 1 OSŘ (je zřejmé, proti kterému rozhodnutí směřují, v jakém rozsahu a z jakých důvodů se rozhodnutí napadá a čeho se dovolatelé domáhají). V dovoláních je žalovaný i přes nepřesnost jeho názvu, kterou ostatně žalobce d) podáním z 22. 4. 2004 odstranil, dostatečně identifikován, a to jednak identifikačním číslem, tak tím, že dovolání jsou označena jako dovolání směřující proti rozsudku Městského soudu v Praze z 26. 11. 2003, č. j. 39 Co 70/2003-319, tj. rozhodnutí, kterým bylo rozhodnuto o žalobě proti žalovanému.
Se zřetelem k právnímu posouzení věci odvolacím soudem a k obsahové konkretizaci dovolacího důvodu uplatněného podle § 241a odst. 2 písm. b) OSŘ je předmětem dovolacího přezkumu správnost právního názoru odvolacího soudu, že užívala-li státní hospodářská organizace, které svědčilo právo hospodaření ke spoluvlastnickému podílu státu k nemovitostem, v letech 1993 - 1999 celé nemovitosti, vzniklo spoluvlastníkům právo domáhat náhrady za užívání nemovitostí nad rámec spoluvlastnického podílu jen vůči státu, nikoli proti státní příspěvkové organizaci.
Podle § 137 odst. l ObčZ podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci.
K povaze nároku vzniklého spoluvlastníkům užíváním společné věci spoluvlastníkem nad rozsah jeho podílu Nejvyšší soud uvedl v rozsudku z 28. 4. 2004, sp. zn. 22 Cdo 2624/2003, publikovaném pod C 2525 v Souboru rozhodnutí Nejvyššího soudu, vydávaného nakladatelstvím C. H. Beck (dále „Soubor rozhodnutí“), že „bezdůvodné obohacení podílového spoluvlastníka, který užívá věc nad rozsah svého spoluvlastnického podílu, vzniká bez ohledu na to, zda o takovém užívání rozhodla většina spoluvlastníků počítaná podle velikosti jejich podílů nebo bylo upraveno dohodou spoluvlastníků nebo o užívání rozhodl soud, pokud ovšem z dohody spoluvlastníků nevyplývá něco jiného, např. že si za užívání nad rámec odpovídající spoluvlastnického podílu nebudou nic hradit.“
Institut práva hospodaření byl původně upraven v § 64 až 75 zákona č. 109/1964 Sb. , hospodářský zákoník (dále „HZ“), přičemž právo hospodaření příslušelo státním organizacím, mezi které podle § 62 písm. a) HZ náležely i státní příspěvkové organizace. I když byl hospodářský zákoník dnem 1. 1. 1992 zrušen (srovnej § 772 bod 3 zákona č. 513/1991 Sb. , obchodní zákoník - dále „ObchZ“), nadále podle § 761 odst. 1 ObchZ platilo, že až do vydání nové právní úpravy zákony Federálního shromáždění a národních rad se právo hospodaření státních organizací s majetkem státu řídí dosavadními předpisy, včetně ustanovení § 64, §
K institutu práva hospodaření Nejvyšší soud uvedl v rozsudku z 27. 2. 2003, sp. zn. 33 Odo 23/2002, publikovaném pod C 1747 Souboru rozhodnutí, že „právo hospodaření spočívá v právu subjektu, jemuž právo hospodaření přísluší, vykonávat za stát, jakožto přímého vlastníka majetku, jeho vlastnická práva, za určitých, státem (vlastníkem) předem stanovených podmínek. I když pojem „právo hospodaření není ve zmíněných předpisech (a ani jiných právních normách) definován, lze - s přihlédnutím k jeho úpravě v citovaných předpisech - dovodit, že uvedené právo v sobě zahrnuje jak oprávnění věc držet, užívat, nakládat s ní, tak i řadu povinností směřujících k zachování, účelnému využívání a ochraně těchto věcí, včetně uplatňování a hájení tohoto práva (i primárního vlastnického práva státu) v řízení před soudy a jinými orgány. Ze žádného z příslušných ustanovení HZ ani z vyhlášky č. 119/198 Sb. však nevyplývá, že by z právních prostředků stanovených za účelem ochrany majetku, ke kterému vykonává příslušný subjekt právo hospodaření, bylo vyjmuto právo na uplatnění nároku na vydání bezdůvodného obohacení, které získal jiný subjekt neoprávněným užíváním věci, ke kterému příslušelo příslušnému subjektu právo hospodaření. Naopak je nutno zdůraznit, že právní úprava práva hospodaření a jeho výkonu oprávněnými subjekty byla uvedenými předpisy postavena téměř na roveň vlastnickému právu, když vlastnickému subjektu, tj. státu zůstalo v podstatě holé vlastnictví a práva vlastníka vykonával subjekt, jemuž příslušelo právo hospodaření.“
Jestliže právo hospodaření státní organizace - státní příspěvkové organizace ke spoluvlastnickému podílu státu k věci obsahovalo i právo této organizace užívat věc v rozsahu spoluvlastnického podílu státu, tj. jako právnická osoba namísto státu vykonávat práva spoluvlastníka k věci, pak užíváním společné věci touto státní příspěvkovou organizací nad rámec spoluvlastnického podílu státu vzniklo bezdůvodné obohacení na úkor ostatních spoluvlastníků přímo této státní příspěvkové organizaci, nikoli státu. V daném případě státní příspěvková organizace - střední odborné učiliště - užívala k výkonu své činnosti celé nemovitosti, ačkoliv jí příslušelo jen právo hospodaření ke spoluvlastnickému podílu státu na těchto nemovitostech. Pak této státní příspěvkové organizaci, které stát přenechal výkon spoluvlastnického práva k nemovitostem, a nikoli státu, vzniklo bezdůvodné obohacení na úkor ostatních spoluvlastníků, které byla povinna jim vydat.
Z uvedeného vyplývá, že právní posouzení věci odvolacím soudem, který dospěl k závěru, že pasivně legitimovaným subjektem v řízení o žalobách žalobců a) a d) mohla být jen Česká republika, není správné. Rozsudek odvolacího soudu byl proto dovolacím soudem v napadené části zrušen a věc byla tomuto soudu vrácena k dalšímu řízení (§ 243b odst.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz