Právo podat odvolání
Účastníkovi přísluší podat odvolání i v případech, bylo-li účastníkovi přisouzeno více než se domáhal, aniž šlo o případ, kde soud není vázán návrhem.
(Usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 22 Cdo 2637/2003, ze dne 22.4.2004)
Nejvyšší soud České republiky rozhodl ve věci žalobkyně M. M., zastoupené advokátem, proti žalovaným: 1) V. H., a 2) Z. H., zastoupeným advokátem, o úpravu užívání společné věci a vyklizení místností, vedené u Obvodního soudu pro Prahu 8 pod sp. zn.
Z odůvodnění :
Obvodní soud pro Prahu 8 (dále „soud prvního stupně“) rozsudkem ze dne 7. března 2000, č. j.
Městský soud v Praze jako soud odvolací k odvolání žalobkyně rozsudkem ze dne 19. září 2000, č. j. 35 Co 304/2000-50, rozsudek soudu prvního stupně změnil tak, že „se zamítá žaloba s návrhem na úpravu způsobu užívání domu č. p. 1369 v P.“. Dále rozhodl o náhradě nákladů řízení před soudy obou stupňů.
Nejvyšší soud k dovolání žalobkyně rozsudkem ze dne 27. listopadu 2002, č. j. 22 Cdo 1812/2001-79, pod bodem I. výroku zamítl dovolání proti rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 19. září 2000, č. j. 35 Co 304/2000-50, pokud jím byl změněn rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 8 ze dne 7. března 2000, č. j.
Městský soud v Praze usnesením ze dne 13. května 2003, č. j. 16 Co 242/2003-88, odvolání žalobkyně do výroku rozsudku soudu prvního stupně, jímž bylo žalovaným uloženo vyklidit a vyklizené žalobkyni předat v 1. přízemním podlaží chodbu ke spíži, koupelně a WC o výměře
Proti usnesení odvolacího soudu podala žalobkyně dovolání z důvodů, že řízení je postiženo vadou, která měla za následek nesprávné rozhodnutí ve věci, že rozhodnutí vychází ze skutkového zjištění, které nemá v podstatné části oporu v provedeném dokazování, a že rozhodnutí spočívá na nesprávném právním posouzení věci [§ 241 odst. 3 písm. b), c) a d) OSŘ ve znění před novelou provedenou zákonem č. 30/2000 Sb. ]. Namítá, že napadené rozhodnutí je nepřesné a nesrozumitelné, neboť z něj nelze zjistit, z jakých zjištění a na podkladě jakých úvah odvolací soud dospěl k odmítnutí odvolání. Nesouhlasí ani s výrokem o náhradě nákladů řízení. Navrhla, aby dovolací soud usnesení odvolacího soudu zrušil a věc vrátil tomuto soudu k dalšímu řízení.
Žalovaní se ztotožnili s dovolacím návrhem žalobkyně. Poukázali však na to, že nepřesný a nesrozumitelný je již samotný rozsudek soudu prvního stupně, v němž jsou jednotlivá podlaží v předmětném domě označována jinak, než jak by správně měla být. V mezidobí půdní prostor a ateliér vyklidili, takže jim již není třeba ukládat povinnost k vyklizení.
Nejvyšší soud jako soud dovolací podle bodu 17. hlavy první části dvanácté zákona č. 30/2000 Sb. dovolání projednal a rozhodl o něm podle zákona č. 99/1963 Sb. , občanský soudní řád, ve znění před novelou provedenou zákonem č. 30/2000 Sb. (dále jen „OSŘ“).
Po zjištění, že dovolání proti usnesení odvolacího soudu bylo podáno oprávněnou osobou včas a že je přípustné, přezkoumal napadené usnesení podle § 242 odst.
Dovolatelka nenamítala, že v řízení došlo k vadám uvedeným v § 237 odst. 1 OSŘ, a ani z obsahu spisu jejich existence neplyne.
Odvolací soud postavil své rozhodnutí na zjištění, že žalobnímu návrhu na vyklizení určitých prostor bylo vyhověno. Z odůvodnění napadeného rozhodnutí však není patrný podstatný údaj, ke kterým prostorám se žalobkyně domáhala, aby je žalovaní vyklidili, ani nakolik bylo tomuto návrhu vyhověno či nakolik byl překročen. Odvolací soud také ponechal bez povšimnutí, že žalobkyně podáním z 8. 11. 1999 upravila žalobní návrh a že o této změně soud prvního stupně rozhodoval. Rozhodnutí odvolacího soudu je tak ve vztahu k právnímu závěru, který tento soud učinil, nepřezkoumatelné, a to již proto, že z něho není jasné, čeho se žalobkyně stran svého nároku na vyklizení na žalovaných domáhala. Řízení je tak postiženo jinou vadou, která měla za následek nesprávné rozhodnutí ve věci [§ 241 odst. 3 písm. b) OSŘ].
Rozhodnutí odvolacího soudu je třeba přisvědčit, že právo podat odvolání přísluší jen tomu účastníku, jemuž byla rozhodnutím soudu způsobena újma na jeho právech. Tento závěr však dopadá na případy, kdy žalobnímu návrhu bylo zcela vyhověno, nikoli však na případy poněkud odchylné, kdy byl žalobní návrh překročen. V publikaci Občanský soudní řád, Komentář, II. díl, Panorama Praha 1985, se na str. 23 uvádí názor, že účastníkovi přísluší podat odvolání „i v případech, bylo-li účastníkovi přisouzeno více než se domáhal, aniž šlo o případ, kde soud není vázán návrhem (§ 153 odst. 2 OSŘ)“. Dovolací soud nemá důvod s tímto názorem nesouhlasit, poněvadž nelze pominout zásadu, že soud kromě zákonem stanovených výjimek nesmí rozhodovat o něčem, co nebylo žalobou uplatněno.
Případem možného překročení návrhu je i rozhodování o úpravě užívání společné věci, kdy jde o konstitutivní rozhodnutí upravující vypořádání právních vztahů mezi podílovými spoluvlastníky. Takovým případem však již není rozhodování o povinnosti vyklidit určité prostory (rozhodnutí deklaratorní), které navazuje na úpravu užívání věci v podílovém spoluvlastnictví, jež obstojí sama o sobě a nemusí být provázena rozhodováním o vyklizení, či o povinnosti zdržet se či strpět užívání části společné věci.
Soud prvního stupně usnesením ze 17. 11. 1999, č. j.
Z uvedeného vyplývá, že odvolací soud věc neposoudil ani po právní stránce správně. Dovolacímu soudu proto nezbylo, než dovoláním napadené usnesení odvolacího soudu zrušit a věc vrátit tomuto soudu k dalšímu řízení (§ 243b odst.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz