Překážka věci rozhodnuté
Účinky právní moci se nevztahují na osoby, které nebyly účastníky řízení (tedy ani na vedlejší účastníky). Ten, kdo nebyl účastníkem řízení, může uplatňovat svá práva k věci, o níž bylo rozhodnuto, v jiném řízení, a ani státní orgán při posuzování věci nemůže vůči němu vycházet ze závěru, že o ní bylo v jiném řízení pravomocně rozhodnuto.
(Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 26 Cdo 2080/2002, ze dne
Nejvyšší soud České republiky rozhodl ve věci žalobkyně A. Z., zastoupené advokátem, proti žalovanému P. Z., za vedlejšího účastenství na straně žalovaného D. S., zastoupené advokátem, o zrušení práva společného nájmu bytu, vedené u Městského soudu v Brně pod sp. zn.
Z odůvodnění :
Městský soud v Brně (soud prvního stupně) rozsudkem ze dne 3. 5. 2000, č. j.
K odvolání žalobkyně Krajský soud v Brně (soud odvolací) rozsudkem ze dne 23.
Proti rozsudku odvolacího soudu podala žalobkyně dovolání, v němž uvedla, že je podává „k otázce, kterou odvolací soud vymezuje ve výroku pod římskou pětkou“. Vyjadřuje nesouhlas s právním názorem odvolacího soudu o závaznosti rozhodnutí, vydaného ve věci vedené u Městského soudu v Brně pod sp. zn.
Žalovaný ani vedlejší účastnice se k dovolání nevyjádřili.
Podle části dvanácté, hlavy první, bodu
Dovolání bylo podáno včas, osobou k tomu oprávněnou – účastnicí řízení (§ 240 odst.
Vzhledem k tomu, že odvolací soud formuloval právní otázku, pro kterou připustil dovolání, ve výroku svého potvrzujícího rozsudku, a její řešení dovolatelka zpochybnila, je předmětem dovolacího přezkumu v dané věci přezkoumání správnosti právního názoru odvolacího soudu, že „výrok rozhodnutí soudu o zrušení práva společného nájmu, určení výlučného nájemce s povinností vyklizení bytu jako rozhodnutí konstitutivní povahy je závazným pro každého, tedy nejen ve vztahu k účastníkům tohoto řízení“, a že „v dalším řízení o zrušení práva společného nájmu rozdílných účastníků k totožnému bytu jako v předchozím řízení není možno řešit znovu otázku existence práva společného nájmu bytu účastníků předchozího řízení jako prejudicielní otázku“.
Podle ustanovení §
Právní teorie (srov. Bureš, J., Drápal, L., Mazanec M.: Občanský soudní řád, Komentář, C. H. Beck Praha
Z právního názoru, připouštějícího absolutní subjektivní závaznost pravomocného soudního rozhodnutí toliko ve statusových věcech, vycházela i předchozí teorie procesní práva; komentář k OSŘ z roku
Uvedený předpoklad lze vztáhnout i na pravomocné soudní rozhodnutí o zrušení práva společného nájmu bytu, jež má (jak dovodil Nejvyšší soud ve svém rozsudku ze dne 5. 9. 2002, sp. zn. 26 Cdo 2858/2000, uveřejněném v publikaci „Přehled judikatury ve věcech nájmu bytu“, ASPI, Praha 2003, str.
Z uvedeného vyplývá, že právní posouzení věci odvolacím soudem není správné, a že dovolací důvod podle § 24
Nejvyšší soud proto podle § 243b odst.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz