Skutkové zjištění, nemající oporu v provedeném dokazování
Dovolací důvod podle ustanovení § 241a odst. 3 o. s. ř. se nepojí s každou námitkou účastníka ke zjištěnému skutkovému stavu; pro dovolací řízení významné jsou jen ty námitky, jejichž obsahem je tvrzení, že skutkové zjištění, ze kterého napadené rozhodnutí vychází, nemá v provedeném dokazování oporu v podstatné části. Podstatnou částí se přitom rozumí takové skutečnosti, jež má odvolací soud za prokázané a které byly významné pro rozhodnutí věci při aplikaci hmotného práva. Tomuto ustanovení odpovídá tvrzení, jehož prostřednictvím dovolatel zpochybní logiku úsudku soudu o tom, co bylo dokazováním zjištěno, eventuelně tvrdí-li, že soud z logicky bezchybných dílčích úsudků (zjištění) učinil nesprávné (logicky vadné) skutkové závěry.
(Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 33 Odo 345/2003-247, ze dne
Nejvyšší soud České republiky rozhodl ve věci žalobce J. J., zastoupeného JUDr. D. Č., advokátem, proti žalovanému P. N., zastoupenému JUDr. R. P., advokátem, o zaplacení 300 000 Kč se smluvní pokutou, vedené u Okresního soudu v Mladé Boleslavi pod sp. zn.
Z odůvodnění:
Okresní soud v Mladé Boleslavi rozsudkem ze dne 3
Krajský soud v Praze rozsudkem ze dne 26. června 2002 č. j. 20 Co
Proti rozsudku odvolacího soudu podal žalobce dovolání, neboť nesouhlasí se skutkovým závěrem soudu, že v dané věci existoval jen jeden exemplář smlouvy o půjčce, a že držení tohoto exempláře smlouvy žalovaným je potvrzením, že žalobci půjčku zaplatil. Má za to, že rozhodnutí vychází ze skutkového zjištění, které nemá v podstatné části oporu v provedeném dokazování. Podle názoru dovolatele nemůže být rozhodnutí soudu založeno na právní domněnce, že držení originálu smlouvy dlužníkem (žalovaným) lze považovat za potvrzení o zaplacení půjčky, jestliže zákon takovou domněnku nikde nestanoví. Žalovaný navrhl, aby dovolací soud zrušil rozsudek odvolacího soudu a věc vrátil tomuto soudu k dalšímu řízení, neboť spočívá-li rozsudek odvolacího soudu na nesprávném skutkovém zjištění, je nesprávné i jeho právní posouzení věci.
Nejvyšší soud České republiky jako soud dovolací projednal dovolání v souladu s body
Dovolání je v dané věci přípustné (§ 236 odst.
Podle § 242 odst. 3 o. s. ř. lze rozhodnutí odvolacího soudu přezkoumat jen z důvodů uplatněných v dovolání. Je-li dovolání přípustné, dovolací soud přihlédne též k vadám uvedeným v § 229 odst.
Dovolací soud přezkoumal rozsudek odvolacího soudu v souladu s ustanovením § 242 odst.
Podle ustanovení § 24
Dovolací důvod podle ustanovení § 24
Odvolací soud opřel svůj závěr o doplacení půjčky žalovaným žalobci v prosinci
Dovolací důvod podle § 24
Uplatněným dovolacím důvodem, jímž bylo žalobcem namítáno, že rozsudek odvolacího soudu ve smyslu § 24
Protože nebylo možno dospět k závěru, že rozhodnutí odvolacího soudu je správné, Nejvyšší soud podle § 243b odst. 2 o. s. ř. rozsudek odvolacího soudu zrušil. Vzhledem k tomu, že důvody, pro které byl zrušen rozsudek odvolacího soudu, platí i pro rozsudek soudu prvního stupně, zrušil dovolací soud i tento rozsudek a věc vrátil soudu prvního stupně k dalšímu řízení (§ 243b odst. 3 o. s. ř.).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz