Společné části domu
Rozhodne-li se vlastník domu vymezit v tomto domě jednotky dle zákona č. 72/1994 Sb. , nemůže jako nebytové prostory určit společné části domu, jejichž příkladmý výčet je uveden v § 2 výše uvedeného zákona, neboť by to bylo v přímém rozporu s kogentním zněním části § 2 ve spojení s § 4 zákona č. 72/1994 Sb.
(Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 28 Cdo
Nejvyšší soud České republiky rozhodl v právní věci žalobců a/ J. D. a b/ V. D., obou zastoupených advokátkou, proti žalovanému P. s. n., spol. s r.o., zastoupenému advokátem, o určení neplatnosti nabídky, vedené u Obvodního soudu pro Prahu 7 pod sp.zn. 8 C 203/99, o dovolání žalovaného proti rozsudku Městského soudu v Praze ze dne
Z odůvodnění :
Obvodní soud pro Prahu 7 jako soud I. stupně zamítl rozsudkem ze dne
K odvolání žalovaného rozhodl Městský soud v Praze rozsudkem ze dne
Při rozhodování ve věci vycházel odvolací soud ze skutkového stavu, jak jej zjistil soud I. stupně. Vzal za prokázáno, že žalovaný je vlastníkem bloku domů v P., které jsou společně zásobeny teplem a teplou vodou z kotelny umístěné v domě č.p.
Po doplnění dokazování rozhodl soud I. stupně rozsudkem ze dne
K odvolání žalovaného rozhodl Městský soud v Praze rozsudkem ze dne
Proti tomuto rozsudku podal žalovaný dovolání, jehož přípustnost zakládá na splnění podmínek § 237 odst.
Žalobci v písemném vyjádření k dovolání uvedli, že nezpochybňují právo žalovaného nakládat se svým majetkem, ale pokud způsob nakládání stanoví zákon, jsou vlastníci povinni nakládat s ním v souladu s příslušným zákonem. Ztotožnili se s právním názorem odvolacího soudu vysloveným v napadeném rozhodnutí a navrhli, aby dovolací soud rozsudky soudů obou stupňů „potvrdil“.
Nejvyšší soud České republiky jako soud dovolací (§
Dovolání bylo podáno včas osobou k tomu oprávněnou, zastoupenou advokátem na základě plné moci, přičemž obsahuje jasně formulovaný dovolací návrh i dovolací důvody (§ 240 odst.
Žalovaný v dovolání nezpochybnil skutková zjištění soudů obou stupňů a z nich vyvozené skutkové závěry, podstatné pro rozhodnutí ve věci. Nevznesl rovněž námitku existence vady řízení, přičemž takové vady, k nimž by byl dovolací soud povinen přihlédnout i bez návrhu (§ 242 odst. 3 o.s.ř.), z obsahu spisu nevyplývají. Zbývá proto posoudit, zda je opodstatněn uplatněný dovolací důvod, spočívající v tvrzení, že rozhodnutí je založeno na nesprávném právním posouzení věci.
Právní posouzení věci je nesprávné, jestliže soud daný právní vztah posoudil podle právního předpisu, který se na něj nevztahuje, nebo správně použitý právní předpis nesprávně vyložil. Právním předpisem je především předpis práva hmotného (příp. jeho určitá norma). Pokud se věci týkají i procesněprávní předpisy, je třeba správně aplikovat i jejich právní normy.
Odvolací soud posuzoval věc zejména dle § 2 písm. c/, e/, § 5 zákona č. 72/
Rovněž námitka žalovaného, že vlastník domu není při svém prohlášení, jímž vymezuje jednotky podle § 5 odst.
Zbývalo proto posoudit, zda odvolací soud správně vyložil ustanovení § 2 písm. e/ zák.č. 72/
Z uvedeného vyplývá závěr, že prohlášení žalovaného ze dne 3
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz