Nařízení Vlády ze dne 22. března 1999, kterým se stanoví ukazatele a hodnoty přípustného stupně znečištění vod
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
NAŘÍZENÍ VLÁDY
ze dne 22. března 1999,
kterým se stanoví ukazatele a hodnoty přípustného stupně znečištění vod
Vláda nařizuje k provedení zákona č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), ve znění zákona č. 425/ /1990 Sb., zákona č. 114/1995 Sb., zákona č. 14/1998 Sb. a zákona č. 58/1998 Sb., (dále jen ,,zákon"):
§ 1
(1) Při povolování vypouštění odpadních, popřípadě zvláštních vod do vod povrchových podle § 8 odst. 1 písm. c) nebo d) zákona a při stanovení podmínek pro vypouštění důlních vod do vod povrchových1) (dále jen ,,povolování") vodohospodářský orgán2) vychází z ukazatelů přípustného stupně zne-čištění vod (dále jen ,,ukazatele"), jejichž hodnoty jsou uvedeny v přílohách č. 1 až 3 k tomuto nařízení. Povolení k vypouštění odpadních vod s obsahem radioaktivních látek lze vydat jen se souhlasem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.3)
(2) Povolit vypouštění odpadních, popřípadě zvláštních vod do vod podzemních podle § 8 odst. 1 písm. c) nebo d) zákona může vodohospodářský orgán jen ve výjimečných a dostatečně zdůvodněných případech za podmínky, že vypouštěné odpadní vody budou vyčištěny, popřípadě upraveny tak, aby nezhoršily ani neohrozily jakost podzemních vod.
§ 2
Při povolování vodohospodářský orgán bere v úva-hu všechny ukazatele a jejich přípustné hodnoty pro jednotlivé druhy odpadních, popřípadě zvláštních vod uvedené v příloze č. 1 tohoto nařízení.
§ 3
(1) Při povolování jsou ukazatele a jejich přípustné hodnoty uvedené v příloze č. 1 tohoto nařízení závazné. Vodohospodářský orgán může s ohledem na místní vodohospodářské podmínky stanovit hodnoty ukazatelů i přísnější, případně stanovit i další ukazatele a jejich hodnoty, vyžadují-li to nutné zájmy ochrany vod. Při povolování vodohospodářský orgán přihlíží k ukazatelům a jejich přípustným hodnotám uvedeným v přílohách č. 2 a 3 tohoto nařízení.
(2) Pokud jsou odpadní, popřípadě zvláštní vody vypouštěny z jednoho zdroje znečištění více výpustěmi, stanoví vodohospodářský orgán ukazatele a jejich hodnoty pro každou z nich; to se netýká výpustí dešťových oddělovačů na jednotných kanalizacích.
(3) Způsob a podmínky vypouštění odpadních, popřípadě zvláštních vod během dešťového odtoku stanoví vodohospodářský orgán na základě místních vodohospodářských podmínek.
(4) Vodohospodářský orgán může při povolování vypouštění průmyslových odpadních vod uložit zneškodňování odpadních vod z jednotlivých dílčích výrob a chladících vod odděleně od ostatních odpadních vod.
(5) Vypouštění odpadních, popřípadě zvláštních vod s hodnotami ukazatelů vyššími, než jsou uvedeny v příloze č. 1 tohoto nařízení, lze povolit
- a)
- ve výjimečných případech na nezbytně nutnou dobu, zejména při uvádění čistírny odpadních vod do provozu, při zkušebním provozu, nezbytných opravách či rekonstrukcích zařízení ke zneškodňování odpadních vod a při haváriích těchto zařízení,
- b)
- v případech, kdy odpadní, popřípadě zvláštní vody budou do povrchových vod vypouštěny řízeným způsobem, při současném stanovení dalších podmínek, které omezí možnost zhoršení jakosti povrchových vod.
§ 4
(1) Vodohospodářský orgán v povolení k vypouštění odpadních, popřípadě zvláštních vod stanoví
- a)
- lhůtu, na kterou povolení vydává,
- b)
- přípustné množství vypouštěných vod za časové období a přípustné množství znečištění v nich,
- c)
- způsob, četnost a místo odběrů vzorků a měření objemu vypouštěných vod,
- d)
- způsob provádění rozborů vypouštěného znečištění pro jednotlivé ukazatele,
- e)
- způsob vyhodnocení těchto měření objemu a rozborů znečištění vypouštěných vod pro účely evidence a kontroly,
- f)
- způsob, formu a četnost předávání výsledků měření a rozborů vodohospodářskému orgánu,
- g)
- případné další podmínky; tyto podmínky nesmí být v rozporu se zvláštními předpisy.4)
(2) Není-li způsob provádění rozboru pro některý ukazatel stanoven technickou normou, stanoví jej vodohospodářský orgán v povolení k vypouštění odpadních, popřípadě zvláštních vod po předchozím projednání s Ministerstvem životního prostředí.
§ 5
(1) V povolení vodohospodářský orgán stanoví pro jednotlivé ukazatele přípustné hodnoty (dále jen ,,hodnoty ,,p" ") pro koncentrace zjišťované z rozboru směsného vzorku vypouštěných odpadních, popřípadě zvláštních vod a přípustné hodnoty (dále jen ,,hodno-ty ,,m" ") pro koncentrace zjišťované z rozboru prostého vzorku vypouštěných odpadních, popřípadě zvláštních vod. Pro vypouštění splaškových a městských odpadních vod stanoví hodnoty ,,p" a ,,m" do výše hodnot uvedených v příloze č. 1 části A tohoto nařízení. Pro vypouštění průmyslových odpadních vod stanoví hodnoty ,,p" do výše hodnot uvedených v příloze č. 1 části B tohoto nařízení.
(2) Minimální četnost a typ odebíraných vzorků vypouštěných odpadních vod pro posouzení souladu s hodnotami ,,p" stanovenými v povolení pro městské a splaškové odpadní vody je uvedena v příloze č. 4 tohoto nařízení. Pro průmyslové odpadní vody stanoví minimální četnost odběrů vzorků vypouštěných odpadních vod vodohospodářský orgán přiměřeně k požadavkům uvedeným v příloze č. 4 tohoto nařízení pro městské a splaškové vody.
(3) Pro posouzení souladu s hodnotami ,,p" stanovenými v povolení se v každém ukazateli připouští počet překročení v povolení stanovených hodnot ,,p" jednotlivými výsledky rozborů směsných vzorků odpadních, popřípadě zvláštních vod za posledních 12 měsíců v závislosti na počtu vzorků v rozsahu uvedeném v příloze č. 5 tohoto nařízení. Hodnota ,,m" nesmí být překročena.
(4) Pro posouzení dodržení hodnot vypouštěného znečištění stanovených v povolení jsou rozhodující výsledky rozborů vypouštěného znečištění provedených laboratořemi uvedenými v seznamu, který zveřejňuje Ministerstvo životního prostředí ve svém Věstníku.5)
(5) Pro posouzení dodržení hodnot ročního bilančního množství vypouštěného znečištění stanoveného v povolení je směrodatný součin ročního objemu vypouštěných odpadních vod v posledním celém kalendářním roce a aritmetického průměru výsledků rozborů směsných vzorků odpadních vod odebraných v tomtéž roce.
§ 6
Pokud znečišťovatel v době nabytí účinnosti tohoto nařízení vypouští splaškové a městské odpadní vody do vod povrchových ze zdroje s velikostí znečištění do 5 000 ekvivalentních obyvatel nad rámec požadavků stanovených vodohospodářským orgánem podle dosud platných předpisů, může mu na jeho žádost vodohospodářský orgán vydat nové povolení k vypouštění odpadních vod podle § 8 odst. 1 písm. c) nebo d) zákona, a to nejvýše do úrovně znečištění ve vypouštěných odpadních vodách v období posledních 12 měsíců před nabytím účinnosti tohoto nařízení; toto nové povolení nahrazuje dosavadní platné povolení. Vodohospodářský orgán může v novém povolení stanovit přiměřenou lhůtu, ve které bude dosaženo ukazatelů a hodnot znečištění uvedených v tomto nařízení, a podmínky k postupnému dosažení požadova-né úrovně vypouštěného znečištění; při stanovení lhůty bere vodohospodářský orgán v úvahu oprávněné požadavky ochrany vod a možnosti technického řešení.
§ 7
Pokud povolení k vypouštění odpadních, popřípadě zvláštních vod platná ke dni nabytí účinnosti tohoto nařízení neodpovídají požadavkům tohoto nařízení a nejde o případy uvedené v § 6, vydá vodohospodářský orgán na žádost znečišťovatele nové povolení k vypouštění odpadních, popřípadě zvláštních vod vycházející z ukazatelů a hodnot znečištění uvedených v tomto nařízení; toto nové povolení nahrazuje dosavadní platné povolení. Vodohospodářský orgán může v novém povolení stanovit přiměřenou lhůtu, ve které bude těchto hodnot znečištění dosaženo, a podmínky k postupnému dosažení požadované úrovně vypouštěného znečištění; při stanovení lhůty bere vodohospodářský orgán v úvahu oprávněné požadavky ochrany vod a možnosti technického řešení.
§ 8
Vypouštění odpadních, popřípadě zvláštních vod podle povolení vydaného podle § 6 nebo podle § 7 je považováno za vypouštění odpadních vod v souladu s ustanovením § 23 odst. 1 zákona do uplynutí lhůty stanovené vodohospodářským orgánem k dosažení hodnot ve vypouštěných odpadních vodách stanovených podle tohoto nařízení. Lhůta, ve které musí být ve vypouštěných odpadních, popřípadě zvláštních vodách dosaženo hodnot stanovených tímto nařízením, bude vodohospodářským orgánem stanovena u zdrojů znečištění nad 2 000 ekvivalentních obyvatel nejdéle do 31. prosince 2005.
§ 9
Zrušují se:
1. Nařízení vlády č. 171/1992 Sb., kterým se stanoví ukazatele přípustného stupně znečištění vod.
2. Nařízení vlády č. 185/1996 Sb., kterým se mění a doplňuje nařízení vlády České republiky č. 171/ /1992 Sb., kterým se stanoví ukazatele přípustného stupně znečištění vod.
§ 10
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. června 1999.
Předseda vlády:
v z. PhDr. Špidla v. r.
1. místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí
Ministr životního prostředí:
Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 82/1999 Sb.
Ukazatele a jejich přípustné hodnoty ve vypouštěných odpadních vodách
A.
Splaškové a městské odpadní vody
Velikost zdroje
znečištění (EO)
mp
mp
mp
mp
mp
m
17030
7030
7020
40--
----
--
15025
5025
5015
3025
40--
--
13020
4020
4010
2020
303
6
30(Z)25(Z)
40(Z)
12515
3020
40 5
1015
201,5
3
30(Z)25(Z)
40(Z)
Vysvětlivky:
p
-- přípustná hodnota koncentrací pro rozbory směsných vzorků vypouštěných odpadních vod
m
-- maximálně přípustná hodnota koncentrací pro rozbory prostých vzorků vypouštěných odpadních vod
Nanorg
-- celkový anorganický dusík (součet N-NH4 ++ N-NO2- + N-NO3- )
EO
-- ekvivalentní obyvatel, definován produkcí znečištění 60 g BSK5 za 1 den
Z
Hodnoty platí pro období, ve kterém je teplota odpadní vody v odtoku z biologického stupně nižší než 12 °C. Teplota odpadní vody se pro tento účel považuje za nižší než 12 °C, pokud z 5 měření provedených v průběhu dne byly alespoň ve 2 měřeních zjištěny teploty nižší než 12 °C.
*)
Ukazatele přípustného stupně znečištění a jejich hodnoty stanoví vodohospodářský orgán na základě technického řešení čištění odpadních vod, maximálně do úrovně těchto hodnot stanovených pro velikost zdroje znečištění 501 -- 5 000 EO.
Rozbory odtoků z biologických dočišťovacích nádrží (ČSN 75 6401) se provádějí ve filtrovaných vzorcích, přičemž koncentrace nerozpuštěných látek nesmí přesáhnout 100 mg/l.
B.
Průmyslové odpadní vody a zvláštní vody
(přípustné hodnoty ,,p" koncentrací pro rozbory směsných vzorků vypouštěných odpadních vod)
1.1
Těžba a zpracování rud a kameniva
(12.00; 13.00; 14.00)**)
1.1.1
Těžba a zpracování uranových rud
(12.00)
pH
--
6 -- 9
NL
mg/l
30
uran
mg/l
0,3
radium
Bq/l
0,5
1.1.2
Těžba a zpracování ostatních rud
(13.00)
pH
--
6 -- 9
NL
mg/l
40
NEL
mg/l
3
železo
mg/l
5
zinek
mg/l
3
olovo
mg/l
0,5
měď
mg/l
1
arzen
mg/l
0,5
1.1.3
Těžba a zpracování kameniva
(14.00)
NL
mg/l
40
NEL
mg/l
3
1.2
Těžba a zpracování uhlí
(10.00; 23.10)
1.2.1
Těžba uhlí a briketárny
(10.00)
pH
--
6 -- 9
NL
mg/l
40
PAU
mg/l
0,01
železo
mg/l
3
mangan
mg/l
1
1.2.2
Tepelné zpracování uhlí
(23.10)
pH
--
6 -- 9
NL
mg/l
40
CHSKCr
mg/l
200
N-NH4+
mg/l
30
fenoly jednosytné
mg/l
1
veškeré kyanidy
mg/l
1
PAU
mg/l
0,01
1.3
Hutní výroba
(27.00)
1.3.1
Hutnictví železa
(27.10; 27.20; 27.30; 27.51; 27.52)
pH
--
6 -- 9
NL
mg/l
40
NEL
mg/l
3
Fe
mg/l
3
Mn
mg/l
1
1.3.2 Barevná metalurgie
(27.40; 27.53; 27.54)
pH
--
6 -- 9
NL
mg/l
30
hliník
mg/l
3
chrom celkový
mg/l
0,5
měď
mg/l
0,5
nikl
mg/l
0,5
olovo
mg/l
0,5
rtuť
mg/l
0,1
zinek
mg/l
2
NEL
mg/l
3
AOX
mg/l
2
1.4
Strojírenská a elektrotechnická výroba
(29.00)
a) Povrchová úprava kovů a plastů -- PUKP
(28.51)
b) Tepelná úprava kovů -- TUK
(28.51)
c) Smaltování -- S
(28.51)
d) Lakování -- L
(28.51)
e) Obrábění -- O
(28.52)
f) Elektrotechnická výroba -- EV
(31.30; 31.62)
PUKP
TUK
S
L
O
EV
pH--6 -- 96 -- 96 -- 96 -- 96 -- 96 -- 9NLmg/l303030505020CHSKCrmg/l300hliníkmg/l2železomg/l222222arsenmg/l0,52baryummg/l222kadmiummg/l0,10,20,20,2kobaltmg/l11chromcelkmg/l1,00,50,50,50,5chromVImg/l0,10,10,10,10,1měďmg/l0,80,50,50,5niklmg/l0,80,5molybdenmg/l111olovomg/l0,50,50,50,5rtuťmg/l0,10,1selenmg/l0,10,1stříbromg/l0,10,1cínmg/l22zinekmg/l2222N-NH4+mg/l3030N-NO2-mg/l555Pcmg/l333333fluoridymg/l220sulfidymg/l11veškeré kyanidymg/l111kyanidytoxmg/l0,10,10,1aktivní chlormg/l111NELmg/l222222AOXmg/l22222
1.5.1
Teplárny a elektrárny
(40.30; 40.10)
pH
--
6 -- 10
NL
mg/l
40
NEL
mg/l
1
RAS
mg/l
1 500
1.5.2
Odkaliště popele
(40.10)
pH
--
6 -- 10
RAS
mg/l
2 000
NL
mg/l
40
1.6
Chemický průmysl
1.6.1
Zpracování ropy a petrochemie
(23.20)
NL
mg/l
50
CHSKCr
mg/l
250
BSK5
mg/l
50
N-NH4+
mg/l
20
N-NH4+
mg/l
40 (Z)
NEL
mg/l
5
PAU
mg/l
0,01
1.6.2
Distribuční sklady ropných látek
(63.12; 23.20)
NL
mg/l
50
CHSKCr
mg/l
250
NEL
mg/l
5
PAU
mg/l
0,01
1.6.3
Chemická vlákna
(24.70)
1.6.3.1
polyamidová a polyesterová
(24.70 1)
CHSKCr
mg/l
200
BSK5
mg/l
40
1.6.3.2
Viskózová vlákna
(24.70 2)
CHSKCr
mg/l
300
BSK5
mg/l
60
1.6.4
Výroba nátěrových hmot
(24.30)
CHSKCr
mg/l
200
BSK5
mg/l
30
1.6.5
Hnojiva kromě draselných
(24.15)
N-NH4+
mg/l
30
N-NO3-
mg/l
50
Pc
mg/l
10
fluoridy
mg/l
2
kadmium
mg/l
0,2
RAS
mg/l
1 500
kg/t *)
85
1.6.6
Organické syntézy
(24.14)
CHSKCr
mg/l
500
BSK5
mg/l
80
RAS
mg/l
1 000
1.6.7.
Výroba buničiny
(21.11)
1.6.7.1
sulfitová
(21.11)
CHSKCr
mg/l
400
kg/t *)
70
BSK5
mg/l
40
kg/t *)
20
NL
mg/l
60
1.6.7.2
sulfátová
(21.11)
CHSKCr
mg/l
300
kg/t *)
60
BSK5
mg/l
30
kg/t *)
5
NL
mg/l
40
1.6.7.3
Výroba termomechanických vláken
(26.82)
CHSKCr
mg/l
250
kg/t *)
50
BSK5
mg/l
40
kg/t *)
15
NL
mg/l
50
1.6.7.4
Výroba chemitermomechanických vláken
(26.82)
CHSKCr
mg/l
500
kg/t *)
100
BSK5
mg/l
50
kg/t *)
20
NL
mg/l
60
1.6.8
Výroba organických barviv
(24.12 0)
(emisní limity zatím nestanoveny)
CHSKCr
E = 50 %
BSK5
E = 80 %
RAS
kg/t *)
1 250
1.6.9
Výroba organických pryskyřic
(24.16 0)
(emisní limity zatím nestanoveny)
CHSKCr
E = 65 %
BSK5
E = 90 %
RAS
kg/t *)
170
1.6.10
Amalgamová elektrolýza (emisní limity zatím nestanoveny)
RAS
kg/t *)
100
rtuť
kg/t *)
0,005
1.6.11
Kryolit (emisní limity zatím nestanoveny)
(27.42)
RAS
kg/t *)
850
1.6.12
Sloučeniny síry (mimo kyseliny sírové)
(24.13)
RAS
kg/t *)
150
1.6.13
Epichlorhydrin (emisní limity zatím nestanoveny) (24.14)
RAS
kg/t *)
1 800
CHSKCr
kg/t *)
60
AOX
kg/t *)
0,5
1.6.14
Bělení chlorem a sloučeninami chloru
(21.11)
AOX
mg/l
2
1.6.15
Bělení bezchlorové
(21.11)
AOX
mg/l
0,5
1.6.16
Výroba papíru
(21.12 0)
CHSKCr
mg/l
200
BSK5
mg/l
40
NL
mg/l
40
AOX
mg/l
0,5
1.7
Výroba léčiv (emisní limity zatím nestanoveny)
(24.42 1)
CHSKCr
E = 60 %
BSK5
E = 85 %
RAS
kg/t *)
350
AOX
mg/l
0,5
PAU
mg/l
0,01
1.8
Spotřební průmysl
1.8.1
Koželužny
(19.10 0)
1.8.1.1
Koželužny (chromočinění)
(19.10 0)
CHSKCr
mg/l
500
E = 80 %
BSK5
mg/l
50
chrom celkový
mg/l
1,5
sulfidy
mg/l
2
N-NH4+
mg/l
80
N-NH4+
mg/l
150 (Z)
Nanorg
mg/l
100
Nanorg
mg/l
175 (Z)
NL
mg/l
40
RAS
mg/l
5 000
1.8.1.2
Koželužny (třísločinění)
(19.10 0)
CHSKCr
mg/l
1 000
E = 70 %
BSK5
mg/l
100
sulfidy
mg/l
2
N-NH4+
mg/l
100
N-NH4+
mg/l
175 (Z)
Nanorg
mg/l
120
Nanorg
mg/l
200 (Z)
NL
mg/l
40
RAS
mg/l
5 000
1.8.2
Textilní průmysl
(17.00)
NL
mg/l
40
CHSKCr
mg/l
300
BSK5
mg/l
50
NEL
mg/l
5
RAS
mg/l
2 000
1.8.3
Sklárny
(26.10)
CHSKCr
mg/l
150
NL
mg/l
40
fluoridy
mg/l
16
olovo
mg/l
1,5
arzen
mg/l
1
baryum
mg/l
5
1.8.4
Keramický průmysl
(26.20; 26.30)
NL
mg/l
40
1.8.5
Dřevozpracující průmysl
(20.00)
NEL
mg/l
3
PAU
mg/l
0,01
1.9
Potravinářský průmysl
1.9.1
Mlékárny
(15.50)
EL
mg/l
10
CHSKCr
mg/l
160
BSK5
mg/l
40
NL
mg/l
50
N-NH4+
mg/l
10
N-NH4+
mg/l
18 (Z)
Nanorg
mg/l
20
Nanorg
mg/l
34 (Z)
Pc
mg/l
5
1.9.2
Pivovary a sladovny
(15.96; 15.97)
CHSKCr
mg/l
130
BSK5
mg/l
40
NL
mg/l
40
N-NH4+
mg/l
10
N-NH4+
mg/l
18 (Z)
Nanorg
mg/l
20
Nanorg
mg/l
34 (Z)
Pc
mg/l
5
1.9.3
Zpracování masa
(15.10)
EL
mg/l
10
CHSKCr
mg/l
200
BSK5
mg/l
50
NL
mg/l
80
N-NH4+
mg/l
20
N-NH4+
mg/l
36 (Z)
Nanorg
mg/l
30
Nanorg
mg/l
50 (Z)
Pc
mg/l
10
1.9.4
Kafilerie
(85.20)
EL
mg/l
10
CHSKCr
mg/l
200
BSK5
mg/l
40
NL
mg/l
40
N-NH4+
mg/l
40
N-NH4+
mg/l
75 (Z)
Nanorg
mg/l
60
Nanorg
mg/l
105 (Z)
Pc
mg/l
10
1.9.5
Lihovary, drožďárny a škrobárny (15.91; 15.92; 15.89 3; 15.62)
CHSKCr
mg/l
200
BSK5
mg/l
50
NL
mg/l
80
N-NH4+
mg/l
20
N-NH4+
mg/l
36 (Z)
Nanorg
mg/l
30
Nanorg
mg/l
50 (Z)
Pc
mg/l
10
1.9.6
Cukrovary
(15.83)
CHSKCr
mg/l
160
BSK5
mg/l
40
NL
mg/l
80
N-NH4+
mg/l
10
N-NH4+
mg/l
20 (Z)
Nanorg
mg/l
20
Nanorg
mg/l
35 (Z)
Pc
mg/l
10
1.9.7
Výroba tuků a olejů
(15.41; 15.42; 15.43)
EL
mg/l
10
CHSKCr
mg/l
250
BSK5
mg/l
50
NL
mg/l
40
1.9.8
Konzervárny ovoce a zeleniny
(15.30)
CHSKCr
mg/l
200
BSK5
mg/l
50
NL
mg/l
40
N-NH4+
mg/l
20
N-NH4+
mg/l
36 (Z)
Nanorg
mg/l
30
Nanorg
mg/l
50 (Z)
Pc
mg/l
10
1.10
Zemědělská výroba
1.10.1
Chovy drůbeže
(01.24)
CHSKCr
mg/l
200
BSK5
mg/l
50
NL
mg/l
80
N-NH4+
mg/l
20
N-NH4+
mg/l
36 (Z)
Nanorg
mg/l
30
Nanorg
mg/l
50 (Z)
Pc
mg/l
10
1.10.2
Chovy prasat
(01.23)
CHSKCr
mg/l
500
BSK5
mg/l
100
NL
mg/l
140
N-NH4+
mg/l
60
N-NH4+
mg/l
400 (Z)
Nanorg
mg/l
200
Nanorg
mg/l
400 (Z)
Pro neuvedená průmyslová odvětví stanoví rozsah ukazatelů a jejich hodnot vodohospodářský orgán.
Seznam symbolů:
CHSKCr
chemická spotřeba kyslíku dichromanovou metodou
BSK5
biochemická spotřeba kyslíku pětidenní s potlačením nitrifikace
NL
nerozpuštěné látky
EL
extrahovatelné látky
NEL
nepolární extrahovatelné látky
Nanorg
celkový anorganický dusík
RAS
rozpuštěné anorganické soli
AOX
adsorbovatelné organické halogeny
PAU
polycyklické aromatické uhlovodíky vyjádřené jako součet koncentrací 6 sloučenin:
fluoranthen, benzo(b)fluoranthen, benzo(k)fluoranthen, benzo(a)pyren, benzo(ghi)perylen, indeno(1,2,3-cd)pyren
N-NH4+
amoniakální dusík
N-NO3-
dusičnanový dusík
N-NO2-
dusitanový dusík
Pc
celkový fosfor
E
účinnost čištění v %
Z
období, ve kterém je teplota vody v odtoku z biologického stupně čistírny odpadních vod nižší než 12 °C. (Teplota vody se pro tento účel považuje za nižší než 12 °C, pokud z 5 měření provedených v průběhu dne byly zjištěny alespoň ve 2 měřeních teploty nižší než 12 °C.)
*) kg/t
kg produkovaného znečištění na 1 tunu výrobku
**)
číselníky za názvy odvětví, uvedené v závorkách (příloha 1.B), odpovídají Odvětvové klasifikaci ekonomických činností (OKEČ) vydané Českým statistickým úřadem
Příloha č. 2 k nařízení vlády č. 82/1999 Sb.
Ukazatele vyjadřující stav vody v toku
1. Biologický stav vod vyjádřený indexem saprobity biosestonu a makrozoobentosu (podle Pantle-Bucka) menší než 2,2 u vodárenských toků a menší než 3,2 u ostatních povrchových vod,6)
2. stav povrchových vod umožňující normální život ryb pstruhovitých ve vodárenských tocích a kaprovitých v ostatních povrchových vodách,
3. stav bez pachu u vodárenských toků a nádrží a slabě cizorodý u ostatních vod,
4. stav, při němž barevné změny nejsou patrné u vod vodárenských toků ve vrstvě do 20 cm, u ostatních povrchových vod do 10 cm,
5. neporušená samočistící schopnost povrchových vod,
6. stav povrchových vod, při němž nedochází k nadměrnému rozvoji nežádoucích organismů (hodnoty chlorofylu-a při stanovení etanolem v období duben až říjen menší než 50 mg/l) ani ke vzniku kalových lavic nebo pokrytí vodní hladiny pěnou, tuky a oleji nebo jinými látkami,
7. stav povrchových vod, při němž nedochází k porušování hygienických požadavků na ochranu zdraví před ionizujícím zářením,
8. stav povrchových vod, při němž nedochází v důsledku škodlivého působení látek ke snížení produktivity vodního ekosystému ani k závažnému zúžení druhového spektra vodních organizmů nebo překročení pro ně nejvýše přípustných hodnot dávky nebo objemové aktivity radionuklidů.
Příloha č. 3 k nařízení vlády č. 82/1999 Sb.
Ukazatele a jejich hodnoty znečištění povrchových vod
Hodnoty ukazatelů vyjadřují znečištění povrchových vod při 355 denním průtoku, popřípadě při minimálním zaručeném průtoku vody v nich a po smíšení s odpadními nebo zvláštními vodami, nebo hodnotu ukazatele s pravděpodobností nepřekročení 90 % (u kyslíku překročení).
Ukazatel
symbol
jednotka
hodnoty pro
hodnoty pro
vodárenské
ostatní
toky 1)
povrchové vody
1. Rozpuštěný kyslík
O2
mg/l
7
5
2. Biochemická spotřeba kyslíku
BSK5
mg/l
4
8
3. Chemická spotřeba kyslíku manganistanem
CHSKMn
mg/l
7
20
4. Chemická spotřeba kyslíku dichromanem
CHSKCr
mg/l
20
50
5. Celkový organický uhlík
TOC
mg/l
8
18
6. Sulfidy, sulfan
S2-, H2S
mg/l
0,01
0,02
7. Reakce vody
pH
--
6 -- 8
6 -- 9
8. Teplota
t
°C
20
26
9. Rozpuštěné látky sušené
RL105
mg/l
500
1 000
10. Rozpuštěné látky žíhané
RL550
mg/l
380
820
11. Železo celkové
Fe
mg/l
0,5
2,0
12. Mangan celkový
Mn
mg/l
0,1
0,5
13. Volný amoniak
NH3
mg/l
0,05
0,5
14. Amoniakální dusík
N-NH4+
mg/l
0,3
2,5
15. Dusitanový dusík
N-NO2-
mg/l
0,02
0,05
16. Dusičnanový dusík
N-NO3-
mg/l
3,4
11
17. Organický dusík
Norg
mg/l
1,5
3,0
18. Fosfor celkový
Pc
mg/l
0,15
0,4
19. Chloridy
Cl-
mg/l
150
350
20. Sírany
SO42-
mg/l
200
300
21. Vápník
Ca2+
mg/l
200
300
22. Hořčík
Mg2+
mg/l
100
200
23. Fluoridy
F-
mg/l
1,0
1,5
24. Fenoly jednosytné
FN 1
mg/l
0,005
0,1
25. Tenzidy aniontové
PAL-A
mg/l
0,2
1,0
26. Nepolární extrahovatelné látky
NEL
mg/l
0,05
0,2
27. Veškeré kyanidy
CN-
mg/l
0,01
0,2
28. Aktivní chlor
Cl2
mg/l
0,005
0,05
29. Bor
B
mg/l
0,3
0,5
30. Rtuť
Hg
mg/l
0,0005
0,001
31. Kadmium
Cd
mg/l
0,001
0,005
32. Olovo
Pb
mg/l
0,05
0,1
33. Arsen
As
mg/l
0,05
0,1
34. Měď
Cu
mg/l
0,05
0,1
35. Chrom celkový
Cr
mg/l
0,05
0,3
36. Chrom (VI)
CrVI
mg/l
0,02
0,05
37. Kobalt
Co
mg/l
0,05
0,1
38. Nikl
Ni
mg/l
0,025
0,15
39. Zinek
Zn
mg/l
0,02
0,2
40. Hliník
Al
mg/l
1,5
5,0
41. Molybden
Mo
mg/l
0,05
0,2
42. Vanad
V
mg/l
0,02
0,1
43. Stříbro
Ag
mg/l
0,01
0,05
44. Selen
Se
mg/l
0,01
0,05
45. Baryum
Ba
mg/l
0,7
1,0
46. Beryllium
Be
mg/l
0,0002
0,001
47. Celková objemová aktivita alfa
aa
Bq/l
0,2
0,5
48. Celková objemová aktivita beta
ab
Bq/l
1,0
2,0
49. Celková objemová aktivita beta po odečtení 40K
ab - 40K
Bq/l
0,5
1,0
50. Radium
226Ra
Bq/l
0,1
0,3
51. Uran
U
mg/l
0,05
0,1
52. Tritium
3H
Bq/l
700
5 000
53. Koliformní bakterie
KOLI
KTJ/100ml2)
2 000
20 000
54. Fekální koliformní bakterie
FKOLI
KTJ/100ml
400
4 000
55. Enterokoky
ENT
KTJ/100ml
200
2 000
56. Benzen
BZ
mg/l
10
50
57. Chlorbenzen
CB
mg/l
3
10
58. Dichlorbenzeny
DCB3)
mg/l
0,3
1
59. Polychlorované bifenyly
PCB4)
mg/l
0,01
0,01
60. Polycyklické aromatické uhlovodíky
PAU5)
mg/l
0,2
0,5
61. Adsorbovatelné organicky vázané halogeny
AOX
mg/l
25
50
62. Benzo(a)pyren
BZP
mg/l
0,01
0,05
63. Fluoranten
mg/l
0,04
0,1
64. Xyleny (suma)
mg/l
10
50
65. Toluen
mg/l
10
50
66. Naftalen
mg/l
1
10
67. Tetrachlormethan
mg/l
0,5
1
68. Trichlormethan
mg/l
0,5
1
69. 1,2-dichlorethan
mg/l
3
10
70. 1,1,2-trichlorethen
mg/l
0,3
1
71. 1,1,2,2-tetrachlorethen
mg/l
3
10
72. g-HCH (lindan)
G-HCH
mg/l
0,01
0,05
73. Hexachlorbenzen
HCB
mg/l
0,001
0,05
74. Nitrobenzen
mg/l
1
10
75. 1,2-cis-dichlorethen
mg/l
0,5
1
76. 1,2,4-trichlorbenzen
mg/l
0,1
0,5
77. 2-monochlorfenol
mg/l
0,1
0,1
78. 2,4-dichlorfenol
mg/l
0,1
0,1
79. 2,4,6-trichlorfenol
mg/l
0,1
0,1
80. Pentachlorfenol
PCP
mg/l
0,1
1
Poznámky:
1) Vodárenské toky jsou určeny vyhláškou č. 28/1975 Sb., kterou se určují vodárenské toky a jejich povodí a stanoví se seznam vodohospodářsky významných vodních toků.
2) KTJ -- kolonii tvořící jednotka.
3) Dichlorbenzeny = 1,2-dichlorbenzen a 1,4-dichlorbenzen.
4) Koncentrace polychlorovaných bifenylů vyjádřená jako součet koncentrací vybraných kongenerů PCB 28, 52, 101, 138, 153 a 180 (číslování podle Ballschmidtera).
5) Polycyklické aromatické uhlovodíky vyjádřené jako součet koncentrací 6 sloučenin: fluoranthen, benzo(b)fluoranthen, benzo(k)fluoranthen, benzo(a)pyren, benzo(ghi)perylen, indeno(1,2,3-cd)pyren.
Příloha č. 4 k nařízení vlády č. 82/1999 Sb.
Minimální četnost odběru vzorků vypouštěných městských a splaškových odpadních vod
Vysvětlivky:
a)- Jedná se o dvouhodinové směsné vzorky získané sléváním 8 objemově stejných dílčích vzorků v intervalu 15 minut. Čas odběru vzorku určí vodohospodářský orgán tak, aby co nejlépe charakterizoval činnost sledovaného zařízení. Pokud je zákonem č. 58/1998 Sb., o poplatcích za vypouštění odpadních vod do vod povrchových, nebo vyhláškou č. 47/1999 Sb. stanoven jiný typ vzorku, použije se vzorek podle tohoto zákona a této vyhlášky.
- b)
- Jedná se o 24hodinové směsné vzorky získané sléváním 12 objemově stejných dílčích vzorků odebíraných v intervalu 2 hodin.
- c)
- Jedná se o 24hodinové směsné vzorky získané sléváním objemů 12 dílčích vzorků úměrných průtokům vody v intervalu 2 hodin.
Získávání směsných vzorků musí být rovnoměrně rozloženo v průběhu celého roku a odběry by neměly být prováděny za neobvyklých situací, například při silných deštích.
- *)
- Maximální počet odběrů jako u velikosti zdroje 501 -- 5 000 EO.
Poznámka:
Vzorky vod odebraných nad rámec požadavků této přílohy musí být také rovnoměrně rozloženy v průběhu celého roku.
Příloha č. 5 k nařízení vlády č. 82/1999 Sb.
Přípustný počet vzorků s koncentracemi přesahujícími stanovenou hodnotu ,,p" v období
posledních 12 měsíců
––––––––––––––––––––
- 1)
- Zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů.
- 2)
- § 1 písm. b) zákona č. 130/1974 Sb., o státní správě ve vodním hospodářství, ve znění zákona č. 23/1992 Sb.
- 3)
- § 8 odst. 2 zákona č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů.
- 4)
- Například zákon č. 58/1998 Sb., o poplatcích za vypouštění odpadních vod do vod povrchových, vyhláška č. 47/1999 Sb., kterou se provádí zákon č. 58/1998 Sb., o poplatcích za vypouštění odpadních vod do vod povrchových.
- 5)
- § 5 zákona č. 58/1998 Sb.
- 6)
- Vyhláška č. 28/1975 Sb., kterou se určují vodárenské toky a jejich povodí a stanoví seznam vodohospodářsky významných vodních toků.