Nařízení Vlády ze dne 22. prosince 1999 o výši a podmínkách odměňování odsouzených osob zařazených do zaměstnání ve výkonu trestu odnětí svobody
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
NAŘÍZENÍ VLÁDY
ze dne 22. prosince 1999
o výši a podmínkách odměňování odsouzených osob zařazených
do zaměstnání ve výkonu trestu odnětí svobody
§ 1
Pracovní odměna odsouzeného
(1) Pracovní odměna odsouzeného zařazeného do zaměstnání ve výkonu trestu odnětí svobody (dále jen ,,odměna") je souhrnem základní složky odměny, odměny za práci přesčas, příplatků a ohodnocení pracovního výkonu podle tohoto nařízení.
(2) Výši odměny stanoví odsouzenému věznice.
(3) Odměna je splatná pozadu za měsíční období, a to nejpozději v následujícím kalendářním měsíci. Plátcem odměny je věznice.
§ 2
Základní složka odměny
(1) Pokud není dále stanoveno jinak, přísluší odsouzenému podle druhu jím vykonávané práce základní složka odměny
- a)
- v I. skupině, jedná-li se o práci, pro jejíž výkon není potřebná odborná kvalifikace,
- b)
- ve II. skupině, jedná-li se o práci, pro jejíž výkon je potřebné vyučení v oboru nebo jiná odborná kvalifikace,
- c)
- ve III. skupině, jedná-li se o samostatný výkon zvláště náročných a specializovaných prací vyžadujících zpravidla vyšší než úplné střední vzdělání nebo vyšší než úplné střední odborné vzdělání.
(2) Výše základní složky odměny činí
- a)
- v I. skupině částku rovnající se výši sazby 1. tarifního stupně minimálních mzdových tarifů stanovené zvláštním právním předpisem,1)
- b)
- ve II. skupině částku o polovinu vyšší než v I. skupině,
- c)
- ve III. skupině částku ve výši dvojnásobku základní složky odměny v I. skupině.
(3) Při jiné délce stanovené týdenní pracovní doby než 42,5 hodiny se výše základní složky odměny uvedená v odstavci 2 úměrně upraví podle délky týdenní pracovní doby.
(4) Odsouzenému, který neodpracuje v měsíci všechny pracovní směny, přísluší základní složka odměny ve výši odpovídající odpracované době.
(5) Odsouzenému zařazenému do práce v rámci vlastní výroby nebo podnikatelské činnosti věznice nebo na základě smlouvy mezi věznicí a jiným subjektem vykonávajícím podnikatelskou činnost může věznice přiznat základní složku odměny vyšší, než by mu jinak příslušela podle odstavce 2. Pokud odsouzený vykonává práci, pro kterou jsou stanoveny normy spotřeby práce, může mu věznice přiznat základní složku odměny v závislosti na míře plnění těchto norem; výše takto přiznané základní složky odměny nesmí být nižší než výše základní složky odměny, která by odsouzenému jinak příslušela podle odstavce 2.
(6) Odvede-li odsouzený zaviněně vadnou práci nebo vadnou prací zmetek (vadný výrobek), nepřísluší mu za tuto práci odměna. Lze-li vadnou práci napravit nebo vadný výrobek opravit a provede-li odsouzený opravu sám, přísluší mu odměna za práci nebo odměna za práci na tomto výrobku, nikoliv však odměna za provedení opravy. Jestliže odsouzený vadnou práci nebo vadný výrobek nezavinil, přísluší mu odměna jako za práci bezvadnou.
§ 3
Odměna za práci přesčas
Za každou odpracovanou hodinu práce přesčas2) přísluší odsouzenému část základní složky odměny a ohodnocení pracovního výkonu (§ 7 odst. 1) připadající na jednu hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém odsouzený práci přesčas konal, a příplatek ve výši 25 % částky základní složky odměny připadající na jednu hodinu práce bez práce přesčas, a jde-li o práci přesčas ve dnech nepřetržitého odpočinku odsouzeného v týdnu, ve výši 50 % této částky.
§ 4
Příplatek za práci ve svátek
Za každou odpracovanou hodinu ve svátek přísluší odsouzenému příplatek ve výši 100 % částky základní složky odměny připadající na jednu hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém odsouzený práci ve svátek konal.
§ 5
Příplatek za práci v noci
Příplatek za práci v noci přísluší odsouzenému za podmínek a ve výši částky stanovené jako minimální mzdové zvýhodnění za práci v noci zvláštním právním předpisem.3)
§ 6
Příplatek za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí
Příplatek za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí odsouzenému přísluší za podmínek a ve výši částky stanovené jako minimální mzdové zvýhodnění za práci v takovém prostředí zvláštním právním předpisem.4)
§ 7
Ohodnocení pracovního výkonu
(1) Za vyšší pracovní výkon v požadované kvalitě nebo za řízení určitého svěřeného úseku práce nebo osob lze odsouzenému
- a)
- kterému byla stanovena základní složka odměny v I. nebo II. skupině, přiznat měsíčně ohodnocení pracovního výkonu až do výše 20 % základní složky odměny, a odsouzenému, kterému byla stanovena základní složka odměny ve III. skupině, až do výše 50 % základní složky odměny,
- b)
- odměňovanému podle § 2 odst. 5 přiznat ohodnocení pracovního výkonu až do výše 50 % základní složky odměny.
(2) Ohodnocení pracovního výkonu lze poprvé přiznat po uplynutí dvou měsíců od zařazení odsouzeného do práce. V odůvodněných případech může věznice přiznat odsouzenému ohodnocení pracovního výkonu před uplynutím této lhůty.
§ 8
Pravidla pro zařazování prací do jednotlivých skupin, určení základní složky odměny podle § 2 odst. 1 a 5 a pravidla pro ohodnocení pracovního výkonu podle § 7 odst. 1 stanoví Vězeňská služba České republiky vnitřním předpisem.
§ 9
Zrušovací ustanovení
Zrušuje se nařízení vlády č. 91/1997 Sb., o výši a podmínkách odměňování odsouzených osob zařazených do zaměstnání ve výkonu trestu odnětí svobody.
§ 10
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2000.
Předseda vlády:
Ing. Zeman v. r.
Ministr spravedlnosti:
JUDr. Motejl v. r.
––––––––––––––––––––
- 1)
- § 2 odst. 1 nařízení vlády č. 333/1993 Sb., o stanovení minimálních mzdových tarifů a mzdového zvýhodnění za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí a za práci v noci, ve znění nařízení vlády č. 308/1995 Sb., nařízení vlády č. 356/1997 Sb., nařízení vlády č. 318/1998 Sb. a nařízení vlády č. 132/1999 Sb.
- 2)
- § 96 zákoníku práce.
- 3)
- § 5 nařízení vlády č. 333/1993 Sb., ve znění nařízení vlády č. 308/1995 Sb., nařízení vlády č. 356/1997 Sb. a nařízení vlády č. 318/1998 Sb.
- 4)
- § 4 nařízení vlády č. 333/1993 Sb., ve znění nařízení vlády č. 308/1995 Sb., nařízení vlády č. 356/1997 Sb. a nařízení vlády č. 318/1998 Sb.