Nařízení Vlády ze dne 23. srpna 2000 o některých opatřeních souvisejících s restrukturalizací ocelářského průmyslu
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
NAŘÍZENÍ VLÁDY
ze dne 23. srpna 2000
o některých opatřeních souvisejících s restrukturalizací ocelářského průmyslu
Vláda nařizuje k provedení zákona č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí v České republice (rozpočtová pravidla republiky), ve znění zákona č. 579/ /1991 Sb., zákona č. 166/1992 Sb., zákona č. 321/1992 Sb., zákona č. 10/1993 Sb., zákona č. 189/1993 Sb., zákona č. 57/1995 Sb., zákona č. 154/1995 Sb., zákona č. 160/1995 Sb., zákona č. 160/1997 Sb. a zákona č. 360/ /1999 Sb.:
(1) Tímto nařízením se stanoví podmínky a způsob poskytnutí
- a)
- příspěvku k řešení sociálních důsledků restrukturalizace (dále jen ,,příspěvek") zaměstnancům hutních společností, které jsou uvedeny v příloze k tomuto nařízení, (dále jen ,,hutní společnost"),
- b)
- dotace hutní společnosti na úhradu ztráty vzniklé odpisem její pohledávky z nesplacených bezúročných půjček poskytnutých zaměstnancům, kterým je skončen pracovní poměr v souvislosti s restrukturalizací, (dále jen ,,dotace").
(2) Příspěvek a dotaci poskytuje z prostředků státního rozpočtu Ministerstvo průmyslu a obchodu (dále jen ,,ministerstvo").
(1) Příspěvek se poskytne zaměstnanci hutní společnosti, kterému
- a)
- je pracovní poměr, sjednaný s hutní společností na dobu neurčitou, skončen v době od 1. ledna 2000 do 31. prosince 2003 z důvodů podle § 46 odst. 1 písm. a) až c) zákoníku práce a zároveň splňuje tyto podmínky:
1. je v pracovním poměru k hutní společnosti nepřetržitě nejméně 10 let,
2. ke dni dosažení věku potřebného pro přiznání nároku na starobní důchod mu chybí nejvýše 10 let nejméně však 10 měsíců, nebo
- b)
- je pracovní poměr, sjednaný s hutní společností na dobu neurčitou, skončen v době od 1. ledna 2000 do 31. prosince 2003 z důvodů podle § 46 odst. 1 písm. a) až c) zákoníku práce, jde-li o zaměstnance, který utrpěl škodu na zdraví při výkonu práce v hutní společnosti (pracovní úraz nebo nemoc z povolání), nebo o zaměstnance, který je osamělý.
(2) Podmínkou pro poskytnutí příspěvku je, že v okrese, v němž má hutní společnost sídlo, míra nezaměstnanosti za předchozí pololetí kalendářního roku dosahuje alespoň celostátního průměru míry nezaměstnanosti.
(3) Je-li zaměstnanec nepřetržitě v pracovním poměru k hutní společnosti nejvýše 10 let, činí výše příspěvku desetinásobek jeho průměrného měsíčního výdělku,1) maximálně však 160 000 Kč. Do této maximální částky se nezapočítává zvýšení podle § 3 odst. 3 písm. a) až d).
(4) Je-li zaměstnanec nepřetržitě v pracovním poměru k hutní společnosti více jak 10 let, činí výše příspěvku desetinásobek jeho průměrného měsíčního výdělku,1) a pokud tento desetinásobek jeho průměrného měsíčního výdělku převýší 160 000 Kč, vypočte se výše příspěvku tak, že 160 000 Kč se zvýší za každý rok, o který trvání pracovního poměru zaměstnance k hutní společnosti převyšuje 10 let, a to o 10 % rozdílu mezi desetinásobkem průměrného měsíčního výdělku zaměstnance a 160 000 Kč; toto zvýšení nad 160 000 Kč se provede se započtením nejvýše 10 jednotlivých ro-ků, o které trvání pracovního poměru k hutní společnosti převyšuje 10 let, maximálně o částku 30 000 Kč. Do této maximální částky se nezapočítává zvýšení podle § 3 odst. 3 písm. a) až d).
(5) Do doby nepřetržitého trvání pracovního poměru zaměstnance k hutní společnosti se započítává též doba pracovního poměru k jiné hutní společnosti, než se kterou má zaměstnanec sjednán pracovní poměr v době jeho skončení, pokud došlo k přechodu jeho práv a povinností z pracovněprávních vztahů na hutní společnost, s níž má zaměstnanec sjednán pracovní poměr v době jeho skončení.
§ 3
(1) Příspěvek se při splnění podmínek podle § 2 vyplatí ve dvou částech.
(2) První část příspěvku ve výši 40 % z částky vypočtené podle § 2 odst. 3 nebo 4 se bez žádosti vyplatí bez zbytečného odkladu, nejpozději však do konce osmého kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byl pracovní poměr skončen.
(3) Druhá část příspěvku ve výši 60 % z částky vypočtené podle § 2 odst. 3 nebo 4 se vyplatí na základě písemné žádosti zaměstnance nejpozději do konce osmého kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byl pracovní poměr skončen. Tato druhá část příspěvku se zvýší, pokud
- a)
- zaměstnanec do 3 měsíců po skončení pracovního poměru, nejpozději první kalendářní či pracovní den následujícího kalendářního měsíce, nastoupil do zaměstnání a uzavřel pracovní poměr na dobu určitou, avšak nejméně na 6 měsíců a v měsíci výplaty druhé části příspěvku pracovní poměr nadále trvá; zvýšení činí 10 % z druhé části příspěvku,
- b)
- zaměstnanec do 3 měsíců po skončení pracovního poměru, nejpozději první kalendářní či pracovní den následujícího kalendářního měsíce, nastoupil do zaměstnání a uzavřel pracovní poměr na dobu určitou, avšak nejméně na 12 měsíců a v měsíci výplaty druhé části příspěvku pracovní poměr nadále trvá; zvýšení činí 20 % z druhé části příspěvku,
- c)
- zaměstnanec do 3 měsíců po skončení pracovního poměru, nejpozději však první kalendářní či pracovní den následujícího kalendářního měsíce, nastoupil do zaměstnání a uzavřel pracovní poměr na dobu neurčitou a v měsíci výplaty druhé části příspěvku pracovní poměr nadále trvá; zvýšení činí 30 % z druhé části příspěvku, nebo
- d)
- zaměstnanec do 3 měsíců po skončení pracovního poměru začal vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, vykonává ji nejméně po dobu 6 měsíců a v měsíci výplaty druhé části příspěvku tato jeho činnost nadále trvá; zvýšení činí 50 % z druhé části příspěvku.
(4) Druhá část příspěvku podle odstavce 3 se nevyplatí, pokud zaměstnanec ucházející se u příslušného úřadu práce o zprostředkování zaměstnání podle § 7 zákona č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, byl vyřazen podle § 7 odst. 3 tohoto zákona z evidence uchazečů o zaměstnání proto, že bez vážných důvodů odmítl nastoupit do vhodného zaměstnání nebo úmyslně mařil součinnost s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání. Totéž platí i v případech, kdy zaměstnanec odmítl nebo bez váž-ných důvodů předčasně ukončil nabídnutou rekvalifikaci podle § 10 tohoto zákona.
(5) Při sjednání pracovního poměru na dobu alespoň dvou třetin stanovené týdenní pracovní doby se zvýšení druhé části příspěvku podle odstavce 3 písm. a) až c) úměrně krátí; je-li pracovní doba sjednána na dobu kratší, druhá část příspěvku se podle odstavce 3 písm. a) až c) nezvyšuje.
§ 4
(1) Splnění podmínek pro výplatu druhé části příspěvku prokazuje zaměstnanec těmito doklady přiloženými k žádosti:
- a)
- pro účely výplaty podle § 3 odst. 3 věty první potvrzením příslušného úřadu práce, že je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, nebo potvrzením, že v této evidenci veden není, pokud se o zprostředkování zaměstnání u příslušného úřadu práce neuchází, avšak spolu s potvrzením, že byl či nebyl z této evidence vyřazen, případně pracovní smlouvou,
- b)
- pro účely výplaty podle § 3 odst. 3 písm. a) až c) pracovní smlouvou a potvrzením příslušného úřadu práce, že ode dne nástupu do zaměstnání není veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, včetně potvrzení, že byl či nebyl v období před nástupem do zaměstnání z této evidence vyřazen,
- c)
- pro účely výplaty podle § 3 odst. 3 písm. d) dokladem potvrzujícím oprávnění k zahájení výkonu samostatné výdělečné činnosti podle zvláštních předpisů,2) dále potvrzením příslušného úřadu práce, že ode dne zahájení výkonu samostatné výdělečné činnosti není veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, včetně potvrzení, že byl či nebyl v období před zahájením výkonu samostatné výdělečné činnosti z této evidence vyřazen, a potvrzením příslušné okresní správy sociálního zabezpečení a příslušného finančního úřadu o registraci jako osoby samostatně výdělečně činné.
(2) Příspěvek se pro účely zdanění považuje za příjem ze závislé činnosti.
§ 5
(1) Prostředky ze státního rozpočtu ke krytí výplaty příspěvku převede ministerstvo na zvláštní vázaný účet hutní společnosti u bank, a to na základě rozpisu, který po dohodě s Ministerstvem financí a po projednání s hutními společnostmi sestaví.
(2) Příspěvek vyplácí za podmínek stanovených tímto nařízením hutní společnost. V případě neoprávněného použití nebo zadržení prostředků státního rozpočtu, určených na výplatu příspěvku, se postupuje podle ustanovení § 30 zákona o rozpočtových pravidlech republiky.
(3) Hutní společnost eviduje stav a pohyb prostředků, vedených na zvláštním bankovním účtě podle odstavce 2, ve svém účetnictví na samostatném podrozvahovém účtu a po uplynutí každého kalendářního čtvrtletí prokazuje ministerstvu správnost vyplacených částek z tohoto účtu, a to způsobem, který ministerstvo stanoví.
Ministerstvo poskytne hutní společnosti dotaci na základě její žádosti, předkládané po uplynutí každého kalendářního pololetí, v níž hutní společnost vyčíslí výši požadované dotace a doloží ji
- a)
- rozhodnutím hutní společnosti o prominutí vrácení dosud nesplacené výše bezúročných půjček poskytnutých hutní společností zaměstnancům, kterým je v době od 1. ledna 2000 do 31. prosince 2003 skončen pracovní poměr z důvodů podle § 46 odst. 1 písm. a) až c) zákoníku práce v souvislosti s restrukturalizací hutní společnosti,
- b)
- seznamem zaměstnanců podle písmene a) s uvedením částek bezúročných půjček prominutých těm-to zaměstnancům.
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Ministr průmyslu a obchodu:
doc. Ing. Grégr v. r.
––––––––––––––––––––