Nařízení Vlády ze dne 9. července 2001 o příspěvku souvisejícím s restrukturalizací a útlumem hnědouhelného hornictví
Celé znění předpisu ve formátu PDF ke stažení ZDE
NAŘÍZENÍ VLÁDY
ze dne 9. července 2001
o příspěvku souvisejícím s restrukturalizací
a útlumem hnědouhelného hornictví
Vláda nařizuje k provedení zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění zákona č. 493/2000 Sb., zákona č. 141/2001 Sb. a zákona č. 187/2001 Sb.:
(1) Tímto nařízením se stanoví podmínky a způsob poskytování příspěvku k řešení sociálních důsledků restrukturalizace a útlumu hnědouhelného hornictví vyvolaných uvedením Jaderné elektrárny Temelín do provozu (dále jen ,,příspěvek") zaměstnancům obchodních společností, které jsou uvedeny v příloze k tomuto nařízení, (dále jen ,,hornická společnost").
(2) Příspěvek poskytuje z prostředků státního rozpočtu Ministerstvo průmyslu a obchodu (dále jen ,,ministerstvo").
(1) Příspěvek se poskytne zaměstnanci hornické společnosti, jehož pracovní poměr, sjednaný s hornickou společností na dobu neurčitou, skončí v období od 1. ledna 2002 do 31. prosince 2004 z důvodů podle § 46 odst. 1 písm. a) až c) zákoníku práce, které jsou vázány na vliv uvedení Jaderné elektrárny Temelín do provozu, pokud jeho pracovní poměr k hornické společnosti trval ke dni skončení pracovního poměru nepřetržitě nejméně 3 roky, (dále jen ,,oprávněná osoba").
(2) Podmínkou pro poskytnutí příspěvku je, že v okrese, v němž měla oprávněná osoba místo výkonu práce v pracovním poměru, skončeném podle odstav-ce 1, byla nejméně průměrná míra nezaměstnanosti. Průměrnou mírou nezaměstnanosti se pro účely tohoto nařízení rozumí průměrná míra nezaměstnanosti podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí za uplynulé kalendářní pololetí přede dnem skončení pracovního poměru. Další podmínkou je, že zaměstnanec při výplatě příspěvku podepíše hornické společnosti čestné prohlášení, v němž se zaváže neprodleně oznámit hornické společnosti skutečnosti, na základě nichž mu podle tohoto nařízení zaniká nárok na příspěvek.
(3) Oprávněné osobě se poskytuje příspěvek v částce 5 280 Kč po dobu
- a)
- tří měsíců, jestliže její pracovní poměr k hornické společnosti trval nepřetržitě méně než 5 roků,
- b)
- šesti měsíců, jestliže její pracovní poměr k hornické společnosti trval nepřetržitě alespoň 5 roků; doba poskytování příspěvku se prodlužuje o tři měsíce za každý další rok nepřetržitého trvání pracovního poměru k hornické společnosti, nejvýše však o 30 měsíců.
(4) Do doby nepřetržitého trvání pracovního poměru k hornické společnosti se oprávněné osobě započítává též doba pracovního poměru k jiné hornické společnosti, než se kterou měla sjednán pracovní poměr skončený podle odstavce 1, pokud došlo k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů na hornickou společnost. Do doby nepřetržitého trvání pracovního poměru se započítává též doba pracovního poměru s jinou obchodní společností zabývající se hornickou činností,1) pokud bezprostředně po skončení tohoto pracovního poměru vznikl pracovní poměr k hornické společnosti.
(5) Má-li oprávněná osoba nárok na poskytování zvláštního příspěvku horníkům podle zvláštního právního předpisu,2) poskytuje se příspěvek ve výši rozdílu mezi příspěvkem stanoveným podle odstavce 3 a zvláštním příspěvkem horníkům.
(6) Příspěvek se vyplácí oprávněné osobě měsíčně pozadu, počínaje měsícem následujícím po měsíci, v němž pracovní poměr skončil. V písemném oznámení o zahájení vyplácení příspěvku oprávněné osobě hornická společnost uvede měsíční částku příspěvku, počet měsíců, po které bude příspěvek vyplácen, podmínky zániku nároku na příspěvek.
(1) Nárok na příspěvek zaniká, jestliže
- a)
- oprávněná osoba ucházející se u úřadu práce o zprostředkování zaměstnání podle zvláštního právního předpisu3) byla vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání, protože bez vážných důvodů odmítla nastoupit do vhodného zaměstnání nebo úmyslně mařila součinnost s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání; totéž platí i v případech, kdy oprávněná osoba odmítla nebo bez vážných důvodů4) předčasně ukončila nabídnutou rekvalifikaci, nebo
- b)
- oprávněné osobě vznikl pracovní poměr k hornické společnosti.
(2) Nárok na příspěvek zaniká od kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo ke skutečnosti uvedené v odstavci 1.
(1) Hornická společnost sestaví k pátému dni každého kalendářního měsíce přehled nároků oprávněných osob podle tohoto nařízení za předchozí kalendářní měsíc, a to na tiskopise vydaném ministerstvem.
(2) Na základě přehledu o nárocích oprávněných osob podle odstavce 1 rozhodne ministerstvo po dohodě s Ministerstvem financí o převodu prostředků ze státního rozpočtu, určených na výplatu příspěvku, na zvláštní vázaný účet hornické společnosti u banky. Hornická společnost vyplatí podle § 2 odst. 6 z tohoto vázaného účtu příspěvek oprávněné osobě.
(3) Hornická společnost eviduje stav a pohyb prostředků, vedených na zvláštním bankovním účtu podle odstavce 2, ve svém účetnictví na samostatném podrozvahovém účtu a po uplynutí každého kalendářního čtvrtletí prokazuje ministerstvu správnost vyplacených částek z tohoto účtu způsobem, který toto ministerstvo stanoví.
(4) V případě neoprávněného použití nebo zadržení prostředků státního rozpočtu určených na výplatu příspěvku se postupuje podle zvláštního právního předpisu upravujícího porušení rozpočtové kázně.5)
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2002.
Předseda vlády:
1. místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí:
PhDr. Špidla v. r.
Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu:
doc. Ing. Grégr v. r.
Příloha k nařízení vlády č. 287/2001 Sb.
Hornické společnosti
LIGNIT HODONÍN, s. r. o., Důl Mír Mikulčice SEVEROČESKÜ DOLY, a. s., Chomutov SOKOLOVSKÁ UHELNÁ, a. s., Sokolov MOSTECKÁ UHELNÁ SPOLEČNOST, a. s., Most D®L KOHINOOR, a. s., Mariánské Radčice
––––––––––––––––––––
- 1)
- § 2 zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění zákona č. 542/1991 Sb.
- 2)
- Zákon č. 98/1987 Sb., o zvláštním příspěvku horníkům, ve znění zákona č. 160/1989 Sb.
- 3)
- § 7 zákona č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti, ve znění zákona č. 578/1991 Sb. a zákona č. 167/1999 Sb.
- 4)
- Zákon č. 1/1991 Sb., o zaměstnanosti, ve znění zákona č. 305/1991 Sb., zákona č. 578/1991 Sb., zákona č. 231/1992 Sb., zákona č. 307/1993 Sb., zákona č. 39/1994 Sb., zákona č. 118/1995 Sb., zákona č. 160/1995 Sb., zákona č. 289/1997 Sb., zákona č. 167/1999 Sb., zákona č. 118/2000 Sb., zákona č. 155/2000 Sb. a zákona č. 369/2000 Sb.
- 5)
- § 44 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla).